"Помітний потенціал навіть у матчі з незадовільним результатом": розбір матчу "Карпати" – "Лівий берег"

Протокол
Перша ліга. Чемпіонська група. Сезон 23/24. 9 тур
"Карпати" (Львів) – “Лівий берег” (Київ) 3:3
18 травня, 13:00. Львів, стадіон "Україна".
Арбітр – Андрій Зайцев (Донецька область).
“Карпати”: Кожухар, Мизюк (Козік, 72), Бабогло, Саків, Полегенько, Чех, Клименко (Демченко, 55), Чачуа (Рябов, 82), Підлепенець (Тлумак, 82), Джаред (Костенко, 72), Іґор Невес.
Головний тренер – Мирон Маркевич.
“Лівий берег”: Механів, Соколов, Самар, Слотюк, Сіднней (Дударенко, 73), Дедух, Войцеховський (Астахов, 69), М. Когут, Мисик (І. Когут, 73), Синиця (Сердюк, 87), Петренко (Сухоручко, 69).
Головний тренер – Віталій Первак.
Голи: Іґор Невес, 7, 34 (пен.), Слотюк, 21 (автогол) – Дедух, 43, Синиця, 56, Войцеховський, 59.
Попередження: Мизюк, 30, Джаред, 61 – Самар, 27, Дедух, 37, Петренко, 48, Соколов, 64, Астахов, 75, Слотюк, 89.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари (у рамку): 13 (4) – 11 (4)
Кутові: 4 – 4
Офсайди: 2 – 0
Очікувані голи (xG): 1,62 – 0,83
Володіння м’ячем: 58% – 42%
Передачі: 465 – 307
Точність передач: 85% – 81%
Індивідуальні
Удари: Іґор Невес – 3
Виграні єдиноборства: Бабогло – 7 з 7 (100%)
Виграні верхові єдиноборства: Козік – 5 з 7 (71%)
Обведення: Підлепенець – 5
Навіси: Полегенько – 4 (точні – 3)
Точні передачі в останню третину: Саків – 8
Перехоплення: Бабогло – 6
Зароблені фоли: Іґор Невес і Чачуа – по 2
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 6
Підбори на половині поля суперника: Чех – 5

Найкращий фрагмент сезону
"Перших 35 хвилин цієї зустрічі стали для "Карпат", можливо, найкращими в сезоні 2023/2024, – припускає журналіст Іван Вербицький. – За якістю гри, за азартністю, за агресією, чіткістю групових маневрів і майже бездоганною реалізацією. Проте піймавши кураж, команда втратила концентрацію і в підсумку розгубила величезну перевагу. Можна сказати, що "Карпати" самі подарували "Лівому берегу" це очко. Зрештою, в поєдинку без турнірної ваги це не так важливо".
Експерт вважає, що набагато значущішими є емоції, які подарували команди тим, хто переглядав цей поєдинок: "Не знаю, наскільки важливим для Мирона Маркевича був результат цього матчу. Але вочевидь таки важливим з огляду на той склад, який виставив наставник львів’ян. Це означає, що Маркевич не бачить потреби додатково переглядати гравців, які отримували менше ігрового часу.
Вербицький задається риторичним запитанням – хто з цих футболістів продовжить з "Карпатами" шлях уже в Прем’єр-лізі? А головне в контексті цього матчу – чи змінив хтось із футболістів загальне враження тренерського штабу про себе. "Найперше мова про таких гравців, як Джаред Хаса. Конголезець із французьким паспортом знову яскраво спалахував, але цілісного враження про себе не залишив. Як і в сезоні загалом", – ділиться враженнями журналіст.

"Поранений звір" та актуальні запитання
Оглядач Артур Валерко відзначає спад "Лівого берега" в останніх турах. Насамперед це зумовлено кадровими проблемами (травми Андрієшина, Слотюка і Якиміва, а тепер дискваліфікація Співакова). "Та це не лише про вразливість, а й про "пораненого звіра, який вдвічі небезпечніший". При цьому на виїзді підопічні Первака не програють ще з жовтня минулого року, вже 9-й матч. Це свідчить про вольовий характер і розкутість команди – такі затяжні позитивні серії бувають тільки в домінуючих у лігах команд", – каже експерт.
Валерко відзначає – "Карпати" рано відправили суперника в нокдаун: "Давно не доводилося бачити такої паніки в редутах "Лівого берега" – неузгодженість дій, панічні відступи, епізоди, коли суперник ледве не забивав у порожні ворота... Це були хвилини, коли матч міг хитнутися в сторону розгрому".
Водночас оглядач ставить ряд запитань, на які варто знайти відповіді. Чому в підсумку було втрачено контроль? Чому при гарному володінні м'ячем і постійних наступальних акціях "Карпати" пропустили тричі від "Лівого берега?" Валерко припускає, що причиною цього стала втрата концентрації, необачна гра біля своїх воріт та програна боротьба.
Окрім очевидного героя матчу Іґора Невеса, журналіст відзначає двох карпатівських опорників: Максима Чеха (ключовий розрізний пас у першій результативній атаці та участь у моменті з заробленим пенальті) та Артура Рябова (жорсткість і конкретика в боротьбі).

