"Сміливі ідеї Лупашка і контрпресинг": розбір матчу "Карпати" – "Лівий Берег"

04 листопада 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
"Карпати" знову не пропустили і впевнено перемогли. Особливо цінно, що це трапилося у матчі з суперником, який дуже дисципліновано грає в обороні. Як "левам" це вдалося – в аналітичному матеріалі з тактичним поясненням та цифровими даними.
TYS_7282_karp_liv_berg_021124.jpg

Протокол

Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 12 тур

“Карпати” (Львів) – “Лівий Берег” (Київ) – 3:0

2 листопада, 15:30. Львів, стадіон "Україна".

Головна арбітриня Анастасія Романюк (Івано-Франківськ)

“Карпати”: Кемкін, Адамюк, Жан Педрозу, Бабогло, Мірошніченко, Альварес, Очеретько (Кузик О., 90+1), Чачуа (Тлумак, 90+1), Шах (Устименко, 69), Підлепенець (Костенко, 86), Іґор Невес (Стеніо, 86).

Головний тренер – Владислав Лупашко.

“Лівий Берег”: Механів, Астахов, Семенов, Самар, Шаповал, Сідней (Войцеховський, 79), Дедух, Банада (Приходько, 79), Синиця (Галас, 62), Кобзар (Сухоручко, 46), Когут М. (Когут І., 62).

Головний тренер – Віталій Первак.

Голи: Підлепенець, 71, Очеретько, 75 (пен.), Чачуа, 90+1.

Попередження: Шаповал, 20, Дедух, 30.

TYS_6111_karp_liv_berg_021124.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 26 – 6

Удари в площину: 11 – 2

Кутові: 10 – 5

Офсайди: 0 – 0

Очікувані голи (xG): 3,97 – 0,32

Володіння м’ячем: 72% – 28%

Передачі: 461 – 166

Точність передач: 87% – 68%

Індивідуальні

Кількість виграних єдиноборств: Бабогло – 11 з 16 (69%)

Перехоплення: Мірошніченко, Адамюк, Альварес – по 7

Обведення: Підлепенець – 10 (вдалі – 7)

Навіси: Мірошніченко – 8 (вдалі – 6)

Точні передачі в останню третину: Бабогло – 18 з 23 (78%)

Зароблені фоли: Підлепенець – 3

Дотики у штрафному майданчику суперника: Підлепенець – 7

Підбори на половині поля суперника: Пабло Альварес – 9

TYS_7446_karp_liv_berg_021124.jpg

"Працюють не окремі виконавці, а система Лупашка"

"Якби "Карпати" грали в УПЛ бодай кілька років, можна було б сказати, що це перемога на класі. Але в тому й річ, що львів’яни зараз лише на стадії набуття того багажу, який дозволить мати клас. Тому наразі варто стримано говорити про впевнену перемогу в окремо взятому матчі. Над суперником, який грає начебто дуже просто, але з цією простотою виникали труднощі вже не в одного суперника. "Лівий Берег" – класичний дебютант елітного дивізіону, який грає, відштовхуючись від того потенціалу, який у нього є. І наразі цілком своє завдання виконує. Можна навіть сказати, що матч проти "Карпат" – найгірший для киян з моменту старту в УПЛ. І не тому, що підопічні Віталія Первака виглядали відверто погано. А тому, що опонент їх переграв вчисту", – вважає Іван Вербицький.

Клас на думку журналіста проявляється, зокрема, в стабільності: "Наразі можна стверджувати, що хоч Лупашко команду до сезону й не готував і на початку своєї роботи нарікав на фізичний стан гравців, зараз тренерському штабові вдалося підтягнути фізично-функціональні показники команди до рівня, який дозволяє витримувати напругу поєдинків УПЛ всі 90 хвилин. Тож тепер справа за чіткістю відтворення на полі тренерської думки".

Вербицький пов’язує особливу зосередженість львів’ян у суботу з невдачею в Кубку України. Також він звертає увагу на відсутність травмованого Бруніньйо, котрий в останніх поєдинках був двигуном команди: "Однак матч проти "ЛівогоБерега" показав, що працюють не окремо взяті виконавці, а система Владислава Лупашка. Цього разу блискучий поєдинок видав Альварес, дуже продуктивно зіграли Очеретько та Підлепенець. Солістами в системі виглядали вони. Наступного разу це може бути хтось інший".

TYS_7440_karp_liv_berg_021124.jpg

Зустріч антиподів

Оглядач Артур Валерко акцентує на тому, що команди добре знають один одного ще з часів Першої ліги: "Проте, звичайно, багато змінилося за цей час в обох колективах. І, незважаючи на 7-матчеву безвиграшну серію, яка триває ще з початку осені, дебютант УПЛ не є суперником, з яким можна злегковажити недооцінкою. Це добротний колектив, спроможний добре зіграти в силовій манері, використати стандарти, пересмикнути навіть невдалу гру через заміни. А головне – це мотивований суперник, жадібний до перемог. Із таким хвилинна неуважність могла обернутися великими неприємностями".

Експерт відзначає, що у чотирьох турах поспіль кияни не могли забити. Водночас "Лівий Берег" може похвалитися організованістю та надійністю захисту. Недарма "лелеки"відібрали очки в "Колоса" та "Полісся", зупинивши досить хороші групи атаки суперників. Та й "Зорі" було нелегко у переможній грі. Там, до речі, "Лівий Берег" втратив Андрія Якиміва – важливого гравця, який визначає комплектацію відразу кількох точок поля.

