"Отримали менше, ніж могли": аналітичний розбір матчу "Карпати" – "Ворскла"

02 вересня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
Вдруге у сезоні "Карпати" зіграли внічию. Цього разу "зелено-білі" розписали мирову із полтавською "Ворсклою".
TYS_5695_karp_vorsk_310824.jpg

Протокол

Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 5 тур

“Карпати” (Львів) – “Ворскла” (Полтава) – 1:1

31 серпня, 13:00, м. Львів, стадіон "Україна".

Арбітр – Володимир Новохатній (Черкаси)

“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Адамюк, Бабогло, Полегенько (к), Альварес, Очеретько, Підлепенець (Кузик, 80), Чачуа (Тлумак Ю., 90+2), Шах (Стеніо, 65), Іґор Невес (Костенко, 65).

Головний тренер – Владислав Лупашко.

“Ворскла”: Ісенко, Чорноморець, Скляр (к) (Нестеренко, 80), Корнієнко (Бацула, 46), Кане (Ндукве, 76), Павлюк (Хрипчук, 80), Ковталюк (Ієде, 58), Гучек, Крупський, Мякушко, Челядін.

В. о головного тренера – Сергій Долганський.

Голи: Шах, 15 – Скляр, 58.

Попередження: Альварес, 25, Мірошніченко, 84 – Ковталюк, 54, Чорноморець, 90+2.

TYS_5256_karp_vorsk_310824.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 13 – 10

Удари в площину: 3 – 4

Кутові: 5 – 6

Офсайди: 1 – 1

Очікувані голи (xG): 1,25 – 0,84

Володіння м’ячем: 51% – 49%

Передачі: 392 – 428

Точність передач: 85% – 85%

Індивідуальні

Удари: Очеретько – 4

Виграні єдиноборства: Бабогло – 10 з 12 (83%)

Виграні верхові єдиноборства: Адамюк – 7 з 8 (88%)

Обведення: Очеретько – 4

Навіси: Мірошніченко – 3

Точні передачі в останню третину: Альварес і Бабогло – 7 з 9 (78%)

Перехоплення: Полегенько – 7

Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 4

Підбори на половині поля суперника: Адамюк – 8

TYS_6031_karp_vorsk_310824.jpg

Різні тайми

Журналіст Іван Вербицький констатує появу на полі двох різних "Карпат": до перерви та після неї: "Щось схоже спостерігалося в Черкасах у матчі з "ЛНЗ", але надто помітною ця картина стала в суботній зустрічі з "Ворсклою". Яскраві, експресивні, розмаїті, сповнені енергії "Карпати" до перерви і безініціативна команда в другій половині. Що це – фізична втома чи тактична поправка на результат, яка не спрацювала? Чомусь виглядає, що перше. Якщо так, то в першому таймі одного голу має бути замало. Поки є сили, треба забивати більше. Скажімо, поціль Олег Очеретько у ворота, а не в поперечину за рахунку 1:0, тон нинішніх підсумків міг бути іншим".

Причини таких парадоксів експерт шукає в особливості підготовки "зелено-білих" до сезону: "Владислав Лупашко зможе відповідати за результат повноцінно, коли проведе міжсезонну підготовку. Поки тренерові доводиться підлаштовуватися, продовжуючи те, що почав попередник".

Вербицький намагається знайти у складі львів'ян футболіста, який би взяв на себе лідерські якості та повів партнерів за собою. Якщо "ЛНЗ" мало Яшарі, "Ворскла" – Скляра, то "Карпатам" такого гравця не вистачило. "Є хлопці, які вміють грати в футбол, але бракує тих, хто завів би і повів у критичний момент за собою. На полі потрібен лідер, котрий у важкі миті здатен завести і збадьорити команду – дією, словами. Власним прикладом. З цим поки проблема", – каже Вербицький.

