Висновки з поразки, зразковий пресинг і тактична довершеність: розбір матчу "Карпати" – "Агробізнес"

13 листопада 2023 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
Протистояння першої та другої команд групи "А" завершилося розгромом. "Карпати" переважали "Агробізнес" у всіх компонентах, що відобразилося у підсумковому рахунку – 3:0.
TYS_3704karp_agrobiz_12_11_2023.jpg

Протокол

Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 16 тур

“Карпати” (Львів) – “Агробізнес” (Волочиськ)

12 листопада. 13:15. Львів. Стадіон “Україна”

“Карпати”: Кожухар, Саків, Бабогло, Мизюк, Сухар, Рябов (Демченко, 79), Клименко (Чех, 65), Костенко (Романюк, 86), Полегенько (Равлик, 79), Чачуа, Іґор Невес (Шах, 79).

Головний тренер – Мирон Маркевич.

“Агробізнес”: Попович, Мячин, Бариляк, Заєць (Квасний, 82), Лень, Толочко, Тишинінов (Теплий, 46), Тяпкін (Свистун, 46), Галенков (Грицак, 74), Кузьмин, Шостак (Волков, 66).

Головний тренер – Олександр Чижевський.

Голи: Іґор Невес, 17, Бабогло, 36, Чачуа, 75.

Попередження: Лень, 32, Грицак, 80 – Клименко, 58, Саків, 83.

TYS_2958karp_agrobiz_12_11_2023.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари (у рамку): 15 (5) – 1 (0)

Кутові: 3 – 0

Офсайди: 1 – 1

Небезпечні моменти (xG): 2,29 – 0,14

Володіння м’ячем: 52% – 48%

Передачі: 451 – 415

Точність передач: 85% – 85%

Індивідуальні

Удари: Костенко – 3

Виграні єдиноборства: Бабогло – 17 з 21 (81%)

Обведення: Костенко – 6

Навіси: Костенко і Сухар – по 4

Перехоплення: Полегенько – 5

Зароблені фоли: Іґор Невес – 6

Підбори на половині поля суперника: Чачуа – 4

Дотики у штрафному майданчику суперника: Костенко – 6

TYS_3044karp_agrobiz_12_11_2023.jpg

"Той випадок, коли поразка на користь"

Реакція "Карпат" на невдачу у Кам’янці-Подільському була блискавичною. Наступний матч "зелено-білі" провели настільки переконливо, що дорікнути їм просто немає за що. "Той випадок, коли поразка на користь, – вважає журналіст Іван Вербицький. – Невдача з "Епіцентром" мотивувала "Карпати" на один з найкращих поєдинків сезону. Один із, бо, на мій погляд, зустріч у Бучі проти "Ниви" з Бузової була довершенішою з тактичної точки зору. А найголовніше тому, що тоді суперник чинив запеклий опір від першої до останньої хвилини. "Агробізнесу" з його відсутністю ударів по воротах як явища цього явно бракувало. Проте львів’ян не мають цікавити проблеми суперників".

Експерт називає гру команди "максимально дисциплінованою і розкутою". Вербицький відзначає центральну вісь "левів": "Амбросій Чачуа і Артур Рябов був були двигуном, який забезпечував життєдіяльність карпатівського організму і дозволяв вільно і на повні груди "змахувати крилами". Так, Тарас Саків заслужив на похвалу від головного тренера, але без мобільних дій гравців центральної осі йому та іншим фланговим гравцям проявити себе було б важко".

Вербицький також помічає прогрес команди Мирона Маркевича. "На відміну від гри першого кола, цього разу львів’яни не дали створити "Агробізнесу" абсолютно нічого. Зрештою, хтось скаже що "Карпати" банально сильніші і ліпше укомплектовані, а, отже, зробили те, що мали зробити. Проте у тому й річ, що гравці львівського клубу зараз повинні мислити трохи іншими критеріями, аніж банальні (чи не дуже) перемоги в поточному чемпіонаті. Футболісти "Карпат" зараз зосереджені на тому, щоб заслужити собі місце у команді навесні. І мотивувати їх мають не лише слова тренерів, не лише нагода зіграти у Прем’єр-лізі, але й потенційні зимові трансфери клубу", – каже Вербицький.

TYS_3006karp_agrobiz_12_11_2023.jpg

Вмотивовані "Карпати" і спогади про кубковий похід "Агробізнесу"

Оглядач Артур Валерко вважає, що "Агробізнес" заслужено опинився серед лідерів Першої ліги і був гідною опозицією для "Карпат". Експерт віддає належне Олександру Чижевському, який влітку зібрав якісну команду, шукаючи підсилення в аматорських командах і серед резервістів: "Та навіть така важка робота має свою межу можливостей. Ось вона в матчі проти "Карпат" і проявилася – рівень амбіцій перевищити не можна".

