"Перевага за грою – не завжди перевага у рахунку": аналітичний розбір матчу "Епіцентр" – "Карпати"

Протокол
Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 15 тур
“Епіцентр” (Кам'янець-Подільський) – “Карпати” (Львів) 3:2
5 листопада, 12:00, м. Кам'янець-Подільський, стадіон ім. Г. Тонкочеєва.
“Епіцентр”: Жмурко, Кристін В. (Жмуйда, 77), Мороз, Григоращук, Климець, Беженар (Алібеков, 90+3), Ліповуз, Глущук, Ляшенко (Гірний, 76), Стень, Кравчук.
Головний тренер – Сергій Нагорняк.
“Карпати”: Кожухар, Мизюк, Бабогло, Полегенько, Сухар (Равлик, 70), Саків, Чех (Шах, 84), Рябов (Демченко, 69), Костенко, Чачуа, Іґор Невес.
Головний тренер – Мирон Маркевич.
Голи: Глущук, 5, Кравчук, 58, 78 – Костенко, 35, Полегенько, 45.
Попередження: Григоращук, 60, Жмуйда, 60 – Рябов, 64, Іґор Невес, 74.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари (у рамку): 9 (5) – 22 (2)
Кутові: 3 – 5
Офсайди: 0 – 2
Небезпечні моменти (xG): 1,53 – 2,25
Володіння м’ячем: 40% – 60%
Передачі: 281 – 506
Точність передач: 73% – 84%
Індивідуальні
Удари: Іґор Невес і Полегенько – по 5
Виграні єдиноборства: Саків – 15 з 23 (65%)
Обведення: Костенко – 7
Вдалі обведення: Іґор Невес – 5 з 5 (100%)
Навіси: Сухар – 7
Вдалі навіси: Костенко – 6 з 7 (83%)
Перехоплення: Саків – 11
Зароблені фоли: Костенко – 4
Підбори на половині поля суперника: Чех – 5
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 8

"Підґрунтя для роздумів за підсумками матчу з’явилося у всіх"
Команда Мирона Маркевича пропустила на старті поєдинку, однак під кінець першого тайму перевернула гру. Здавалося, "Карпати" свого не втратять. Журналіст Іван Вербицький відзначає – "зелено-білі" продемонстрували, що вміють тримати удар, хоча у підсумку суперник виявився стійкішим: "Поганий досвід – теж досвід. Особливо коли він новий. "Епіцентр" переміг, бо провів матч більш зосереджено, з розумінням, чого він хоче. Натомість "Карпати", гарантувавши собі першість у групі "А", відчули полегшення".
Надалі важливо простежити, якою буде реакція львів’ян. Вербицький не сумнівається – Мирон Маркевич та його тренерський штаб зробить усе, щоб ця реакція була належною: "Тренер дав це чітко зрозуміти вже на післяматчевій пресконференції, коли сказав про гравців, які не виправдовують сподівань. Що важливо: не переходив на персоналії, залишивши кожному футболістові простір для роздумів, для роботи над помилками і переосмислення ставлення до гри. А підґрунтя для роздумів за підсумками матчу з "Епіцентром" з’явилося у всіх: від воротаря Кожухаря до центрфорварда Іґора Невеса".
Експерт вважає, що такі матчі корисні, адже дозволяють триматися в тонусі і не здійматися на крилах ейфорії надто високо. Попереду у "левів" три важливі поєдинки осінньої частини, у яких важливо не повторити помилок, що трапилися у Кам’янці-Подільському.

