"Тактична домінація і психологічна стійкість": розбір матчу "Рух" – "Карпати"

23 жовтня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
У понеділок "Карпати" здобули перемогу в першому офіційному поєдинку з "Рухом". Аналіз битви на "Арені Львів" з цифровими показниками та враженнями експертів – у традиційному матеріалі.
TYS_9425_upl_rukh-karp_211024.jpg

Протокол

Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 10 тур

“Рух” – “Карпати” – 0:1

21 жовтня, 18:00. Львів, стадіон "Арена Львів".

Арбітр – Олександр Афанасьєв (Харків)

“Рух”: Ледвій, Холод, Дідик, Сич, Роман, Підгурський (Сапуга, 59) , Притула (Пастух, 53), Федор, Карабін (Плюман, 79), Климчук (Квасниця, 59), Краснопір.

Головний тренер – Віталій Пономарьов.

“Карпати”: Кемкін, Адамюк (Векляк, 81), Бабогло, Жан Педрозу, Мірошніченко, Альварес, Чачуа, Бруніньйо (Шах, 62) Стеніо, Очеретько (Підлепенець, 62), Іґор Невес (Устименко, 76).

Головний тренер – Владислав Лупашко.

Гол: Жан Педрозу, 43.

Попередження: Климчук, 45 – Мірошніченко, 45, Шах, 66.

TYS_7681_upl_rukh-karp_211024.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 18 – 13

Удари в площину: 4 – 6

Кутові: 5 – 5

Офсайди: 3 – 1

Очікувані голи (xG): 1,65 – 1,16

Володіння м’ячем: 51% – 49%

Передачі: 352 – 315

Точність передач: 77% – 79%

Індивідуальні

Відсоток виграних єдиноборств: Векляк – 6 з 8 (75%)

Кількість виграних єдиноборств: Стеніо і Альварес – по 11

Перехоплення: Жан Педрозу – 8

Обведення: Стеніо – 4  

Навіси: Чачуа – 3

Передачі в останню третину: Мірошніченко – 5 з 5 (100%)

Зароблені фоли: Іґор Невес і Стеніо – по 2

Дотики у штрафному майданчику суперника: Очеретько – 7

Підбори на половині поля суперника: Альварес – 8

TYS_9392_upl_rukh-karp_211024.jpg

"Карпати" вийшли на поле битися"

Журналіст Іван Вербицький виокремлює навички, котрі в ідеалі мають бути властивими міцним командам: вміння перемагати суперників, рівних собі чи слабших за рівнем гри, що є ознакою класу; спроможність перемагати лідерів – свідчення потенціалу; вміння вигравати дербі – ознака характеру. "Найкраще, коли ці риси поєднуються, – каже експерт. – Але без характеру дербі точно не виграєш. І ось саме стійкість, бійцівські риси, цілеспрямованість виділив би за підсумками зустрічі з "Рухом" найперше. То за умови, що тактично тренер Лупашко тренера Пономарьова теж переграв повністю".

Вербицький зауважує – "Карпати" вийшли на поле битися. Але з чітким розумінням, від чого треба відштовхуватися. "Запорукою успіху стало вміння використовувати розриви між лініями суперника, здатність створювати чисельну перевагу на різних клаптиках поля, що в купі з енергійністю футболістів "Карпат", їх зарядженістю на боротьбу не дало суперникам шансів на успіх. І, звісно, не можна не виділити якість виконання "зелено-білими" стандартів. Не лише тому, що єдиний гол прийшов із розіграшу штрафного, а насамперед тому, що небезпекою завершувалися більшість штрафних і кутових поблизу воріт "Руху", – каже Вербицький.

Експерт називає понеділковий матч найкращим у виконанні "Карпат" в УПЛ: як з точки зору тактики, так і в аспектах виконання гравцями тренерського завдання, їх дисциплінованості, доброї фізичної готовності та стійкості у важкі моменти. "Водночас ця гра стане для "Руху" хорошим підґрунтям для аналізу напередодні кубкового двобою. Де, безперечно, тренерський штаб "жовто-чорних" внесе корективи з урахуванням поєдинку чемпіонату і відповідно змусить вишуковувати нові оригінальні рішення Лупашка. Адже чемпіонат чемпіонатом, але залишити принципового опонента за бортом кубкового турніру – особлива насолода", – додає Іван Вербицький.

TYS_8461_upl_rukh-karp_211024.jpg

Відкриття Педрозу і впевненість Кемкіна

Оглядач Артур Валерко звертає увагу на несприятливі обставини для команд перед протистоянням на "Арені Львів": "17-денна пауза – серйозне випробування для клубної команди. Міжнародні паузи дуже серйозно збивають ритм клубного футболу. Погано й тим, у кого багато збірників із тривалими переїздами, й тим, у кого практично вся команда на вимушеному відпочинку. Тож доводиться цю перерву заповнювати матчами низької мотивації – нерівноцінними паузами чи двосторонками. А в "Руху" ще й деякі гравці тільки-но повернулися з лікарняних, а інші опинилися в незадовільній формі".

