"Переконлива перемога як передумова для сміливішого футболу": розбір матчу "Карпати" –"Кривбас"

13 серпня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
У неділю "Карпати" провели перший домашній поєдинок сезону. На "Україні" команда Владислава Лупашка розгромила "Кривбас" з рахунком 3:0.
T5S_5673_karpaty_kryvbas_110824.jpg

Протокол

“Карпати” (Львів) – “Кривбас” (Кривий Ріг) – 3:0

11 серпня. 15:30, м. Львів, стадіон “Україна”.

“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Адамюк, Бабогло, Полегенько, Альварес, Клименко (Рябов, 46, Саків, 90+2), Чачуа (Тлумак Ю., 86), Шах (Кузик О., 58), Підлепенець (Очеретько, 76), Іґор Невес (Стеніо, 76).

Головний тренер – Владислав Лупашко.

“Кривбас”: Кліщук, Бандейра (Жан Морель По, 61), Романчук, Стецьков, Драмбаєв, Вакулко (Бізімана, 46), Кузик Д., Луньов (Микитишин, 46), Твердохліб (Аморозо, 38), Хомченовський (Соса, 72), Кожушко (Прінс Аду, 46).

Головний тренер – Юрій Вернидуб.

Голи: Шах, 39, Полегенько, 42, Чачуа, 81.

Попередження: Аморозо, 48, Бізімана, 59.

T5S_5426_karpaty_kryvbas_110824.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари (у площину): 17 (7) – 16 (2)

Кутові: 1 – 4

Офсайди: 1 – 1

Очікувані голи (xG): 1,95 – 2,37

Володіння м’ячем: 52% – 48%

Передачі: 332 – 401

Точність передач: 80% – 83%

Індивідуальні

Виграні єдиноборства: Полегенько – 10 з 15 (67%)

Відсоток виграних єдиноборств: Бабогло – 7 з 9 (78%)

Виграні верхові єдиноборства: Рябов – 2 з 3 (67%)

Обведення: Підлепенець – 8

Навіси: Альварес – 3

Точні передачі в останню третину: Альварес – 7 з 8 (88%)

Перехоплення: Полегенько – 8

Зароблені фоли: Чачуа – 3

Дотики у штрафному майданчику суперника: Чачуа – 5

Підбори на половині поля суперника: Альварес – 5

T5S_6239_karpaty_kryvbas_110824.jpg

Воротарський фактор

"Щастить сильнішим, – каже журналіст Іван Вербицький в контексті двох стартових матчів "Карпат" у сезоні. – Реалізація моментів напряму залежить від індивідуальної майстерності. "Кривбас" своїми нагодами не скористався, а господарі взяли своє. І, звісно, визначальну роль у перемозі "левів" відіграв воротарський фактор. Олександр Кемкін рятував команду і в ігрових ситуаціях, але, можливо, визначальним моментом матчу став відбитий голкіпером львів’ян пенальті".

На думку експерта "Карпатам" поки непросто дається атакувальна гра. "Зате в зустрічі з "Кривбасом" визначальним виявилося вміння львів’ян бити здалеку. Надалі треба урізноманітнюватися. І Владислав Лупашко це розуміє краще, ніж будь хто інший", – зауважує Вербицький.

Важливо те, що "зелено-білі" зробили суттєвий прогрес у порівнянні з матчем в Рівному. І справа не лише в результаті. Команда здійснила крок вперед насамперед в ігровому плані.

T5S_6856_karpaty_kryvbas_110824.jpg

"Вихід Шаха у старті – сигнал усій молоді "Карпат"

Оглядач Артур Валерко відзначає збіг сприятливих обставин для "Карпат" напередодні матчу з "Кривбасом", зважаючи на важкий виїзд з умовно домашнім матчем у чужій країні: "Кривбас" намагався дещо освіжити свій склад, але все ж не мав настільки широких можливостей. Наприклад, Дібанго ліворуч замінив новачок Драмбаєв – гравець із досвідом виступів у збірних, іноземних чемпіонатах і УПЛ, але при цьому відчувалося, що він лише перші кроки робить у криворізькому клубі. Бізіману в центрі поля замінив Луньов – і це була невдала заміна (як із точки зору незабитого пенальті, так і через порушення функціоналу центру поля). Замість Микитишина вийшов Хомченовський – і хоча це й основний вибір на позиції, проте фланги "Карпат" перевершили суперника. А Кожушко попереду не зміг виступити так само результативно, як Прінс Аду в матчі з "Вікторією".

