"Віра у власні ідеї та перевага над іншими": аналітичний розбір матчу "Шахтар" – "Карпати"
Протокол
Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 6 тур
"Шахтар" (Донецьк) – "Карпати" (Львів) – 5:2
14 вересня, 18:00. Львів, стадіон "Арена Львів".
Арбітр – Андрій Коваленко (Полтава)
"Шахтар": Різник, Тобіас, Бондар, Франьїч, Педро Енріке, Криськів (Степаненко, 56), Бондаренко, Судаков (Марлон, 80), Зубков (Педріньйо, 56), Сікан (Траоре, 66), Кевін (Егіналду, 66).
Головний тренер – Маріно Пушич
"Карпати": Кемкін, Саків, Бабогло, Адамюк, Мірошніченко, Альварес, Підлепенець (Стеніо, 46), Чачуа (Рябов, 88), Бруніньйо (Шах, 46), Костенко (Тлумак Ю., 75), Устименко (Іґор Невес, 56).
Головний тренер – Владислав Лупашко
Голи: Зубков, 21, Бондаренко, 29, 39, 65, Сікан, 43 – Підлепенець, 25, Чачуа, 83.
Попередження: Криськів, 28, Педро Енріке, 64, Кевін, 66 – Мірошніченко, 90+3.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 16 – 13
Удари в площину: 8 – 5
Кутові: 2 – 6
Офсайди: 1 – 0
Очікувані голи (xG): 1,88 – 3,11
Володіння м’ячем: 56% – 44%
Передачі: 529 – 324
Точність передач: 85% – 79%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Бабогло і Стеніо – 10 з 12 (83%)
Перехоплення: Саків – 8
Обведення: Стеніо – 4 з 4 (100%)
Навіси: Чачуа – 6
Передачі в останню третину: Бабогло – 7 з 8 (88%)
Зароблені фоли: Альварес – 2
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес і Шах – по 4
Підбори на половині поля суперника: Альварес і Стеніо – по 4
Азартність проти раціоналізму
Журналіст Іван Вербицький хвалить "Карпати" за азартність, але ставить під сумнів обраний стиль футболу в суботу з огляду на відсутність раціоналізму: "Перспектива у таких діях буде лише за умови наявності набору виконавців, як у "Шахтаря".
На думку експерта грі "зелено-білих" не вистачало цілісності. Втілення бажаного на полі мало характер епізодичності. Хоча яскравих спалахів вистачало: "Карпати" потішили нейтрального глядача і разом із "Шахтарем" подарували яскравий відкритий футбол".
Вербицький вважає, що нічого катастрофічного не відбулося: "Владислав Лупашко перебуває в творчому пошуку і пробує різні тактичні варіанти. Команда при цьому продовжує адаптацію до нових ігрових умов з суперниками Прем’єр-Ліги. Певен, висновки із зустрічі з "Шахтарем" будуть зроблені. У будь-якому разі тренерський штаб львів’ян дає зрозуміти, що нудними "Карпати" не будуть, не лише на словах".
"Навіть після пропущеного м'яча "Карпати" не склеїлися"
"Як не дивно, це був дуже хороший час, щоб зіграти з "Шахтарем", – каже Артур Валерко. – Шість турів – достатня дистанція, щоб трішки і зігратися, і втомитися. "Карпати" вже грали з "Шахтарем", але, звісно, контрольні матчі не йдуть у жодне порівняння з офіційними. Так само, як "Карпати" після підвищення в класі – зовсім інший подразник, аніж представник нижчих ліг. За командою стежать пильніше, на неї готуються спеціально. Врешті-решт, попередні успіхи (а 3:0 із "Кривбасом"– безсумнівний успіх, наприклад) змушували навіть чемпіона обережніше ставитися до цього матчу й не проводити ротацію більшу, ніж в рамках робочої".
