"Спогади про Кубок, парадокс із вилученням і тріо в центрі": розбір матчу "Чорноморець" – "Карпати"

23 вересня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
Команда Владислава Лупашка здобула першу виїзну перемогу в сезоні. Долю протистояння з “Чорноморцем“ вирішив єдиний м’яч зі штрафного у виконанні Тараса Саківа.
Artboard 26.jpg

Протокол

Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 7 тур

“Чорноморець” (Одеса) – “Карпати” (Львів) – 0:1

21 вересня, 13:00. Одеса, стадіон "Чорноморець".

Арбітр – Дмитро Євтухов (Дніпро)

"Чорноморець": Рудько, Бутко, Скиба, Кисіль, Удод, Лацабідзе (Сігеєв, 63), Білошевський, Габелок (Пшеничнюк, 75), Кайо Гомес (Жоао Нето, 63), Петряк (Янаков, 62), Хобленко (Попов, 63).

Головний тренер – Олександр Бабич

"Карпати": Кемкін, Саків, Бабогло, Адамюк, Мірошніченко, Альварес, Очеретько (Жан Педрозу, 66), Чачуа (Клименко, 77), Бруніньйо (Шах, 59), Стеніо (Підлепенець, 66), Іґор Невес (Устименко, 77).

Головний тренер – Владислав Лупашко

Гол: Саків, 52.

Попередження: Удод, 18, Петряк, 34, Сігеєв, 70, Пшеничнюк, 84 – Адамюк, 53, 66, Кемкін, 89.

Вилучення: Адамюк, 66.

Artboard 3.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 9 – 11

Удари в площину: 1 – 3

Кутові: 6 – 5

Офсайди: 1 – 1

Очікувані голи (xG): 0,59 – 1,09

Володіння м’ячем: 49% – 51%

Передачі: 368 – 395

Точність передач: 79% – 85%

Індивідуальні

Виграні єдиноборства: Жан Педрозу – 4 з 4 (100%)

Кількість виграних єдиноборств: Мірошніченко, Адамюк, Альварес – 9 з 14 (64%)

Перехоплення: Мірошніченко – 12

Обведення: Іґор Невес – 2 з 3 (67%)  

Навіси: Чачуа – 3 з 3 (100%)

Підкати: Альварес – 2 з 2 (100%)

Передачі в останню третину: Бабогло – 9 з 12 (75%)

Зароблені фоли: Чачуа – 3

Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 5

Підбори на половині поля суперника: Мірошніченко – 6

Artboard 27.jpg

Робоча перемога і розвіювання кубкового міфу

"Сучасний "Чорноморець" належить до когорти команд, які грають закрито самі і не дають грати яскраво суперникам, – каже Іван Вербицький. – Якщо в попередньому матчі проти "Шахтаря" Владислав Лупашко спробував зіграти в агресивному атакувальному стилі і після того говорив "не спробуєш – не зрозумієш", то про проти одеситів навіть пробувати складно. Це команда, яка втягне у звичне для себе трясовиння будь-кого. Долю матчів з цим суперником, як правило, вирішує один гол. І дуже добре, що "Карпати" відзначилися першими. Після цього "Чорноморець" не створив поруч із ворітьми Кемкіна майже нічого, навіть граючи в більшості".

Журналіст вважає, що львів'яни добре впоралися із непростим завданням. У схожому з "Чорноморцем" стилі грає добра половина команд УПЛ і "Карпати" продемонстрували, що здатні з такого капкана вміло вибиратися: "Одеський матч став підтвердженням – величезну роль у таких поєдинках має вміння використовувати стандарти і захищатися, коли їх виконує суперник. Тарас Саків свою нагоду реалізував і цього виявилося достатньо. Коли ж Володимир Адамюк залишив команду в меншості, "Карпати", таке враження, контролювали гру ще впевненіше, ніж у рівних складах".

Вербицький називає перемогу над "Чорноморцем" робочою. "Карпати" довели, що розгромна звитяга над "моряками" в кубковому матчі не була зумовлена лише тим, що суперники виступали експериментальним складом. Різниця в ігровому рівні команд нині справді суттєва. А отже, перегорнувши чергову сторінку, львів’яни повинні рухатися далі, щоб в іграх з іншими суперниками робити помітною різницю з тим же "Чорноморцем" і в очках".

