"Вольовий характер і важка робота попереду": аналітичний розбір матчу "Верес" –"Карпати"
Протокол
"Верес" (Рівне) – "Карпати" (Львів) – 0:0
3 серпня, 15:30. м. Рівне, стадіон "Авангард".
“Верес”: Кожухар, Протасевич (Гакман, 85), Гончаренко, Вовченко, Морозко, Кльоц (Кучеров, 66), Яго, Шарай, Дахновський (Годя, 85), Степанюк (к), Мрвальєвич (Гайдучик, 70).
Головний тренер – Олег Шандрук.
“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Адамюк, Бабогло, Саків (Полегенько, 56), Альварес (Клименко, 84), Підлепенець (Стеніо, 90+1), Чачуа (к), Кузик (Шах, 90+1), Костенко, Іґор Невес (Сидун, 90+1).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
Попередження: Шарай, 61, Кучеров, 75 – Мірошніченко, 10, Костенко, 45+3, Альварес, 73.
Вилучення: Костенко, 89.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 13 – 7
Кутові: 2 – 1
Офсайди: 1 – 0
Очікувані голи (xG): 0,70 – 0,32
Володіння м’ячем: 45% – 55%
Передачі: 383 – 351
Точність передач: 79% – 81%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Бабогло – 6 з 8 (75%)
Виграні верхові єдиноборства: Саків – 3 з 4 (75%)
Обведення: Підлепенець – 11 (вдалі – 7)
Навіси: Костенко – 5
Точні передачі в останню третину: Мірошніченко – 6 з 7 (86%)
Перехоплення: Бабогло – 8
Зароблені фоли: Підлепенець і Чачуа – по 3
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 4
Підбори на половині поля суперника: Кузик, Чачуа і Мірошніченко – по 4
"Дуже добре, що вдалося проявити характер"
Журналіст Іван Вербицький називає футбол "Карпат" у Рівному весняним: "Нехай і не за формою, але за суттю. Новий тренер, чимало нових футболістів, адаптація до нових швидкостей – це все те, до чого львів’яни змушені прилаштовуватися і що повинні виправляти на ходу, усвідомлюючи ціну втрачених очок. З огляду на це, нічия з "Вересом" виглядає вдалим результатом. "Зелено-білі" це очко вигризли. Може, поки не стільки грою, скільки характером. І дуже добре, що цей характер вдалося проявити, що він вже є".
Експерт намагається спрогнозувати футбол, у який гратимуть "Карпати" з новим тренерським штабом. Вербицький проводить паралелі зі стилістикою "Інгульця" зразка минулого сезону та відзначає швидкий перехід команди Лупашка з оборонної фази в атакувальну і навпаки: "Карпати" в Рівному теж намагалися так грати. Але на даний момент то були лише наміри. Футболісти тільки адаптуються до вимог нового тренера, гравці звикають одне до одного. Цей болісний процес наклався на звикання до іншого рівня швидкостей і потреби думати на полі в порівнянні з Першою лігою на кілька порядків швидше".
Головним позитивом прем’єрного матчу фахівець називає результат. І те, як він був досягнутий: "У другому таймі тренерський штаб зміг спростити гру команди і сконцентруватися насамперед на надійності тилів. Футболісти "Вереса" у другій 45-хвилинці мали менше простору і насамперед саме тому не змогли розбігтися настільки, щоб матеріалізувати свою перевагу. А далі, отримавши ці 0:0, треба вдосконалюватися. Розпочинається важка робота. Фізична й інтелектуальна".
Прагматичний "Верес" і Чачуа проти своїх
Оглядач Артур Валерко називає "Верес" досвідченим ліговим бійцем. Влітку рівняни непогано підсилилися (зокрема, Русланом Степанюком та Романом Гончаренком) і зберегли основу. "Верес" сповна скористався перевагою чіткого, зіграного складу та взаємодії гравців, які по кілька років грають один з одним.
"Олег Шандрук працює в прагматичній площині та старається максимально використовувати кадровий потенціал, який у нього є. Напевно, саме тому навіть після відставки Юрія Вірта клуб зберіг прописку в УПЛ і в новому сезоні також має на це досить великі шанси", – вважає експерт.