"Зелено-білі" теж провели значну ротацію. У старті вийшов Полегенько, Кузика в центрі поля замінив Клименко, а вилученого Костенка підміняв Шах. "Епізод із сейвом Кемкіна після пенальті Луньова перевернув усю гру. Все, що відбувалося надалі, грало на користь львів'ян. І голи Шаха, Полегенька та Чачуа. І далеко не найкраще виконання "Кривбасу". І травма Твердохліба, як би цинічно це не звучало, адже Єгор саме починав проявляти себе в складі Вернидуба та був досить переконливим у стартовому матчі з "Чорноморцем", – каже Валерко.

Експерт вважає, що "Карпати" змогли переломити хід матчу, який потенційно міг завершитися поразкою, а також правильно визначили силу та слабкість суперника, чим охоче скористалися.

Героєм матчу Валерко називає кіпера "зелено-білих" Олександра Кемкіна: "Можна сказати, що в інших моментах за винятком пенальті, "Кривбас" хибив сам, але якби воротар не перекрив, наприклад, гострий випад Кожушка з гри або не відбив удар Луньова з точки, то гра пішла б за зовсім іншим сценарієм. Це він вніс великий перелом". Ще одна важлива постать матчу на "Україні" – Артур Шах. Експерт вважає, що його вихід у старті – це умовний сигнал усій молоді "Карпат", що двері в основі відкриті.

T5S_5906_karpaty_kryvbas_110824.jpg

Тактичний аналіз

"Владислав Лупашко продовжує пошук оптимального поєднання гравців, – вважає аналітик Іван Гук. – Також слід вести мову не лише про заміни гравців, але й мінімальні зміни позицій для окремих виконавців. Наприклад у поточному матчі, Адамюк грав лівого центрального захисника, а Бабогло розташовувався правіше. Ще одна важлива заміна – вихід Клименка замість Кузика".

Карпати - Кривбас

На фоні пошуку гри від львів’ян "Кривбас" виглядав очевидним фаворитом. Юрій Вернидуб має насамперед доволі зіграний склад, що підтвердилось у першій третині гри. "Нічого особливо криворіжці не пропонували, але хороший темп і постійний високий пресинг дозволяв їм створювати моменти, особливо на зміні фаз гри. Вище на малюнку показано індивідуальний пресинг гостей. Це найпростіший варіант ведення пресингу, але, якщо працювати на хорошому рівні інтенсивності, то він досить дієвий", – каже Гук.

Карпати - Кривбас. Пресинг

Водночас варто зробити поправку на те, що господарям інколи бракувало сміливості діяти через зону, наведену на картинці. У цьому варіанті в команди з м’ячем є кількісна перевага завдяки воротарю, і є достатній простір, через котрий можна виходити. Варіанти виходу зображені на другому малюнку. Це той момент, коли маємо очікувати прогрес від "Карпат" у наступних матчах.

Карпати - Кривбас. 4-1-4-1

Простір для розвитку також є в контексті компактності четвірки півзахисників львів’ян і більш організованого висування двійки атакуючих (Чачуа і Клименка), щоб унеможливити або зменшити кількість вертикальних передач у цю зону.

Карпати - Кривбас.  5 в 5

Іван Гук відзначає позитивні зміни в грі "Карпат" у другому таймі: "Мова про вертикальний рух м’яча. Це та зона, де не було просування м’яча проти "Вереса", але щонайменше тричі використовувалась у поточному протистоянні. Це змушує захист суперника звужуватись, як видно на зображенні вище, і це також дозволяє швидко перевести м’яч в останню третину, де утворювалась ситуація п’ять у п’ять. Важливо, що усі захисники криворіжців, були розвернуті обличчям до власних воріт, а відповідно у таких ситуаціях захищатись важче".

Інший позитив експерт вбачає у флангових взаємодіях і більш якісному контролі середини поля у грі без м'яча. "Карпати" були кращими у тактичному плані особливо щодо дій з м’ячем у порівнянні з попереднім матчем. У будь-якому разі переконливий результат гри має надати більше впевненості гравцям та створити передумови для більш сміливого футболу.