Artboard 10.jpg

"Гол Саківа – аж ніяк не випадковість"

На старті сезону "Чорноморець" має проблеми зі складом, що суттєво відображається на грі. Оглядач Артур Валерко аналізує матч проти "Карпат" і зауважує, що нападник "моряків" Олексій Хобленко розчинився на полі й жодного разу не зміг пробити по воротах, а господарям загалом бракувало гостроти попереду.

Натомість "Карпати" вдало використали стандарт: "Гол Саківа – аж ніяк не випадковість, він уже неодноразово вдало виконував штрафні під ліву ногу, а "Карпати", в свою чергу, вміють змусити суперників фолити перед карним майданчиком. У них багато технічних гравців з ударом, яких треба тримати навіть ціною фолу".

Окрім очевидного кандидата на звання найкращого гравця матчу, Артур Валерко відзначає ще двох оборонців "зелено-білих": Владислава Бабогла та Дениса Мірошніченка: "Бабогло грав у місті, яке стало для нього рідним, проти команди, яка стала рідною. Після вилучення Адамюка за півгодини ігрового часу на Владислава впало подвійне навантаження, проте він впорався". Що стосується Мірошніченка, то експерт відзначає роботу Дениса в роботі без м'яча (відбирання, підбирання, перехоплення) і в роботі з м'ячем (тричі пробивав по чужих воротах).

Artboard 23.jpg

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук звертає увагу на появу в старті "Карпат" трьох атакувальних півзахисників: "Це намагання поєднати або знайти місце на полі для усіх сильних виконавців. Зокрема, повернувся у склад Очеретько, котрий дає агресію попереду, темп, інтенсивність, але при цьому залишився Бруніньйо – гравець технічний, який дуже гарно працює на м’ячі, зі здатністю до нестандартних рішень на полі і вмінням загострювати гру індивідуальними діями. Чачуа – це досвід, керування діями гравців на полі та один із лідерів команди".

Чорноморець - Карпати

На ролі Бруніньйо експерт зупиняється детальніше і зауважує, що бразилець розташовувався на позиції лівого вінгера, хоча у моделі гри "Карпат" ця позиція передбачає зміщення ближче до середини у грі проти м’яча і звуження або входження у зону "інсайду" в грі з м’ячем: "В одному з варіантів фланг залишається під підключення Саківа, котрий має заповнювати зону, залишену Бруніньйо. В інших присутні ротації від цієї трійки атакувальних півзахисників. На лівому фланзі це переважно був Очеретько, а на правому – вже стала ротація Чачуа з Підлепенцем (конкретно у цьому матчі – зі Стеніо).

Чорноморець - Карпати, 3-4-3

Вище на малюнках зображено ці взаємодії. Завдяки дуже високій позиції від Кемкіна у львів’ян є можливість насичувати останню третину поля шістьма гравцями, працюючи у вже звичній моделі гри. Бруніньйо зміщенням до середини створює простір для підключення Саківа. Друге зображення показує переваги цієї системи саме з огляду на кількісне насичення гравцями атаки. Утворюється ситуація п’ять у чотири при фланговому кросі від Тараса. Гравці "Чорноморця" вимушені працювати обличчям до власних воріт. Цей епізод є прикладом вдалого використання ширини поля.

Чорноморець - Карпати, 4-4-1-1

Гук вважає, що деякі задуми потребують доопрацювання: "Бачимо ідентичний контроль території через формацію 3-4-3 або 3-2-5. Але немає вчасного заповнення зони, обведеної темним кольором. В таких випадках, коли м’яч переводиться на фланг, увесь "блок" захисту одеситів має час зміститись на протилежний край. Ідея "блокування" гри від Олександра Бабича полягала у побудові низького захисту в формації 4-4-1-1, максимально насичуючи центральну частину поля, щоб не дозволити карпатівцям рухати м’яч вертикально на Очеретька і Чачуа, котрі розташовувались між лініями. В принципі, щось схоже ми бачили в кубковому протистоянні цих команд, але тепер якість гравців, отже, й організація гри, була вищою".

Чорноморець - Карпати, 4-2-5

Також аналітик умовно додає у карпатівську систему голкіпера Кемкіна і веде мову про формацію, яка дозволяє широко проводити атаки. Це змушувало одеситів розтягуватися, а "Карпати" отримали можливість рухати м’яч діагональними короткими передачами між лініями суперника. Загалом "зелено-білі" мали велику перевагу у володінні м'ячем та повністю контролювали перехідні фази гри завдяки контролю над територією. Надалі таку домінацію варто використовувати більш ефективно.