TYS_5754_karp_vorsk_310824.jpg

Нестабільний суперник як справжній виклик

Оглядач Артур Валерко зауважує, що "Ворскла" справляє неоднозначне враження, як і будь-який компроміс між можливостями та завданнями: "З однієї сторони, це команда, яка дійшла до фіналу Кубку України та претендувала на єврокубки, з іншого – втратила цілу групу провідних виконавців (Степанюка, Сефері, Якубу), хоча розкриває молодих (Крупського, Нестеренка, Челядіна, Павлюка). Програвши на старті сезону 0:5 "Шахтарю", підопічні Долганського стільки ж м'ячів без пропуску відвантажили "Лівому Берегу" та "Оболоні".

Експерт називає такого нестабільного суперника справжнім викликом: "Тут і ротація складу можлива серйозна, і варіативність пристойна, і не знаєш, хто вистрілить, адже підбір виконавців у "Ворскли" не гірший, аніж в умовного "Кривбасу", який став бронзовим призером чемпіонату".

У "Карпат" в Черкасах багато що виходило, проте львів'яни поступилися "ЛНЗ" і не зуміли втримати та примножити рахунок. "На початку матчу з "Ворсклою" львів'яни дуже сподобалися, – каже Валерко. – З високою захисною лінією, вони постійно вели розпасовку з глибини (тут класно себе проявляв Бабогло). Гол не виглядав випадковістю, а те, як якісно Чачуа "впав" на фланг і вистелив гольову передачу для Шаха, показало, що, команда здатна приємно дивувати".

Здавалося, цей момент стане переломним (як і в матчі з "Кривбасом") – виникла нагода нокдаун перевести в нокаут: "Пробий Очеретько трішки нижче, ніж у поперечину, зіграй десь Підлепенець або Чачуа з більшою холоднокровністю та влучністю в завершенні... Не сказати, що прямо закрити матч, але ж закріпити свою перевагу до вагомої цілком можна було б. Відтак, склалося відчуття, що другий тур поспіль "Карпати" отримують менше, ніж могли б", – каже оглядач.

Якщо вести мову про персоналії, то Валерко традиційно відзначає стабільних на старті сезону Чачуа і Кемкіна, а також звертає увагу на швидкість інтеграції у новому колективі Очеретька.

TYS_6164_karp_vorsk_310824.jpg

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук вважає, що п’ять турів – загалом достатній час для сучасних тренерів, щоб доволі чітко показати модель гри, у котрій буде діяти команда: "Звичайно, тут не йде мова про кінцевий продукт. Місце для покращення якості гри присутнє завжди, але безпосередньо малюнок гри "Карпат" Владислава Лупашка, уже набув сталих обрисів".

Карпати - Ворскла

На прикладі поєдинку проти "Ворскли" експерт робить проміжний підсумок і аналіз окремих фаз гри, на основі яких формує картину напряму розвитку команди і загальну модель.

"Насамперед потрібно виокремити початкову фазу розвитку (build-up). Немає хороших команд, котрі не працювали б над розвитком атак від воротаря. І не зважаючи на той факт, що в Україні велика кількість експертів досі не приймають необхідність наявності у команди декількох паттернів "build-up", наполягаючи на спрощенні гри, аргументуючи це відсутністю виконавців потрібної якості тощо. Ще раз мушу підкреслити, що це обов’язковий елемент гри, без котрого команда просто не буде відповідати вимогам сучасного футболу. А відповідно це пониження амбіцій клубу, і загалом перспектив розвитку, як команди в цілому, так і гравців зокрема", – вважає Іван Гук.

Карпати - Ворскла. Build-up

Вище зображено один з варіантів початкової фази атаки у "Карпат". Окрім очевидної переваги, що команда перебуває на м’ячі, а не у боротьбі після довгих передач, Гук звертає увагу на декілька факторів:

"У першій третині поля у "левів" кількісна перевага, суперник не може розібрати усіх гравців один в один через активну гру Кемкіна ногами. Вище позначено дві зони, через котрі можна рухати м’яч вертикально. У випадку, якщо опорний півзахисник суперника рухається до Очеретька, відкривається інший простір (друге коло), куди можна продовжувати розвиток атаки. У даному випадку, атака продовжилась через фланг Полегенька. Також важливо, що четвірка гравців атаки львів’ян, розташована високо, що не дозволяє захисникам суперника діяти агресивніше. Адже є можливість продовження атаки вже у другій зоні поля, чотири в чотири".

