"Перемога із запасом, доречний прагматизм і фактор Чачуа": аналіз матчу "Агробізнес" – "Карпати"
![TYS_3875_09_09_2023.jpg](/media/images/TYS_3875_09_09_2023.max-1024x745.jpg)
Протокол
Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 7 тур
“Агробізнес” (Волочиськ) – “Карпати” (Львів)
9 вересня. 16:00. Волочиськ. Стадіон “Юність”
“Агробізнес”: Попович, Бариляк, Білий, Заєць (Грицак, 66), Лень (Квасний, 88), Теплий, Толочко (Тишинінов, 75), Гаврушко (Тяпкін, 88), Галенков (Свистун, 66), Волков, Кузьмин.
“Карпати”: Кожухар, Мизюк, Порох, Сухар, Полегенько, Рябов (Демченко, 61), Клименко, Костенко (Романюк, 68), Равлик, Равлик (Картушов, 89), Іґор Невес (Крістіан, 61).
Гол: Полегенько, 41 (пен.).
Попередження: Заєць, 38, Білий, 39, Толочко, 51, Лень,73 – Рябов, 13, Равлик, 51, Клименко, 59, Романюк, 72.
![TYS_4066_09_09_2023.jpg](/media/images/TYS_4066_09_09_2023.max-1024x745.jpg)
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари (у рамку): 7 (1) – 12 (4)
Кутові: 3 – 11
Офсайди: 3 – 0
Небезпечні моменти (xG): 0,57 – 1,93
Володіння м’ячем: 57% – 43%
Передачі: 450 – 370
Точність передач: 84% – 80%
Індивідуальні
Удари: Іґор Невес, Демченко і Чачуа – по 2
Виграні єдиноборства: Мизюк – 14 з 20 (70%)
Обведення: Равлик – 4
Навіси: Костенко – 4
Перехоплення: Порох – 11
Зароблені фоли: Равлик – 3
Підбори на половині поля суперника: Мизюк – 6
Дотики у штрафному майданчику суперника: Костенко – 5
![TYS_4118_09_09_2023.jpg](/media/images/TYS_4118_09_09_2023.max-1024x745.jpg)
Цілісні командні дії та вожак Чачуа
"Прагматична, робоча перемога на класі, – вважає журналіст Іван Вербицький. – Хоча про команду, зібрану лічені місяці тому, такого говорити й не прийнято. У грі "Карпат" у Волочиську, може, й не було багато яскравих спалахів, однак у діях гравців простежувалася солідність та цілісна ігрова картинка. Створивши підґрунтя для перемоги в першому таймі, у другому львів’яни вміло сушили гру і фактично за всі 45 хвилин не дозволили опонентам створити жодної передумови для того, щоб зрівняти рахунок".
Вербицький звертає увагу на надмірну обережність господарів: "Склалося враження, що "Агробізнес" усі свої козирі виклав у стартовій чверті гри, впродовж якої намагався діяти з позиції сили і приголомшити гостей стартовим натиском. Проте такий тиск не ставив оборону "Карпат" у скрутне становище жодного разу. Львів’яни без натяків на емоції витримали той відрізок і в другій половині першого тайму нав’язали свою гру. Саме тоді, як виявилося, й створили основу позитивного результату".
Журналіст віддає належне якісним командним діям "левів", але виокремлює фактор лідера. "Амбросій Чачуа став тією віссю, навколо якої закручувалася командна гра. У потрібні миті він задавав напрям, тон і міг опинитися на вістрі. Амбросій з його досвідом стає в сучасних "Карпатах" справжнім вожаком. Його присутність на полі є запорукою надійності і переконливості", – каже журналіст.
![TYS_3659_09_09_2023.jpg](/media/images/TYS_3659_09_09_2023.max-1024x745.jpg)
Кейс Галенкова і прогрес Костенка
"Ми продовжуємо спостерігати за розвитком львівської команди: поступовою ротацією, пошуком оптимальних ігрових зв'язків, награванням нових футболістів, – каже Артур Валерко. – Матч із "Агробізнесом" – не той, де можна було очікувати рішучої перебудови складу чи несподіваних імен. Але варто відзначити реакцію тренерського штабу на матч проти "Епіцентру", який зробили джокери. У стартовому складі "зелено-білих" з'явився ексвінгер "Агробізнесу" Равлик – і це був цікавий хід, передовсім, із психологічної точки зору. Можна собі тільки уявити, з яким настроєм вийшли один проти одного Равлик і Галенков і яким було їхнє бажання себе проявити".
Вихід проти "Карпат" Галенкова журналіст виносить за дужки: "Приємно вражений цим позитивним прикладом, коли клуб-власник контракту не гнітить футболіста, а дає проти себе грати. Цей приклад варто наслідувати всім іншим, щоб наші змагання не перетворювалися на лялькову виставу".