Оглядач не вважає склад "гірників" експериментальним чи тим більше ослабленим. "Карпати" теж змінили чотирьох виконавців у порівнянні з попереднім туром проти "Ворскли": "Зважаючи на те, що Очеретько за умовами оренди не міг зіграти проти "Шахтаря", придбання Бруніньйо виявилося дуже своєчасним. Звісно, в цій команді він вийде на хорошу форму та зіграність тільки через 3-5 турів, але навіть зараз запам'яталася його спроба пробити, кілька непоганих за задумом передач і доволі чиста робота з м'ячем".
"Ясна річ, "Шахтар" переважав за більшістю ігрових показників. Але варто зауважити, що львів'янам вдалося кілька раз перевірити оборону донеччан: і з відкритої гри, і з "домашніх заготовок", про які багато говорив після матчу Маріно Пушич. Штрафний Мірошніченка з добиванням від Адамюка явно викликав в обороні донеччан нервові миттєвості. Навіть після пропущеного м'яча "Карпати" не склеїлися. Гол Підлепенця після кутового Мірошніченка – це якраз одна з тих "заготовок", які так роздратували тренерський штаб "Шахтаря". А гол Чачуа цінний самим фактом, що команда билася до заключних хвилин", – каже Валерко.
Експерт традиційно відзначає Чачуа, а також називає поточний сезон "проривом Артура Шаха". Вихованець "Карпат" повністю використовує виділений йому час, а старання доповнює талантом і розумінням гри. Також Валерко хвалить "зелено-білих" за придбання Пабло Альвареса, який "за якістю роботи з м'ячем, просуванням, грою проти суперника добре виглядає на рівні УПЛ".
Тактичний аналіз
"Якщо на старті чемпіонату "Шахтар" виглядав невмотивованою командою, то цього разу Маріно Пушич і його штаб дуже ретельно підійшли до аналізу гри "Карпат". Тренери "гірників" не лише натиснули і зіграли на слабких сторонах карпатівців у атаці, але й також нівелювали сильні сторони позиційних атак львів’ян", – вважає аналітик Іван Гук.
Насамперед експерт відзначає дуже хороший рух м’яча у "Шахтаря", що дозволяло досить комфортно (особливо у першому таймі) доводити м’яч в останню третину поля. "Карпати" не встигали за переміщенням групи атаки суперників і, як зображено на малюнках вище, майже уся небезпека біля воріт Кемкіна до перерви, йшла із зон інсайдів.
"Працюючи у системі 4-3-3, донеччани насичували центральну ділянку поля, звільнюючи фланг під підключення лівого захисника Педро Енріке (перших два зображення), лінія захисту львів’ян розтягувалась і на вбігання по зоні інсайду від Судакова ніхто не встигав реагувати. Тотожно на протилежному фланзі працювала зв’язка Зубкова з Бондаренком (третій і четвертий малюнки). Тут також важливо відзначити розумний і, головне, вчасний маневр Сікана, котрий своїм рухом збільшував ці зони, наведені чорним колом", – пояснює Гук.
У позиційних атаках обидві команди мали схожі тактичні моделі, розташовуючись 4-3-3. Також для обох наставників є типовим зміщення лівого захисника у центральну частину поля для створення там кількісної переваги. У захисті "Шахтар" зі звичних для нього 4-1-4-1 перейшов на 4-2-3-1 якраз, щоб закрити виділені зони і активно грати по Чачуа і Бруніньйо. Ці два компоненти гри – як в атаці так і у захисті – мали найбільший вплив на перебіг подій на полі. Зрештою, три з п’яти м’ячів були забиті саме з використанням, наведених вище взаємодій.
"Владислав Лупашко вкотре показав, що він є тренером, котрий безапеляційно вірить у власні ідеї та не буде від них відмовлятись проти будь-яких суперників. Як на мене, це величезна його перевага над багатьма українськими наставниками, котрі відмовляються від власного бачення у матчах проти сильніших собі суперників. І саме такі матчі, і такі суперники здатні показати усі недоліки гравців, вказати на проблемні місця у сенсі покриття простору і бути тим матеріалом, від котрого можна відштовхуватись у намаганні досягнути прогресу команди. А ще надати віру команді навіть після поразок. Бо чого варті ідеї, якщо від них відмовлятись за першої ліпшої нагоди?" – риторично запитує аналітик Іван Гук.