Успішний старт Маркевича: аналітика, цифри, враження експертів

02 серпня 2023 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
"Карпати" розпочали новий сезон перемогою над "Хустом" (1:0). Дебют Мирона Маркевича у ролі головного тренера "зелено-білих" запам'ятався тотальною перевагою його команди та великою кількістю нереалізованих моментів. Думки експертів, тактичний аналіз та статистичні дані – у детальному огляді поєдинку "Карпат" і "Хуста".
TYS_5671_28_07_2023.jpg

Протокол

Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 1 тур

"Карпати" (Львів) – ФК "Хуст" 1:0

28 липня. 17:00. Львів. Стадіон "Україна"

"Карпати": Кожухар, Порох, Векляк, Сухар (Картушов, 46), Полегенько, Рябов, Клименко (Галенков, 78), Саків, Підлепенець, Чачуа, Іґор Невес Алвес.

"Хуст": Бєліменко, Іванов, Скиба, Павлич (Петрук, 80), Мердєєв, Вагін, Приходько, П. Луців, В. Луців (Станкович, 87), Борисенко, М. Пилип (Фляшко, 63).

Гол – Підлепенець, 23.

Попередження: Порох, 4, Іґор, 73, Рябов, 75 – Мердєєв, 5, 37, Павлич, 26, П. Луців, 45+1, Фляшко, 68, 76.

Вилучення: Мердєєв, 37, Фляшко, 76.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

 • Удари (у рамку): 21 (8) – 5 (1)
 • Кутові: 7 – 0
 • Офсайди: 3 – 1
 • Небезпечні моменти (xG): 1,68 – 0,22
 • Володіння м’ячем: 69% – 31%
 • Передачі: 588 – 199
 • Точність передач: 86% – 67%

Індивідуальні

 • Удари: Чачуа і Підлепенець – по 5
 • Виграні єдиноборства: Рябов – 9 з 12, 75%
 • Обведення: Підлепенець – 7
 • Навіси: Полегенько – 5
 • Підбори на половині поля суперника: Клименко – 6
 • Дотики у штрафному майданчику: Іґор – 10
TYS_6217_28_07_2023.jpg

Несподіванки у стартовому складі

Спрогнозувати перелік гравців, яких Мирон Маркевич випустить на гру з "Хустом" з перших хвилин – завдання непросте. Велика кількість трансферів, глибина складу та універсальність деяких футболістів ускладнювала це завдання.

"Напередодні гри довелося поспілкуватися з п’ятьма практикуючими тренерами – стартовий склад "Карпат" не розгадав жоден, – розповідає футбольний оглядач Артур Валерко. – Я очікував з перших хвилин зв’язку Саків-Картушов на лівому фланзі. Також мав сумніви щодо вибору: Романюк чи Полегенько праворуч? Під питанням було, чи вийде у старті Мизюк".

Вже постфактум можемо говорити про певні особливості стартової одинадцятки. Одна з ключових – вихід зліва в обороні номінально правофлангового захисника Тимофія Сухаря. Звертала на себе увагу і нова роль у "Карпатах" Тараса Саківа. Футболіст, який у минулому сезоні відповідав за оборону, проти "Хуста" діяв набагато вище на фланзі. Схожі функції Саків вже виконував раніше у "Ворсклі".

TYS_5845_28_07_2023.jpg

Активна робота флангів

Такий варіант стартової формації від тренерського штабу "Карпат" багато у чому визначив загальний малюнок гри. Журналіст Іван Вербицький найбільшим позитивом для "зелено-білих" називає гостроту з флангів:

"Мова не лише про крайніх півоборонців Тараса Саківа і Євгена Підлепенця, які провели дуже якісний матч. Треба відзначити командну взаємодію з наміром прошивати оборону суперника через фланги гравців групи атаки загалом. Моментів, щоб виграти цей матч переконливіше, вистачало".

На постатях Саківа і Підлепенця також акцентує увагу Артур Валерко. Журналіст називає дії Тараса на рідному лівому фланзі більш традиційними, ніж в інвертованого вінгера Підлепенця:

"Елегантність роботи з м’ячем дозволяла Саківу як вдало комбінувати, так і братися за стандарти – згадаймо штрафний у поперечину на виконання. Саме Саків випереджав Мердєєва в моменті, який завершився першим вилученням у хустян. Вихід Тараса вище на фланзі, вочевидь, був зумовлений бажанням здобути більше надійності в зв’язці двох крайніх захисників. Експеримент із Саківим у ролі півзахисника відкриває нові перспективи в діях флангів, але при цьому позбавляє цілісності фланг. Тож не здивує подальше використання більш традиційної зв’язки – умовно Саків/Картушов, Саків/Костенко чи навіть Саків/Кожанов".

TYS_5778_28_07_2023

Хороший початок Іґора та корисний Чачуа

Безумовний герой зустрічі – Євген Підлепенець. Справа не лише у єдиному та переможному м'ячі, а у загальній роботі на команду. Євген загострював, віддавав, бив, обігрував і просто робив різницю. Іншою помітною фігурою на полі був бразилець Іґор. Легіонер отримав хорошу пресу та відгуки вболівальників.

"Іґор виконував великі обсяги робіт і в пошуках м’яча не лінився опускатися на значну глибину поля, – каже Артур Валерко. – Власне, гол відбувся саме тоді, коли Невес протягнув м’яч з глибини й підключив на напівфланзі Підлепенця. Завершення в чистому виконанні від Іґора ми не побачили. В моментах із численними фланговими прострілами він був у значному оточенні, а от коли отримував простір – намагався зіграти чітко. Як от на 70-й хвилині з ударом у площину після передачі Картушова вздовж поля. Голи бразильця повинні ще прийти".