На думку Валерка тренерський штаб "Карпат" грамотнорозподілив кадри в останніх поєдинках: "Це дозволило мінімізувати удар по функціональній готовності футболістів, хоча в складі є вікові виконавці. Відзначу всього дві зміни – обидві на флангах півзахисту. Замість Бруніньйо вийшов Шах (Очеретько, який номінально був крайнім із "Рухом", цього разу вийшов на більш притаманній собі позиції інсайда), а Стеніо підмінив Підлепенець. Обидві зміни цілком логічні. Євген взагалі був лідером команди в попередніх сезонах, а Шах після підвищення в класі видав кілька потужних матчів, включаючи бенефіс із "Кривбасом".

Експерт називає "Лівий Берег" випробуванням  для "Карпат":"Кияни дуже якісно виконують протилежний футбол від того, який ставить Лупашко. Фактично антиподи зустрічалися у Львові. При нищівній перевазі у володінні м'ячем і кількості ударів господарі довго не могли забити. І, якби не відсутність Якиміва та не найкращі кондиції кількох гравців, можливо, "Лівий Берег" і витримав би темп усього матчу. Проте методична робота карпатівців і розривні швидкі багатоходівкивиконували свою роботу".

Перший гол Валерко називає переломним моментом матчу:"Він став наслідком "футболу Лупашка". Короткий пас на загострення, грамотна позиційна гра та завершення. Очеретько, Підлепенець, Чачуа системно працювали на цей результат. І він прийшов. Це ті три очка, які, при всій повазі до суперника, треба було брати – все одно що виконувати не важке, але цікаве домашнє завдання на свою звичну п'ятірку".

Окрім очевидних героїв Очеретька та Підлепенця, журналіст віддає належне Денисові Устименку: "Він класно ввійшов у гру, оперативно записав на свій рахунок асист. Може суттєво додати. Пригадуючи, як він грав проти своїх колишніх клубів, якщо він буде доступним проти "Олександрії" – на куражі може піднести Ротаню неприємний сюрприз".

TYS_7502_karp_liv_berg_021124.jpg

Тактичний аналіз

"Ще одна дуже якісна гра в тактичному аспекті від Владислава Лупашка, – ділиться враженнями аналітик Іван Гук. – Особливо у розрізі прогресу команди у порівнянні з попередніми матчами, де було використане позиційне домінування у формації 3-1-6 і протидії низькому блоку захисту суперника".

IMG_8371

Загалом система 3-4-3, на котру перебудовуються "Карпати" у позиційних атаках, є достатньо популярною в європейських чемпіонатах. Вона не лише стосується позиційного домінування, але є збалансованою, оскільки її можна розділити на дві групи гравців: п’ятеро атакувальних і п’ятеро захисних. Система 3-1-6 зміщує баланс на користь нападу та особливо ефективна проти команд, котрі ведуть захист у низькому блоці.

IMG_8372

Вище на малюнках експерт показує, як "Карпати" вели перебудову залежно від зони перебування м’яча на футбольному полі з формації 4-3-3 на 3-1-6. Цього разу Мірошніченко не зміщувався до середини для створення чисельної переваги у цій зоні поля, адже у цьому не було необхідності, оскільки там карпатівці природно отримували перевагу три в два через систему захисту "Лівого Берега". Відповідно Денис рухався вгору, наповнюючи третю зонудодатковим шостим гравцем. Основна мета таких зміщень – отримати перевагу в останній третині поля, як тиском на усі "коридори" захисту суперника, так і створенням чисельної переваги в окремих зонах.

IMG_8373

На верхніх картинках виділено ці переваги. "Карпати" мають чисельну більшість у центральній зоні (три проти двох), але при цьому завдяки цій системі формується така ж перевага три проти двох і на правому крилі нападу, і на лівому завдяки трикутникам між гравцями, що теж показано на малюнках.

"Ця система характеризується великою кількістю ротацій мій гравцями і змінами позицій, але у межах формації 3-1-6. Маємо зміну позицій між Підлепенцем і Мірошніченком, а також між Підлепенцем та Іґорем Невесом. На другому малюнку показана проникаюча передача Жана Педрозу у зону між лінії захисту "лелек",  де розташовані Чачуа і Очеретько. Відповідно один з центральних захисників вимушений висуватись вперед для опіки Амбросія, що формує "коридор"або вертикальний канал у лінії захисту "Лівого Берега", – пояснює Іван Гук.

Ще одна перевага цієї системи – здатність дуже активно вести контрпресинг у випадку втрати м’яча. І для цього у команди є додатковий гравець. Саме контрпресинг "Карпат" у цьому матчі не дозволив гостям організувати жодного небезпечного виходу в контратаку. Дуже важливим виконавцем для активного ведення гри є опорний півзахисник. Саме він має покривати можливі зони виходу суперника з-під пресингу, якщо такий їм вдається. Альварес працював фактично бездоганно в контексті покриття можливого простору для контратак суперника.

IMG_8374

Ще один приклад від аналітика – це спроба перейти у пресинг від "Лівого Берега" або хоча б позначити його: "Маємо вихідне розташування "Карпат" 4-3-3, що показано на першій картинці, і після вертикального просування м’яча у центральну зону від Бабогла, ситуацію шість проти чотирьох на половині поля киян. Взагалі цей матч є дуже яскравою ілюстрацією сміливої гри від Владислава Лупашка. Відхід від традиційних тактичних схем, притаманних нашому футболу,до більш агресивних, з вищою динамікою гри, спрямованоюна руйнування захисних моделей".