"Віра у власні ідеї та перевага над іншими": аналітичний розбір матчу "Шахтар" – "Карпати"

16 вересня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
У суботу "леви" поступилися на "Арені Львів" чемпіону України донецькому "Шахтарю". Головні цифрові показники матчу, враження експертів та аналітика – у традиційному матеріалі.
TYS_9121_shaktar-karpaty_140924.jpg

Протокол

Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 6 тур

"Шахтар" (Донецьк) – "Карпати" (Львів) – 5:2

14 вересня, 18:00. Львів, стадіон "Арена Львів".

Арбітр – Андрій Коваленко (Полтава)

"Шахтар": Різник, Тобіас, Бондар, Франьїч, Педро Енріке, Криськів (Степаненко, 56), Бондаренко, Судаков (Марлон, 80), Зубков (Педріньйо, 56), Сікан (Траоре, 66), Кевін (Егіналду, 66).

Головний тренер – Маріно Пушич

"Карпати": Кемкін, Саків, Бабогло, Адамюк, Мірошніченко, Альварес, Підлепенець (Стеніо, 46), Чачуа (Рябов, 88), Бруніньйо (Шах, 46), Костенко (Тлумак Ю., 75), Устименко (Іґор Невес, 56).

Головний тренер – Владислав Лупашко

Голи: Зубков, 21, Бондаренко, 29, 39, 65, Сікан, 43 – Підлепенець, 25, Чачуа, 83.

Попередження: Криськів, 28, Педро Енріке, 64, Кевін, 66 – Мірошніченко, 90+3.

TYS_7955_shaktar-karpaty_140924.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 16 – 13

Удари в площину: 8 – 5

Кутові: 2 – 6

Офсайди: 1 – 0

Очікувані голи (xG): 1,88 – 3,11

Володіння м’ячем: 56% – 44%

Передачі: 529 – 324

Точність передач: 85% – 79%

Індивідуальні

Виграні єдиноборства: Бабогло і Стеніо – 10 з 12 (83%)

Перехоплення: Саків – 8

Обведення: Стеніо – 4 з 4 (100%)

Навіси: Чачуа – 6

Передачі в останню третину: Бабогло – 7 з 8 (88%)

Зароблені фоли: Альварес – 2

Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес і Шах – по 4

Підбори на половині поля суперника: Альварес і Стеніо – по 4

TYS_8629_shaktar-karpaty_140924.jpg

Азартність проти раціоналізму

Журналіст Іван Вербицький хвалить "Карпати" за азартність, але ставить під сумнів обраний стиль футболу в суботу з огляду на відсутність раціоналізму: "Перспектива у таких діях буде лише за умови наявності набору виконавців, як у "Шахтаря".

На думку експерта грі "зелено-білих" не вистачало цілісності. Втілення бажаного на полі мало характер епізодичності. Хоча яскравих спалахів вистачало: "Карпати" потішили нейтрального глядача і разом із "Шахтарем" подарували яскравий відкритий футбол".

Вербицький вважає, що нічого катастрофічного не відбулося: "Владислав Лупашко перебуває в творчому пошуку і пробує різні тактичні варіанти. Команда при цьому продовжує адаптацію до нових ігрових умов з суперниками Прем’єр-Ліги. Певен, висновки із зустрічі з "Шахтарем" будуть зроблені. У будь-якому разі тренерський штаб львів’ян дає зрозуміти, що нудними "Карпати" не будуть, не лише на словах".

TYS_8589_shaktar-karpaty_140924.jpg

"Навіть після пропущеного м'яча "Карпати" не склеїлися"

"Як не дивно, це був дуже хороший час, щоб зіграти з "Шахтарем", – каже Артур Валерко. – Шість турів – достатня дистанція, щоб трішки і зігратися, і втомитися. "Карпати" вже грали з "Шахтарем", але, звісно, контрольні матчі не йдуть у жодне порівняння з офіційними. Так само, як "Карпати" після підвищення в класі – зовсім інший подразник, аніж представник нижчих ліг. За командою стежать пильніше, на неї готуються спеціально. Врешті-решт, попередні успіхи (а 3:0 із "Кривбасом"– безсумнівний успіх, наприклад) змушували навіть чемпіона обережніше ставитися до цього матчу й не проводити ротацію більшу, ніж в рамках робочої".