"З "Карпат" впала тяжка ноша, яка і тисне, і возвеличує"
"Остання непереможна команда в чемпіонаті України з футболу сезону 2023/2024, – фіксує момент для історії оглядач Артур Валерко. – Увесь парадокс у тому, що в подібних ситуаціях це очікувана і навіть неминуча подія. Більше того, "Карпати" можна привітати з нею, як не дивно це звучить. Лідируючи в чемпіонаті з двозначним числом переваги, будь-який тренерський штаб обов'язково стикається з проблемою мотивації колективу. Тим більше, якщо хлопці відчувають, що реально мають перевагу на класі, а рідкісні втрати очок трапляються насамперед через власну неуважність, а не через об'єктивні, системні проблеми".
Валерко вважає, що у поєдинку з "Епіцентром" львів'яни отримали вдосталь матеріалу для аналізу. І зауважує, що це навіть добре, що вже на першому етапі трапляються матчі такого рівня опозиції. З одного боку у "Карпат" проявилися проблеми, які потрібно вирішувати. З іншого – "зелено-білі" могли закріплювати перевагу і впевнено перемагати у Кам'янці-Подільському.
"З команди впала тяжка ноша безпрограшної серії, яка і тисне, і возвеличує. Тепер можна грати вільніше. Головне – не потрапити у певний штопор, як лідер протилежної групи "Інгулець", який після першої поразки отримав другу. А ще не може забити вже три матчі поспіль і входить у найбільшу для себе в сезоні безвиграшну серію", – застерігає Валерко.

Тактичний аналіз
"Як і у матчі першого кола проти "Епіцентру", знову не зміг зіграти Підлепенець. Не скажеш, що гра "Карпат" в атаці, аж настільки залежна від одного гравця, та все ж це дуже суттєва опція. Євген не лише здатен вирішувати самотужки епізоди на користь команди, але й загалом додає варіативності атакам (у контексті побудови трикутників біля штрафного майданчика, звільнення простору на фланзі для підключення Полегенька і загалом комбінаційної гри). Особливо його відсутність була помітна у другому таймі", – вважає аналітик Іван Гук.

Експерт відзначає тактичну стабільність Сергія Нагорняка, який дотримується власної концепції гри, незалежно від суперників. Гук називає "Епіцентр" найбільш схожою до "Карпат" командою у Першій лізі: "Ідентична базова схема 4-4-2, акцент на збереженні компактності побудови, орієнтація на партнерів і м’яч при переміщеннях усієї "коробки" захисту. З відмінностей можна відзначити відсутність активного високого пресингу, але це радше один з тих моментів, коли наставник обирає варіант під окремо взятого суперника".

Вище на малюнках Гук демонструє розташування господарів поля у грі проти м’яча: "Варто звернути увагу на дві деталі. Перша – лінія захисників розташована ширше за лінію півзахисників. Це дозволяє крайнім хавбекам залишатись високо, і у випадку перехоплення м’яча активніше працювати на атаку та підтримувати швидкі випади більшою групою гравців. Завдяки цьому Ляшенко отримував досить багато ситуацій один в один на фланзі атаки проти Саківа. І друга, котра є продовженням першої – високе розташування флангових півзахисників утворює простір, показаний на другому скріні".
Аналітик відзначає, що до перерви "Карпатам" завдяки хорошому темпу гри і руху м’яча вдавалось розтягувати побудову суперника. Нижче відображено ситуації, котрі дозволяли "зелено-білим" контролювати гру в першому таймі, незважаючи на швидкий пропущений м’яч. "Перший і другий малюнок є продовженням однієї атаки. Господарі дуже щільно розташовані у нижній третині поля, але за умови швидкого руху м’яча по горизонталі не встигали покривати усю ширину поля. А через високе розташування крайніх півзахисників "Епіцентру" Костенко отримував вільні зони за спиною крайнього захисника", – додає Іван Гук.

На третьому та четвертому зображеннях аналітик демонструє недоліки командних переміщень підопічних Нагорняка по горизонталі у випадку швидкого руху м’яча від львів’ян: "Щонайменше тричі Костенко отримував ситуації один в один на фланзі. Щоправда, реалізувати вдалось лише один з таких епізодів, що показано на останньому малюнку. У зону між крайнім і центральним захисником вбігають обидва нападники. Це збільшує відстань між лівим і центральним захисником, чим скористався Полегенько".
Гук відзначає схожість обидвох протистоянь "Карпат" та "Епіцентру" у поточному сезоні: "Проблеми побудови захисту команди з Хмельниччини мали аналогічний характер. Проте перевага за грою – це не завжди перевага у рахунку. Особливо, зважаючи на те, що "Карпати" дозволили господарям отримати надто багато ситуацій один в один і програли чимало таких єдиноборств".