Тіньовим героєм поєдинку можна вважати Амбросія Чачуа, який встигав покривати одразу кілька зон, якісно розігрував м'яч і постійно пропонував себе, створюючи простір та варіативність. Валерко називає Амбросія зв’язковим між різними ланками з тонким відчуттям структури гри:

"Багато загострень, спроби пробити з різних дистанцій і позицій, комбінації з Іґором, Підлепенцем, двома іншими центрхавами. За відсутності травмованого Демченка він зробив все можливе, щоб середній плацдарм був постійною зоною загрози для воріт хустян".

TYS_6237_28_07_2023

Пріоритетність результату

Головне резюме прем'єрного матчу сезону – перемога.

"Якщо навіть Мирон Маркевич після матчу визнав, що хвилювався і не встиг заспокоїтися після фінального свистка, то що казати про футболістів, – говорить Іван Вербицький. –У діях карпатівців відчувалася скутість. Гравці нагадували музикантів, яким випала честь виступати під керівництвом диригента зі світовим іменем. Місяць спільних "репетицій" – то немалий термін. Однак перший вихід на публіку – завжди особливий. Тому простежувалося бажання не напсувати, а зосередитися на виконанні установки".

Журналіст переконаний, що у матчі з "Хустом" десь довшими, а десь коротшими відрізками ми мали нагоду спостерігати за "футболом Маркевича":

"Можливо, іноді було забагато дотиків, може, хтось із футболістів просто не здатен грати по-іншому. Але "Карпати" одначе демонстрували тотальний контроль м’яча з раптовими загостреннями через фланги. Ігрові контури з кожним наступним поєдинком ставатимуть чіткішими. Зараз найважливішим є результат".

TYS_5910_28_07_2023

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук акцентує увагу на появі номінального захисника Тараса Саківа на лівому фланзі півзахисту, у зв'язку із чим на лівому крилі атаки, наступальні дії були дещо обмежені:

"Саків здебільшого налаштований витримувати ширину атаки, йому важко звужувати фланг, відкриваючи простір під підключення захисника Тимофія Сухаря. Загалом активність крайніх захисників була невисокою, а це важливий компонент гри, для подолання насиченого захисту суперників".

IMG_1951

Аналітик наводить одразу кілька причин дуже важкої перемоги "Карпат" у стартовому матчі сезону: фактично новий склад команди, хвилювання гравців, психологічний тиск та відсутність оптимальних кондицій. На противагу цьому він виокремлює одну системну помилку побудови захисту "Хуста", котра у підсумку дозволила львів'янам перемогти, але водночас залишила багато запитань в контексті реалізації моментів.

IMG_1952

Розташування біля власного штрафного майданчика від четвірки захисників гостей Гук вважає занадто низьким:

"Наставник "Хуста" обрав простий варіант ведення кількісного захисту. Основна побудова оборони 4-4-2. Проте тут слід зауважити, що це зонно-персональна опіка. Мова йде про дуже активну протидію гравцям "Карпат", коли вони входили у зону дій кожного окремого гравця закарпатців. Фактично Володимир Циткін делегував своїм виконавцям маркуватись по гравцях львів’ян. Таким чином, Приходько постійно намагався бути поблизу Клименка, Вагін мав протидіяти Рябову, а центральні захисники мали високо підійматись для пресингу по нападниках "Карпат", коли ті опинялись у зоні дій захисників з м’ячем".

Гук називає такий спосіб протидії доволі простим та дієвим, адже гравці зорієнтовані переважно на м’яч і суперника. У схожому стилі грають команди Романа Григорчука, щоправда, з більш якісним виконанням.

"Недолік цього варіанту захисних дій – погане покриття простору. Незважаючи на кількісне насичення оборони, у захисті постійно з’являються вільні зони", – додає аналітик.

IMG_1953

"Зелено-білі" доволі швидко намацали слабкість у суперника. Як приклад, співрозмовник наводить один з перших варіантів розтягування захисту закарпатців. Лінія захисників сильно звузилась, у той же час Борисенко (котрий постійно змінювався флангами з Пилипом) не встигає покрити зону правого захисника. Тут важливо зазначити хороше позиціонування Чачуа у грі без м’яча. Амбросій створює глибину атаки, і у той же час пропонує себе під розіграш м’яча. Лише технічний брак не дозволив карпатівцям довести цю атаку до удару.

IMG_1954

Такі ситуації мали систематичний характер. На слайді вище зображено висування Євгена Скиби для пресингу Амбросія Чачуа, і варіант використання зони, котру залишив центральний захисник.

IMG_1955

Ще один показовий епізод на думку аналітика. Скиба висунувся для пресингу (цього разу – Іґора Невеса). Це призвело до звуження лінії захисників, і появи простору для Євгена Підлепенця. Хоча карпатівцю не вдалось одразу загрожувати воротам, він все одно скористався часом і простором, котрий перед ним виник, завдяки власним сильним індивідуальним якостям.

Іван Гук робить висновок про добру тактичну готовність підопічних Маркевича до гри з "Хустом":

"Їм дуже швидко вдалось почати створювати проблеми для захисту закарпатців. Зрештою, це призвело до голу. Але реалізація моментів, а у першу чергу підходів, реалізація вільного простору у захисті суперника була на низькому рівні. Водночас вдалий результат матчу може і повинен сприяти становленню команди".