Збереження концентрації, вдалий вихід Саківа і кандидат у збірну України: розбір матчу "Карпати" – "Металіст"

Протокол
Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 14 тур
“Карпати” (Львів) – “Металіст” (Харків)
29 жовтня. 12:00. Львів. Стадіон “Україна”
“Карпати”: Кожухар, Мизюк, Бабогло, Саків, Полегенько, Чех (Клименко, 84), Чачуа (Шах, 57), Костенко (Равлик, 67), Підлепенець (Картушов, 84), Демченко, Іґор Невес (Крістіан Ноту, 67).
Головний тренер – Мирон Маркевич.
“Металіст”: Фастов, Абрамов, Багачанський, Бусько (Синчук, 74), Вернаттус (Горенко, 46), Голубка (Маткобожик, 46), Гомес, Ісаєнко, П. Луців, Рязанцев, Віктор Ян (Тепляков, 65).
Головний тренер – Андрій Аніщенко.
Голи: Іґор Невес, 9, Чачуа, 23, Костенко, 55.
Попередження: Рязанцев, 59, Горенко, 78, Ісаєнко, 90+1.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари (у рамку): 15 (6) – 11 (6)
Кутові: 8 – 3
Офсайди: 0 – 0
Небезпечні моменти (xG): 1,17 – 0,54
Володіння м’ячем: 60% – 40%
Передачі: 461 – 248
Точність передач: 89% – 80%
Індивідуальні
Удари у площину: Ян Костенко – 2
Виграні єдиноборства: Бабогло – 9 з 10 (90%)
Обведення: Підлепенець – 5
Навіси: Полегенько і Саків – по 6
Перехоплення: Мизюк – 5
Зароблені фоли: Підлепенець і Демченко – по 3
Підбори на половині поля суперника: Іґор Невес – 7
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 5

"Жоден з гравців "Карпат" не сприйняв матч як прохідний"
"Склалося враження, що після перемоги в попередньому турі над "Нивою" з Бузової "Карпати" нарешті позбулися певного морального тягаря і заграли розкутіше, – ділиться враженнями журналіст Іван Вербицький. – Скутість – та риса, яка часто не давала львів’янам розкрити істинний потенціал у попередніх зустрічах. Цього разу на "Україні" команда Маркевичів нарешті зіграла в своє задоволення. Іноді навіть грала м’язами".
Експерт зауважує, що тренерський штаб "зелено-білих" намагається першочергово прищепити підопічним вміння грати з максимальною концентрацією, без права на помилку. "Авторитет Мирона Маркевича допомагає ставитися до цих вимог як до чогось незаперечного. Власне, якщо гра з максимальним фокусом увійде футболістам у звичку, то у межах тієї дисципліни з’являться і розмашистість, й імпровізація. Чи вже починають з’являтися. Хоча сучасний "Металіст" – не той суперник, за підсумками матчів з яким можна робити якісь далекосяжні висновки", – додає Вербицький.
До поєдинку з харків’янами Мирон Маркевич наголошував – важливо зберегти холодну голову, забути про місце у турнірній таблиці і не допустити недооцінки суперника. Журналіст зауважує – "Карпатам" це вдалося, адже жоден з гравців не сприйняв матч як прохідний. "Зрештою, по-іншому й не повинно бути, зважаючи, що кожен футболіст розуміє – клуб зараз перебуває на проміжному етапі на шляху до виходу в УПЛ. Зрозуміло, що там вимоги інші. Відповідно в еліті гратимуть лише ті, хто відповідає вимогам тренера Маркевича максимально. Щоб довести свою придатність і не випасти з обойми раніше часу (а такі приклади вже є), треба проявляти себе щоразу, коли з’являється нагода вийти на поле", – резюмує Іван Вербицький.