Карпати - Ворскла, 5 в 5

Наступний малюнок показує продовження атаки після вдалого виходу з-під пресингу. Маємо ситуацію п’ять в п’ять на пів поля. Рух від Іґора Невеса змушує одного із захисників "Ворскли" рухатись за ним, а іншого – страхувати свого партнера. Таким чином, формується простір під ситуацію фактично два в один: Очеретько і Шах проти Крупського. У цьому епізоді Очеретько завершив атаку ударом у поперечину. Загалом ситуацій 5 в 5, і 5 в 4, було достатньо, але кожного разу вони завершувались індивідуальними діями. Окрім удару від Очеретька, можна згадати удар Підлепенця і два епізоди за участі Стеніо у другому таймі.

Аналітик бачить підґрунтя для прогресу у завершальній стадії атаки. Звичайно, такі ситуації п’ять у п’ять чи п’ять у чотири не є стовідсотково гольовими, але з чотирьох таких підходів на один гол можна розраховувати, за умови кращої взаємодії гравців між собою.

Карпати - Ворскла 3-1-6

Ще одна фаза – позиційні атаки. Гук акцентує увагу на високому розташуванні Кемкіна, який фактично виконує функції центрального захисника (зображено на картинці вище): "Таким чином, у "Карпат" виникає можливість отримати додаткового виконавця розташованого вище. Хоча "леви" й так були достатньо сміливими, з огляду саме на позиційне розташування 3-4-3, яке було у попередніх протистояннях. Група гравців з п’яти виконавців перебувала в останній третині поля".

Тепер ця кількість збільшувалась до шести таких гравців, як зображено на другому малюнку. Крім того, що така кількість гравців в останній третині дуже якісно покриває поле і створює чимало трикутників для взаємодії, ще однією перевагою є можливість вести пресинг після втрат м’яча. Адже у потрібній зоні поля, уже перебуває шестірка виконавців.

Це та особливість і вимоги, про котрі й говорить сам тренер. Інтенсивність особливо при втратах м’яча, миттєвий перехід до пресингу суперників… Очевидно, що під ці вимоги, потрібно збільшувати функціональну готовність, як команди в цілому, так і окремих виконавців. Як наслідок, тут виникають можливості гри на зміні фаз. Швидкий відбір м’яча на чужій половині поля і використання цього моменту, коли опонент дезорганізований і йому потрібен час на перебудову власного блоку.

Карпати - Ворскла 4-3-2-1

Остання частина – це робота команди проти м’яча у системі 4-3-2-1. Дві ключові позиції це двійка восьмих номерів Чачуа і Очеретько. Саме вони мають обирати потрібний момент "включення" команди у пресинг. Гук зауважує, що критерієм оцінки моменту може бути невдалий прийом м’яча захисником, перебування суперника обличчям до власних воріт і погана видимість варіантів продовження.

У більшості випадків "Карпати" намагаються "відсікати" окрему групу гравців, зосереджуючи основний тиск на фланзі. Тому можна говорити про пресинг, зорієнтований не лише на індивідуальному тиску, але й на просторі. Певна група гравців суперника "затискається" на обмеженому просторі, переважно на фланзі.

Аналітик Іван Гук резюмує – Владислав Лупашко у короткі терміни провів доволі якісні зміни у грі команди, дав певну кількість чітких "інструментів", котрі гравці мають використовувати у різних фазах гри: "Для наступного якісного кроку вперед потрібно підвищити функціональну готовність команди і, напевно, кадровий потенціал, бо вочевидь на даному етапі найбільшою проблемою є можливість посилення гри замінами. Пауза в чемпіонаті і подовжене трансферне вікно в Україні якраз дають таку можливість".