Була своя мотивація і у "Карпат". Валерко відзначає розбір помилок тренерським штабом з попереднього матчу проти "Епіцентру". "При цьому Мирон Маркевич дав кредит довіри навіть тим гравцям, які провалили виїзд у Кам'янець-Подільський. Порівняно з матчем минулого туру була лише одна зміна в стартовому складі – в центрі півзахисту Чеха змістив Клименко. Інші залишилися на своїх місцях. І принаймні той же Саків участю у щонайменше двох результативних комбінаціях явно зумів виправитися. А ще забив Іґор Невес, який отримує чимало критики. Врешті-решт, не пропустила оборона на чолі з воротарем. І це той випадок, коли відсутність реальних нагод у суперника – це скоріше сильна гра руйнівників, ніж апатичне недопрацювання атакуючої сторони".

Журналіст проводить паралелі та пригадує 2021-й, коли команда із Волочиська пробилася до півфіналу Кубку України. І називає недільний поєдинок на "Україні" "ігровим випробуванням найвищого рівня з часу пам'ятного кубкового матчу проти "Шахтаря". Тільки от тоді "Агробізнес" пройшов "Шахтар" у чвертьфіналі, а цього разу "зелено-білі" не залишили жодного шансу андердогу.

TYS_3011karp_agrobiz_12_11_2023.jpg

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук пояснює мінімальні зміни у старті "Карпат" (якщо точніше, то одну зміну) відсутністю потреби радикальних рішень: "Проти "Епіцентру" карпатівці продемонстрували непогану гру, особливо до перерви, а поразка стала наслідком радше індивідуальних помилок".

Карпати - Агробізнес, формації

Натомість у порівнянні з першим матчем проти "Карпат" Олександр Чижевський суттєво змінив, як склад команди, так і підхід до гри. До прикладу, тепер "Агробізнес" не використовував високий пресинг, як це було у Волочиську. Це призводило до досить великих розривів між лінією півзахисту і захисту, чим вдало користались львів’яни.

Карпати - Агробізнес, база Агробізнесу

Вище на малюнку аналітик показує базове тактичне розташування гостей – значно нижчий блок, більш компактний у діях проти м’яча: "Варто відзначити бажання підопічних Чижевського починати власні атаки від воріт через короткий і середній пас. Зважаючи на те, що усі останні суперники "Карпат" навіть не намагались цього робити, діючи просто, через довгі передачі. Та навіть цього було недостатньо, адже "зелено-білі" виглядали дуже агресивно, залучаючи до високого пресингу шість гравців".

Гук зауважує – завдяки цьому підопічні Мирона Маркевича перекривали можливі продовження атак гостей, загалом повністю домінували у грі до перерви, і продовжували діяти з відчутною перевагою у другому таймі.

Карпати - Агробізнес, взаємодія у трійках з вбіганням

Аналітик також робить певні системні висновки на основі матчу з "Агробізнесом". Гук і раніше неодноразово відзначав той факт, що "Карпати" комфортно себе почувають у позиційних атаках: "Вони мають у своєму арсеналі відпрацьовану взаємодію у трикутниках та створення кількісної переваги на окремих ділянках поля. Проте ця гра показала, що "леви" обростають м’язами у сенсі тактичного вишколу. Кількість "паттернів", що є у розпорядженні гравців збільшується і відповідно зростає варіативність та якість атак".

На скрінах вище зображено вже звичну взаємодію у трійках на фланзі, але тепер можна сюди додати взаємодію з простором: його контроль та використання. Гук пояснює – це відбувається завдяки грі на третього, але у даному випадку Чачуа вже перебуває у русі, на швидкості вбігаючи з м’ячем у вільну зону.

Карпати - Агробізнес, взаємодія у трійках з вбіганням

"Ще один приклад – це класична гра у позиційній атаці, де просування вперед відбувається через трикутники, які гравці вибудовують по усій вертикалі поля. Початок атаки відбувався від воротаря, через правий край, де спочатку тріо Сухар-Рябов-Полегенько створили кількісну перевагу три в два на власній половині поля. А продовження вже показано на малюнку вище. Завдяки хорошому руху від Рябова кількісна перевага три в два сформувалась у третій частині поля. Лівий захисник Лень підіймається до Полегенька, що утворює зону за його спиною", – каже Іван Гук.

Карпати - Агробізнес, escadihna

Інший варіант протидії щільному і кількісному захисту аналітик показує на останньому малюнку. Тут мова йде про вертикальну взаємодію, котра в сучасному футболі отримала назву "Escadinha", що перекладається, як "драбина" чи "драбина вгору": "Мова про вертикальне або діагональне розташування трійки гравців з продовженням, як показано на малюнках. Оскільки Рябов рухається на швидкості, протистояти такому вбіганню у простір за спинами вкрай складно. Відповідно виникла ситуація три в два безпосередньо перед штрафним майданчиком суперника".

Гук додає, що така взаємодія не є новою (як і сама термінологія) і вперше була використана ще за часів непереможної збірної Бразилії 60-х-70-х. Проте майже ніколи не застосовувалася у Європі, та зараз стала модною на фоні протистояння двох філософій футболу – позиціонізму і релятивізму.

Головний висновок із цієї перемоги, на думку Івана Гука, полягає в очевидному зростанні "Карпат" як команди в цілому, так і гравців окремо: "Особливо заслуговує на похвалу Артур Рябов, котрий виконав великий об’єм роботи, дуже якісно переміщувався по полю та формував кількісну перевагу в атаці".