"Лівий фланг був мотором і магістраллю"
Журналіст Артур Валерко називає нинішній "Металіст" командою парадоксів: "За підбором гравців – кращі за багатьох. Та в оптимальному складі, можливо, не грали ні разу за чемпіонат. Хтось прийшов пізніше, хтось травмувався, когось викликали у вікові збірні. Ось і виходить, що є вражаюча різниця між "Металістом" номінальним і "Металістом" наявним. Матчі з "Карпатами" чітко проілюстрували цю обставину. Харків'яни посідають останнє місце, маючи в заявці низку хороших гравців, яких із різних причин не можуть використати. Не сказати, що це була легка прогулянка для львів'ян, але тут за результат було значно менше занепокоєння, ніж із "Нивою" з Тернополя чи Бузової, або й тим же "Прикарпаттям".
Тренерський штаб "зелено-білих" мав замінити двох дискваліфікованих: Тимофія Сухаря та Артура Рябова. Замість першого вийшов Тарас Саків. "Той рівень взаємодії, який він продемонстрував у зв'язці з Костенком, підтвердив правильність цього вибору Маркевича", – вважає Артур Валерко. – Що стосується заміни Рябова, то тут поруч із Чачуа та Чехом вийшов не ще один руйнівник, а "вільний художник" Демченко. Проти колишніх одноклубників він створив чимало гостроти. Формація в цілому працювала надійно й постачала м'ячі вперед".
І ще кілька слів про лівий фланг, уособленням якого були Саків та Костенко: "Лівий фланг був мотором і магістраллю для більшості гострих атак "левів". Тепер дуже важливий момент: чи багато у нас флангових півзахисників, які мали б настільки корисну й стабільну практику в основі у 20 років? Поруч із Квасницею, Волошиним, Брагару в молодіжній збірній, принаймні, на свій шанс спробувати сили заслужив і Ян Костенко", – вважає Артур Валерко.
Окремо експерт відзначає Іґора Невеса: "При всіх претензіях до бразильця як не центрфорварда, а гравця, більше придатного для відтяжки, він відкрив рахунок і ще кілька разів давав адресу для передач. Як і матч у Хусті, цей поєдинок засвідчив, що кращого нападника в "Карпат" наразі нема".
Другий гол фактично на двох створили Чачуа та Бабогло. Валерко називає його курйозним, згадує 1999-й і проводить паралелі з м’ячем Шевченка-Філімонова, а також звертає увагу на "командність Чачуа": "Бабогло явно міг підправити м'яча й відсвяткувати не найважчий для себе гол. Але він пропустив, бо це респект для такого командного гравця, як Амбросій". Персональний комплімент від Валерка отримує й сам Бабогло, "який разом із Мизюком відіграв на високому рівні контролю та відповідальності".

Тактичний аналіз
Андрій Аніщенко продовжує шукати оптимальну тактичну схему для своїх футболістів і доволі часто змінює позиції гравців. "До прикладу, у першому колі чемпіонату "Металіст" використовував систему 4-1-4-1, а цього разу харків’яни діяли у розташуванні 4-4-2. Однак стиль гри харків’ян зберігся: висока лінія захисту, компактне розташування у другій зоні футбольного поля, як у висоту "коробки" команди, так і у ширину", – каже аналітик Іван Гук.

Гук вважає, що на даному етапі формування "Металіста" бажана щільність у розташуванні досягається більше епізодично. Натомість у переважній більшості ігрового часу харків’яни залишають багато простору, як на флангах, так і між гравцями з однієї чи іншої лінії захисту.
Аналітик демонструє недоліки побудови оборони гостей і використання вільних зон "Карпатами". На першому скріні – типова ситуація для першого тайму, коли Голубка дуже високо підіймається за нападником карпатівців Іґорем Невесом. Таким чином, утворюється простір у зоні правого центрального захисника, котрим "Карпати" згодом скористаються. На другому малюнку показано взаємодію господарів у трійках на фланзі, а також зміщення все того ж Голубки вже у ширину поля, що утворює вільний простір між двома центральними захисниками.
"Такі зміщення у висоту чи у ширину від центральних захисників не є помилками, а радше говорять про персональну опіку в зонах власних дій, – пояснює Гук. – Проте ці зміщення вимагають від решти партнерів по команді колективного руху в ширину чи у висоту, щоб зменшити вільні зони, котрі відкриваються. Наразі "Металіст" не може похвалитись злагодженістю командних перебудов у захисті. І цей елемент футболу був вирішальним для цієї гри".

На третьому зображенні аналітик звертає увагу на кількісну перевагу гравців "Карпат" на фланзі: "У тих моментах, коли харків’яни зберігали структуру у лінії захисників, їм вже не вистачало роботи опорних півзахисників, які мали чисельно наповнювати фланги захисту. Відповідно "зелено-білі" завдяки кращому руху гравців отримували ситуації три в два з подальшими кросами у штрафний майданчик".
По перерві Аніщенко провів декілька замін, змінив тактичне розташування на 4-1-4-1. Однак це не вирішило питання командного руху. На останньому малюнку Гук показує побудову трійок на протилежному краю атаки, що дозволяло "Карпатам" як отримувати чисельну перевагу, так і отримувати дуже багато простору безпосередньо перед штрафним майданчиком.
"Загалом це була зустріч команд не лише з різних частин турнірної таблиці, але і з різних щаблів футбольної якості. Не дивно, що "Карпати" досить легко і впевнено перемогли. Найважче для тренерського штабу львів’ян на даному етапі виглядає збереження мотивації і самовіддачі гравців, для вдалого завершення першої частини чемпіонату", – вважає Іван Гук.