Оглядач не вважає склад "гірників" експериментальним чи тим більше ослабленим. "Карпати" теж змінили чотирьох виконавців у порівнянні з попереднім туром проти "Ворскли": "Зважаючи на те, що Очеретько за умовами оренди не міг зіграти проти "Шахтаря", придбання Бруніньйо виявилося дуже своєчасним. Звісно, в цій команді він вийде на хорошу форму та зіграність тільки через 3-5 турів, але навіть зараз запам'яталася його спроба пробити, кілька непоганих за задумом передач і доволі чиста робота з м'ячем".

"Ясна річ, "Шахтар" переважав за більшістю ігрових показників. Але варто зауважити, що львів'янам вдалося кілька раз перевірити оборону донеччан: і з відкритої гри, і з "домашніх заготовок", про які багато говорив після матчу Маріно Пушич. Штрафний Мірошніченка з добиванням від Адамюка явно викликав в обороні донеччан нервові миттєвості. Навіть після пропущеного м'яча "Карпати" не склеїлися. Гол Підлепенця після кутового Мірошніченка – це якраз одна з тих "заготовок", які так роздратували тренерський штаб "Шахтаря". А гол Чачуа цінний самим фактом, що команда билася до заключних хвилин", – каже Валерко.

Експерт традиційно відзначає Чачуа, а також називає поточний сезон "проривом Артура Шаха". Вихованець "Карпат" повністю використовує виділений йому час, а старання доповнює талантом і розумінням гри. Також Валерко хвалить "зелено-білих" за придбання Пабло Альвареса, який "за якістю роботи з м'ячем, просуванням, грою проти суперника добре виглядає на рівні УПЛ".

TYS_8469_shaktar-karpaty_140924.jpg

Тактичний аналіз

Шахтар - Карпати

"Якщо на старті чемпіонату "Шахтар" виглядав невмотивованою командою, то цього разу Маріно Пушич і його штаб дуже ретельно підійшли до аналізу гри "Карпат". Тренери "гірників" не лише натиснули і зіграли на слабких сторонах карпатівців у атаці, але й також нівелювали сильні сторони позиційних атак львів’ян", – вважає аналітик Іван Гук.

Шахтар - Карпати, зони інфсайдів

Насамперед експерт відзначає дуже хороший рух м’яча у "Шахтаря", що дозволяло досить комфортно (особливо у першому таймі) доводити м’яч в останню третину поля. "Карпати" не встигали за переміщенням групи атаки суперників і, як зображено на малюнках вище, майже уся небезпека біля воріт Кемкіна до перерви, йшла із зон інсайдів.

"Працюючи у системі 4-3-3, донеччани насичували центральну ділянку поля, звільнюючи фланг під підключення лівого захисника Педро Енріке (перших два зображення), лінія захисту львів’ян розтягувалась і на вбігання по зоні інсайду від Судакова ніхто не встигав реагувати. Тотожно на протилежному фланзі працювала зв’язка Зубкова з Бондаренком (третій і четвертий малюнки). Тут також важливо відзначити розумний і, головне, вчасний маневр Сікана, котрий своїм рухом збільшував ці зони, наведені чорним колом", – пояснює Гук.

Шахтар - Карпати, Шахтар у захисті 4-2-3-1

У позиційних атаках обидві команди мали схожі тактичні моделі, розташовуючись 4-3-3. Також для обох наставників є типовим зміщення лівого захисника у центральну частину поля для створення там кількісної переваги. У захисті "Шахтар" зі звичних для нього 4-1-4-1 перейшов на 4-2-3-1 якраз, щоб закрити виділені зони і активно грати по Чачуа і Бруніньйо. Ці два компоненти гри – як в атаці так і у захисті – мали найбільший вплив на перебіг подій на полі. Зрештою, три з п’яти м’ячів були забиті саме з використанням, наведених вище взаємодій.

"Владислав Лупашко вкотре показав, що він є тренером, котрий безапеляційно вірить у власні ідеї та не буде від них відмовлятись проти будь-яких суперників. Як на мене, це величезна його перевага над багатьма українськими наставниками, котрі відмовляються від власного бачення у матчах проти сильніших собі суперників. І саме такі матчі, і такі суперники здатні показати усі недоліки гравців, вказати на проблемні місця у сенсі покриття простору і бути тим матеріалом, від котрого можна відштовхуватись у намаганні досягнути прогресу команди. А ще надати віру команді навіть після поразок. Бо чого варті ідеї, якщо від них відмовлятись за першої ліпшої нагоди?" – риторично запитує аналітик Іван Гук.