Тактичний аналіз
Аналітик Іван Гук пропонує абстрагуватися від підсумкового результату і аналізувати глибше: "Це була дуже потрібна гра з хорошим суперником, на основі якої можна впевнено говорити, як про потенціал команди загалом для УПЛ, так і про недоліки, над котрими потрібно попрацювати у міжсезоння".

Насамперед експерт зауважує, що організація гри "Лівого берега" у захисті нічим не поступається, а в окремих аспектах і переважає за цим компонентом команди з нижньої частини турнірної таблиці УПЛ: "Підопічні Віталія Первака доволі щільно розташовуються у середньому блоці і знаходити там простір дуже складно. Тому перший тайм від "Карпат" показав високий потенціал команди у позиційних атаках. І незважаючи на неприємний підсумок матчу для львів'ян, можна ствердно говорити, що навіть у такому складі карпатівці не загубляться у найвищому українському дивізіоні".
Гук вважає, що "Карпатам" ще варто попрацювати над цілісністю гри та готовністю команди підтримувати заданий темп протягом усіх 90 хвилин. Проте цей аспект можна покращити у літнє міжсезоння. Підсилення окремих позицій мало б створити достатньо хороші перспективи.

На першому малюнку показано тактичну структуру "Лівого берега" у низькому блоці. Лінії розташовані дуже компактно, не більше десяти метрів одна від одної, а також достатньо щільно у межах кожної окремої лінії. У попередньому матчі між цими суперниками у Києві в "Карпат" були суттєві проблеми з пошуком вільних зон. Утім темп, запропонований "зелено-білими" цього разу, дозволяв розтягувати структуру захисту "Лівого берега".
На другій картинці зображено продовження цієї ж атаки з переведенням м’яча на протилежний фланг. Початкова ситуація – це "три у три" на правому фланзі атаки львів’ян. Пізніше йде вертикальна передача Чеха на Чачуа. Тут важливо, що Максим не зупиняється після передачі, а продовжує свій рух, атакуючи зону між лініями захисту гостей. Таким чином, він є "додатковим" гравцем, котрий залишиться ніким не прикритим у подальшому розвитку атаки.
Третій скрін показує відкривання Євгена Підлепенця у потрібній зоні дій, а вбігання у наведену зону Чеха змушує одного з центральних захисників реагувати на його рух. Максим вривається в ударну зону, тому захисник вимушений на це реагувати. Визначальною у цій атаці була й позиція Іґора Невеса, котрий витримував глибину, як показано на другому і третьому малюнках. Ця взаємодія між групою гравців "Карпат" дозволяла комбінувати між лініями захисту і дезорганізовувати підопічних Віталія Первака.
Високий темп гри від "Карпат" як у позиційних атаках, так і під час високого пресингу, аналітик називає ключем до воріт суперника: "Слід відзначити Владислава Клименка, котрий був дуже активним у першому таймі, постійно встигав підтримувати кількісно атакувальні дії".

Після перерви змінився лише темп гри, який пропонували "Карпати" у першому таймі. Слід звернути увагу на те, що кияни теж стали діяти менш компактно. Вище на малюнку Гук зображує побудову захисту "Лівого берега" після 60-ї хвилини: "Лінії захисту все ще досить щільно розташовані одна від одної, але відстані між гравцями в одній лінії уже значно більші. Відповідно рухати м’яч цими "коридорами" було легше. Але це за умови кількісної підтримки атаки. Однак постійного кількісного наповнення – як це було особливо від Клименка та епізодично від Чеха – вистачало лише на деякі епізоди.

Мирон Маркевич для підтримки темпу провів ряд замін, котрі дозволяли нехай епізодично, та все ж підтримувати темп гри і створювати тиск на захист суперника. Вище на перших двох малюнках показано ротацію "Карпат" на правому фланзі нападу. Чачуа, котрий опинився у широкій позиції, віддає передачу на Чеха і продовжує свій рух, відкриваючи простір для Полегенька. Група гравців у штрафному вбігають на ближню стійку воріт Механіва і закривають дальню стійку воріт, тоді як Амбросій рухається у зону підбору. Нижні два малюнки показують атаку з останньої десятихвилинки матчу. Тут вже компактність "Лівого берега" значно нижча, а отже, Демченко вільно отримує м’яч у цій зоні з продовженням на Костенка.
Аналітик фіналізує та визнає – активна гра з м’ячем, високий темп і швидкість у позиційних атаках – це ті чинники, котрі свідчать про потенціал "Карпат". Навіть у матчі з незадовільним результатом.