Валерко звертає увагу на те, що у старті "Карпат" вийшли одразу п'ятеро літніх новачків: "Альварес у центрі поля як єдиний опорник при двох розігруючих центральних півзахисниках – це ризиковане рішення, принциповий момент для ігрового стилю. 4-1-4-1 в комбінаційній манері вимагає буквально бездоганного виконання функцій від "камертона" півзахисту. Важке протистояння з рівнянами Кльоцом і Яго він витримав добре".
Зіграв на нуль і оновлений захист "зелено-білих". Зрозуміло, що "Карпатам" знадобиться ще кілька турів якраз для неминучої притирки та пристосування до нового стилю. "Стилю, який, до речі, потребує високої кваліфікації футболістів. Грати в пас, через низовий перехід від оборони в атаку – означає бути добре укомплектованим у плані техніки, тактики, всіх вимог сучасного футболу. Тому, з огляду на складність завдань перебудови, для них набагато більше підходив би тривалий зимовий антракт, а не літнє міжсезоння", – каже Валерко.
Головним героєм матчу оглядач називає голкіпера Олександра Кемкіна. Гарне враження на експерта справив капітан гостей Амбросій Чачуа: "Рівнянин грав проти земляків традиційно активно, велика його роль у білд-апі та підготовчій пасовій роботі на різних ділянках поля. "Всюдисущий", – так не раз доводилося його характеризувати".
Тактичний аналіз
Розбір поєдинку аналітик Іван Гук пропонує проводити з урахуванням відсутності належного часу в тренерського штабу "Карпат" на підготовку команди. Це вплинуло і на можливість донесення власних ідей до гравців, тож гру в Рівному експерт пропонує розглядати з позиції окреслення нової моделі гри, задумів Владислава Лупашка та його поглядів на футбол.
"Коли новий тренер приходить фактично перед стартом чемпіонату, існує певна спокуса використати старі напрацювання попереднього штабу з меншим ризиком для результату, – каже Іван Гук. – Особливо, зважаючи на той факт, що змінилась не лише половина складу, але й відбулись зміни у тактичній побудові. Також змінились вимоги або функції для гравців на окремих позиціях і базова формація "левів" з 4-4-2 (4-2-3-1) на 4-1-4-1. Це система, у котрій львів’яни працювали у грі проти м’яча".
Експерт звертає увагу на декілька ротацій, котрі покликані створити більшість у центральній частині поля під час володіння. Насамперед це зміщення одного з крайніх захисників у середину для насичення групи гравців на цій ділянці поля до чотирьох. Переважно цю функцію виконував – Мірошніченко (як зображено на двох картинках) і рідше Саків.
"Для крайнього захисника тут важливо вчасно виконувати це зміщення у середину і правильно позиціонуватись стосовно опорного півзахисника, витримуючи потрібну відстань, і можливість взаємодії з ним. Звичайно, тут можна вказати на потенційний простір для прогресу, як Мірошніченка, так і Саківа, проте для них це також новий досвід", – пояснює Гук.
Інша перевага в теорії виходить з перенасичення центральної частини поля гравцями і, як наслідок, звільнення простору на флангах. Саме тому Адамюк і Кемкін неодноразово намагались перевести м’яч на ліве крило атаки за допомогою довгих діагоналей у вільну зону, як показано на малюнку вище. Там створювався простір під Саківа чи Костенка.
Ще один приклад ротації у другому таймі аналітик зображує на останньому скріні. Полегенько зміщується у зону центрального півзахисника, Альварес і Кузик розташовуються вище по висоті поля, тим самим, звільняючи простір під Полегенька, а Чачуа займає широку позицію.
Якщо вести мову про "Верес", то ця команда намагається грати в активний футбол, особливо проти м’яча. "Без високого пресингу, але дуже активно у другій зоні футбольного поля, використовуючи системи 4-4-2 і 4-2-2-2, де крайні півзахисники розташовані високо і вузько для контролю середини. Дуже вузьке розташування від Мрвальєвича і Степанюка часто унеможливлювало вертикальне просування на Альвареса з Мірошніченком (або Полегеньком)", – пояснює Гук.
Експерт називає Владислава Лупашка тренером, ідеї та погляди котрого превалюють над поточним результатом. А за умов відсутності часу в міжсезоння процес побудови команди розтягнеться на стартові тури сезону. Лише після цього можна буде вести мову про імплементацію тренерських поглядів та певну структуризацію команди у різних фазах гри.