Успішний старт Маркевича: аналітика, цифри, враження експертів
Протокол
Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 1 тур
"Карпати" (Львів) – ФК "Хуст" 1:0
28 липня. 17:00. Львів. Стадіон "Україна"
"Карпати": Кожухар, Порох, Векляк, Сухар (Картушов, 46), Полегенько, Рябов, Клименко (Галенков, 78), Саків, Підлепенець, Чачуа, Іґор Невес Алвес.
"Хуст": Бєліменко, Іванов, Скиба, Павлич (Петрук, 80), Мердєєв, Вагін, Приходько, П. Луців, В. Луців (Станкович, 87), Борисенко, М. Пилип (Фляшко, 63).
Гол – Підлепенець, 23.
Попередження: Порох, 4, Іґор, 73, Рябов, 75 – Мердєєв, 5, 37, Павлич, 26, П. Луців, 45+1, Фляшко, 68, 76.
Вилучення: Мердєєв, 37, Фляшко, 76.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
- Удари (у рамку): 21 (8) – 5 (1)
- Кутові: 7 – 0
- Офсайди: 3 – 1
- Небезпечні моменти (xG): 1,68 – 0,22
- Володіння м’ячем: 69% – 31%
- Передачі: 588 – 199
- Точність передач: 86% – 67%
Індивідуальні
- Удари: Чачуа і Підлепенець – по 5
- Виграні єдиноборства: Рябов – 9 з 12, 75%
- Обведення: Підлепенець – 7
- Навіси: Полегенько – 5
- Підбори на половині поля суперника: Клименко – 6
- Дотики у штрафному майданчику: Іґор – 10
Несподіванки у стартовому складі
Спрогнозувати перелік гравців, яких Мирон Маркевич випустить на гру з "Хустом" з перших хвилин – завдання непросте. Велика кількість трансферів, глибина складу та універсальність деяких футболістів ускладнювала це завдання.
"Напередодні гри довелося поспілкуватися з п’ятьма практикуючими тренерами – стартовий склад "Карпат" не розгадав жоден, – розповідає футбольний оглядач Артур Валерко. – Я очікував з перших хвилин зв’язку Саків-Картушов на лівому фланзі. Також мав сумніви щодо вибору: Романюк чи Полегенько праворуч? Під питанням було, чи вийде у старті Мизюк".
Вже постфактум можемо говорити про певні особливості стартової одинадцятки. Одна з ключових – вихід зліва в обороні номінально правофлангового захисника Тимофія Сухаря. Звертала на себе увагу і нова роль у "Карпатах" Тараса Саківа. Футболіст, який у минулому сезоні відповідав за оборону, проти "Хуста" діяв набагато вище на фланзі. Схожі функції Саків вже виконував раніше у "Ворсклі".
Активна робота флангів
Такий варіант стартової формації від тренерського штабу "Карпат" багато у чому визначив загальний малюнок гри. Журналіст Іван Вербицький найбільшим позитивом для "зелено-білих" називає гостроту з флангів:
"Мова не лише про крайніх півоборонців Тараса Саківа і Євгена Підлепенця, які провели дуже якісний матч. Треба відзначити командну взаємодію з наміром прошивати оборону суперника через фланги гравців групи атаки загалом. Моментів, щоб виграти цей матч переконливіше, вистачало".
На постатях Саківа і Підлепенця також акцентує увагу Артур Валерко. Журналіст називає дії Тараса на рідному лівому фланзі більш традиційними, ніж в інвертованого вінгера Підлепенця:
"Елегантність роботи з м’ячем дозволяла Саківу як вдало комбінувати, так і братися за стандарти – згадаймо штрафний у поперечину на виконання. Саме Саків випереджав Мердєєва в моменті, який завершився першим вилученням у хустян. Вихід Тараса вище на фланзі, вочевидь, був зумовлений бажанням здобути більше надійності в зв’язці двох крайніх захисників. Експеримент із Саківим у ролі півзахисника відкриває нові перспективи в діях флангів, але при цьому позбавляє цілісності фланг. Тож не здивує подальше використання більш традиційної зв’язки – умовно Саків/Картушов, Саків/Костенко чи навіть Саків/Кожанов".
Хороший початок Іґора та корисний Чачуа
Безумовний герой зустрічі – Євген Підлепенець. Справа не лише у єдиному та переможному м'ячі, а у загальній роботі на команду. Євген загострював, віддавав, бив, обігрував і просто робив різницю. Іншою помітною фігурою на полі був бразилець Іґор. Легіонер отримав хорошу пресу та відгуки вболівальників.
"Іґор виконував великі обсяги робіт і в пошуках м’яча не лінився опускатися на значну глибину поля, – каже Артур Валерко. – Власне, гол відбувся саме тоді, коли Невес протягнув м’яч з глибини й підключив на напівфланзі Підлепенця. Завершення в чистому виконанні від Іґора ми не побачили. В моментах із численними фланговими прострілами він був у значному оточенні, а от коли отримував простір – намагався зіграти чітко. Як от на 70-й хвилині з ударом у площину після передачі Картушова вздовж поля. Голи бразильця повинні ще прийти".