Якщо концентруватися на персоналіях, то Валерко відзначає Яна Костенка, котрий "активно влізає в ігрові моменти, шукає нагоди загострити, відкривається на різних ділянках поля": "Його зароблений пенальті – тому підтвердження. Ян може значно більше. Насамперед у плані ударів по воротах".
Інші два герої на думку журналіста: Полегенько та Чачуа. "Павло добре грав на команду, підключався через фланг до атак, підчищав за високими фланговими півзахисниками. Він заслужив право пробити той пенальті. А от Чачуа не стомлюється комбінувати, грати нетривіально, шукати для себе шляхів до воріт. Шкода, не залетів потенційно один із найкращих голів туру, коли Амбросій закидав воротареві за комірець. Проте й без того Амбросій виглядав переконливо, брав гру на себе і заробив пенальті", – резюмує Артур Валерко.
![TYS_3704_09_09_2023.jpg](/media/images/TYS_3704_09_09_2023.max-1024x745.jpg)
Тактичний аналіз
Тренерський штаб "Карпат" продовжує ротацію у центральній зоні захисту. Через відсутність Владислава Бабогла (оборонця викликали до національної збірної Молдови) цього разу в основі вийшла пара Мизюк – Порох. Змін зазнав і дует нападників. Амбросій Чачуа, котрий в останніх матчах діяв на позиції центрального півзахисника, повернувся на вістря нападу.
Амбросій вкотре довів, що здатен краще діяти "від воріт" у пошуку вільної зони, між лініями захисту суперника, при позиційних атаках "Карпат". Аналітик Іван Гук вважає, що такі зміни у складі це, радше, пошук балансу та кращої взаємодії між партнерами по команді, а також спроба певною мірою компенсувати втрату Євгена Підлепенця.
![Агробізнес - Карпати, формації](/media/images/Agrobiznes_-_Karpati_formatsii.max-1024x745.jpg)
Аналітик зауважує – відсутність Підлепенця позбавляє "Карпати" креативу в атаці: "Окрім здатності Євгена самотужки вирішувати епізоди, слід вести мову про загальний вплив на гру. Підлепенець дуже вдало відкривав простір для підключення в атаку Полегенька. А утворення ширини атаки дозволяло краще насичувати центральну зону, куди міг вриватись Рябов. Йдеться про зменшення варіативності дій. Проте в інших компонентах "зелено-білі" виглядали вже звично добре, надійно і прогнозовано у хорошому значенні цього слова".
![Агробізнес - Карпати, пресинг](/media/images/Agrobiznes_-_Karpati_presing.max-1024x745.jpg)
Іван Гук звертає увагу на симетричну схему розташування гравців "Агробізнесу" із формацією 4-4-2 і дуже агресивним високим пресингом. Місцями кількісне наповнення досягало семи футболістів.
![Агробізнес - Карпати, розриви між лініями](/media/images/Agrobiznes_-_Karpati_rozrivi_mizh_liniyami.max-1024x745.jpg)
Гук каже, що такий підхід передбачає високу лінію захисту, однак у команди з Волочиська деколи виникали із цим проблеми: "Через це між лінією півзахисників і захисників утворювалась величезна зона – до 40 метрів вільного простору. Вище зображено один з варіантів подолання пресингу "Карпатами", коли Чачуа отримує передачу від воротаря".
![Агробізнес - Карпати, довгі передачі](/media/images/Agrobiznes_-_Karpati_dovgi_peredachi.max-1024x745.jpg)
Іншим варіантом подолання пресингу стали довгі передачі за спини центральним захисникам. "Оскільки уся побудова "Агробізнесу" надто розтягнута, то знову слід говорити не лише про простір за спинами захисників, але й між захисниками і півзахисниками. Опускаючись вниз, господарі ніяк не могли перекрити одразу декілька вільних зон перед штрафним майданчиком", – додає Іван Гук.
![Агробізнес - Карпати, флангова взаємодія](/media/images/Agrobiznes_-_Karpati_flangova_vzaiemodiya.max-1024x745.jpg)
У Волочиську "Карпати" звично добре взаємодіяли у трійках на флангах. Аналітик пояснює – ці взаємодії є наслідком роботи на тренуваннях і слугують основною зброєю під час позиційних атак. Гук каже, що львів'яни ще до перерви могли вирішувати долю протистояння, як у недавньому матчі з "Металістом". Утім перебудови Олександра Чижевського після першого тайму додали надійності "Агробізнесу". Водночас "леви" зуміли спокійно і впевнено довести гру до логічного завершення.