Аналізуючи стартові склади, Валерко відзначає обмін флангами Мірошніченка та Адамюка: "Не найбільш очевидне рішення, але, можливо, воно допомогло гальмувати інвертованих вінгерів Климчука та Карабіна, а також створювати пастку для Краснопіра, якому доходило надто мало передач в розріз. Попереду Стеніо замінив молодого Шаха, але тут теж був нюанс. Четвірка так званих вінгерів та інсайдів грала без чіткої територіальної прив'язки та створювала проблеми захисту номінальних господарів своїми хаотичними переміщеннями".

Відкриттям для експерта стала гра Жана Педрозу: "Бразилець доповнює Бабогла – якщо Владислав це про верхову боротьбу, важку гру та чорнову роботу, то Педрозу поєднує вміння зіграти чисто з м'ячем при передачах і відбираннях. Його підключення на стандарти – не перше, до речі, стало вирішальним у дербі".

Також Валерко відзначає активність і якість дій Дениса Мірошніченка, а також рівень Олександра Кемкіна: "Кіпер діє все більш впевнено, менше емоцій – більше холоднокровних вивірених рішень. Як там говорив Паламарчук про школу Шуста – якби раніше з ним перетнувся, більше б в УПЛ пограв. А Кемкін – гравець із хорошою школою, його легше "витягувати".

TYS_9524_upl_rukh-karp_211024.jpg

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук відзначає, що у таких матчах емоційна складова відіграє дуже важливу роль: "Тут мова не про мотивацію на боротьбу (вона присутня завжди) і не потребує додаткових обговорень, а саме про здатність опанувати власні емоції і працювати з розумінням безпосередніх завдань на полі, з достатньою впевненістю і навіть спокоєм у діях. І це перший компонент, в котрому Владислав Лупашко перевершив свого опонента".

Рух - Карпати

Експерт вважає, що "Карпати" значно краще виглядали у психологічному сенсі, у контексті готовності до цієї гри, особливо у першому таймі. Другий компонент перемоги – тактична складова протистояння, котра могла залишитись непоміченою, але у підсумку була вирішальною.

"Напевно, вперше Владислав Лупашко відійшов від власних поглядів на футбол і зіграв більше на слабкостях суперника. Основна небезпека від "Руху" – це перехідні фази гри. Їхня здатність до постійного індивідуального пресингу створює передумови для таких дій. Але у цьому матчі карпатівці менше працювали з м’ячем через короткий пас в початковій фазі атаки. Це позбавило суперника його основної сили – швидких атак при перехопленнях м’яча на чужій половині поля. Окрім цього, велика група гравців у високому розташуванні створює більше простору між лінією півзахисників і захисників. Тож насамперед треба було доставити м’яч відразу в цю зону у випадку високого розташування від рухівців. Навіть за умови неточних передач чи програних єдиноборств і підборів "Карпати" убезпечували себе від гострих швидких атак", – пояснює Гук.

Загалом гра розвивалась за сценарієм, написаним Владиславом Лупашком і була зосереджена на слабких місцях в організації захисту суперника. Зокрема, на залежності від персональної опіки. Основний недолік персональних захисних стратегій полягає в тому, що при ротаціях гравців атаки виникають вільні зони, які суперник може використовувати для створення гольових моментів. В цьому випадку "Карпати" успішно застосували таку тактику.

Рух - Карпати, створення простору

На перших двох малюнках помітно, що "жовто-чорні" використовують персональну опіку, де кожен гравець відповідальний за конкретного гравця "Карпат". Це створює ситуацію, коли під час ротацій гравців "Карпат" захисники номінальних господарів втрачають позиційну структуру. Дідик, котрий спочатку орієнтується на Чачуа, залишає простір за спиною, куди рухається Іґор Невес. Холод реагує на включення в атаку від Бруніньйо, що ще більше дезорганізовує захист.

На нижніх малюнках аналітик показує ці ж недоліки персональної опіки, але вже на фланзі. Стеніо витягує за собою Романа, а одночасно з рухом бразильця Чачуа заповнює вільний простір своїм вбіганням у нього.

Рух - Карпати, чотири в чотири

Численні такі епізоди з першого тайму експерт називає "майстер-класом" від Лупашка з протидії персональній опіці: "Тут не лише мова про якісний розбір суперника, а й про наявність засобів і вміння донесення інформації до гравців, щоб безпосередньо використати ці недоліки у грі. Домінація "Карпат" з огляду на тактичну складову гри і психологічна стійкість та краща емоційна готовність – ці компоненти мали вирішальний вплив на результат матчу".