Тіньовим героєм поєдинку можна вважати Амбросія Чачуа, який встигав покривати одразу кілька зон, якісно розігрував м'яч і постійно пропонував себе, створюючи простір та варіативність. Валерко називає Амбросія зв’язковим між різними ланками з тонким відчуттям структури гри:
"Багато загострень, спроби пробити з різних дистанцій і позицій, комбінації з Іґором, Підлепенцем, двома іншими центрхавами. За відсутності травмованого Демченка він зробив все можливе, щоб середній плацдарм був постійною зоною загрози для воріт хустян".
Пріоритетність результату
Головне резюме прем'єрного матчу сезону – перемога.
"Якщо навіть Мирон Маркевич після матчу визнав, що хвилювався і не встиг заспокоїтися після фінального свистка, то що казати про футболістів, – говорить Іван Вербицький. –У діях карпатівців відчувалася скутість. Гравці нагадували музикантів, яким випала честь виступати під керівництвом диригента зі світовим іменем. Місяць спільних "репетицій" – то немалий термін. Однак перший вихід на публіку – завжди особливий. Тому простежувалося бажання не напсувати, а зосередитися на виконанні установки".
Журналіст переконаний, що у матчі з "Хустом" десь довшими, а десь коротшими відрізками ми мали нагоду спостерігати за "футболом Маркевича":
"Можливо, іноді було забагато дотиків, може, хтось із футболістів просто не здатен грати по-іншому. Але "Карпати" одначе демонстрували тотальний контроль м’яча з раптовими загостреннями через фланги. Ігрові контури з кожним наступним поєдинком ставатимуть чіткішими. Зараз найважливішим є результат".
Тактичний аналіз
Аналітик Іван Гук акцентує увагу на появі номінального захисника Тараса Саківа на лівому фланзі півзахисту, у зв'язку із чим на лівому крилі атаки, наступальні дії були дещо обмежені:
"Саків здебільшого налаштований витримувати ширину атаки, йому важко звужувати фланг, відкриваючи простір під підключення захисника Тимофія Сухаря. Загалом активність крайніх захисників була невисокою, а це важливий компонент гри, для подолання насиченого захисту суперників".
Аналітик наводить одразу кілька причин дуже важкої перемоги "Карпат" у стартовому матчі сезону: фактично новий склад команди, хвилювання гравців, психологічний тиск та відсутність оптимальних кондицій. На противагу цьому він виокремлює одну системну помилку побудови захисту "Хуста", котра у підсумку дозволила львів'янам перемогти, але водночас залишила багато запитань в контексті реалізації моментів.
Розташування біля власного штрафного майданчика від четвірки захисників гостей Гук вважає занадто низьким:
"Наставник "Хуста" обрав простий варіант ведення кількісного захисту. Основна побудова оборони 4-4-2. Проте тут слід зауважити, що це зонно-персональна опіка. Мова йде про дуже активну протидію гравцям "Карпат", коли вони входили у зону дій кожного окремого гравця закарпатців. Фактично Володимир Циткін делегував своїм виконавцям маркуватись по гравцях львів’ян. Таким чином, Приходько постійно намагався бути поблизу Клименка, Вагін мав протидіяти Рябову, а центральні захисники мали високо підійматись для пресингу по нападниках "Карпат", коли ті опинялись у зоні дій захисників з м’ячем".
Гук називає такий спосіб протидії доволі простим та дієвим, адже гравці зорієнтовані переважно на м’яч і суперника. У схожому стилі грають команди Романа Григорчука, щоправда, з більш якісним виконанням.
"Недолік цього варіанту захисних дій – погане покриття простору. Незважаючи на кількісне насичення оборони, у захисті постійно з’являються вільні зони", – додає аналітик.
"Зелено-білі" доволі швидко намацали слабкість у суперника. Як приклад, співрозмовник наводить один з перших варіантів розтягування захисту закарпатців. Лінія захисників сильно звузилась, у той же час Борисенко (котрий постійно змінювався флангами з Пилипом) не встигає покрити зону правого захисника. Тут важливо зазначити хороше позиціонування Чачуа у грі без м’яча. Амбросій створює глибину атаки, і у той же час пропонує себе під розіграш м’яча. Лише технічний брак не дозволив карпатівцям довести цю атаку до удару.
Такі ситуації мали систематичний характер. На слайді вище зображено висування Євгена Скиби для пресингу Амбросія Чачуа, і варіант використання зони, котру залишив центральний захисник.
Ще один показовий епізод на думку аналітика. Скиба висунувся для пресингу (цього разу – Іґора Невеса). Це призвело до звуження лінії захисників, і появи простору для Євгена Підлепенця. Хоча карпатівцю не вдалось одразу загрожувати воротам, він все одно скористався часом і простором, котрий перед ним виник, завдяки власним сильним індивідуальним якостям.
Іван Гук робить висновок про добру тактичну готовність підопічних Маркевича до гри з "Хустом":
"Їм дуже швидко вдалось почати створювати проблеми для захисту закарпатців. Зрештою, це призвело до голу. Але реалізація моментів, а у першу чергу підходів, реалізація вільного простору у захисті суперника була на низькому рівні. Водночас вдалий результат матчу може і повинен сприяти становленню команди".