"Отримали менше, ніж могли": аналітичний розбір матчу "Карпати" – "Ворскла"
Протокол
Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 5 тур
“Карпати” (Львів) – “Ворскла” (Полтава) – 1:1
31 серпня, 13:00, м. Львів, стадіон "Україна".
Арбітр – Володимир Новохатній (Черкаси)
“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Адамюк, Бабогло, Полегенько (к), Альварес, Очеретько, Підлепенець (Кузик, 80), Чачуа (Тлумак Ю., 90+2), Шах (Стеніо, 65), Іґор Невес (Костенко, 65).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
“Ворскла”: Ісенко, Чорноморець, Скляр (к) (Нестеренко, 80), Корнієнко (Бацула, 46), Кане (Ндукве, 76), Павлюк (Хрипчук, 80), Ковталюк (Ієде, 58), Гучек, Крупський, Мякушко, Челядін.
В. о головного тренера – Сергій Долганський.
Голи: Шах, 15 – Скляр, 58.
Попередження: Альварес, 25, Мірошніченко, 84 – Ковталюк, 54, Чорноморець, 90+2.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 13 – 10
Удари в площину: 3 – 4
Кутові: 5 – 6
Офсайди: 1 – 1
Очікувані голи (xG): 1,25 – 0,84
Володіння м’ячем: 51% – 49%
Передачі: 392 – 428
Точність передач: 85% – 85%
Індивідуальні
Удари: Очеретько – 4
Виграні єдиноборства: Бабогло – 10 з 12 (83%)
Виграні верхові єдиноборства: Адамюк – 7 з 8 (88%)
Обведення: Очеретько – 4
Навіси: Мірошніченко – 3
Точні передачі в останню третину: Альварес і Бабогло – 7 з 9 (78%)
Перехоплення: Полегенько – 7
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 4
Підбори на половині поля суперника: Адамюк – 8
Різні тайми
Журналіст Іван Вербицький констатує появу на полі двох різних "Карпат": до перерви та після неї: "Щось схоже спостерігалося в Черкасах у матчі з "ЛНЗ", але надто помітною ця картина стала в суботній зустрічі з "Ворсклою". Яскраві, експресивні, розмаїті, сповнені енергії "Карпати" до перерви і безініціативна команда в другій половині. Що це – фізична втома чи тактична поправка на результат, яка не спрацювала? Чомусь виглядає, що перше. Якщо так, то в першому таймі одного голу має бути замало. Поки є сили, треба забивати більше. Скажімо, поціль Олег Очеретько у ворота, а не в поперечину за рахунку 1:0, тон нинішніх підсумків міг бути іншим".
Причини таких парадоксів експерт шукає в особливості підготовки "зелено-білих" до сезону: "Владислав Лупашко зможе відповідати за результат повноцінно, коли проведе міжсезонну підготовку. Поки тренерові доводиться підлаштовуватися, продовжуючи те, що почав попередник".
Вербицький намагається знайти у складі львів'ян футболіста, який би взяв на себе лідерські якості та повів партнерів за собою. Якщо "ЛНЗ" мало Яшарі, "Ворскла" – Скляра, то "Карпатам" такого гравця не вистачило. "Є хлопці, які вміють грати в футбол, але бракує тих, хто завів би і повів у критичний момент за собою. На полі потрібен лідер, котрий у важкі миті здатен завести і збадьорити команду – дією, словами. Власним прикладом. З цим поки проблема", – каже Вербицький.
Нестабільний суперник як справжній виклик
Оглядач Артур Валерко зауважує, що "Ворскла" справляє неоднозначне враження, як і будь-який компроміс між можливостями та завданнями: "З однієї сторони, це команда, яка дійшла до фіналу Кубку України та претендувала на єврокубки, з іншого – втратила цілу групу провідних виконавців (Степанюка, Сефері, Якубу), хоча розкриває молодих (Крупського, Нестеренка, Челядіна, Павлюка). Програвши на старті сезону 0:5 "Шахтарю", підопічні Долганського стільки ж м'ячів без пропуску відвантажили "Лівому Берегу" та "Оболоні".
Експерт називає такого нестабільного суперника справжнім викликом: "Тут і ротація складу можлива серйозна, і варіативність пристойна, і не знаєш, хто вистрілить, адже підбір виконавців у "Ворскли" не гірший, аніж в умовного "Кривбасу", який став бронзовим призером чемпіонату".
У "Карпат" в Черкасах багато що виходило, проте львів'яни поступилися "ЛНЗ" і не зуміли втримати та примножити рахунок. "На початку матчу з "Ворсклою" львів'яни дуже сподобалися, – каже Валерко. – З високою захисною лінією, вони постійно вели розпасовку з глибини (тут класно себе проявляв Бабогло). Гол не виглядав випадковістю, а те, як якісно Чачуа "впав" на фланг і вистелив гольову передачу для Шаха, показало, що, команда здатна приємно дивувати".
Здавалося, цей момент стане переломним (як і в матчі з "Кривбасом") – виникла нагода нокдаун перевести в нокаут: "Пробий Очеретько трішки нижче, ніж у поперечину, зіграй десь Підлепенець або Чачуа з більшою холоднокровністю та влучністю в завершенні... Не сказати, що прямо закрити матч, але ж закріпити свою перевагу до вагомої цілком можна було б. Відтак, склалося відчуття, що другий тур поспіль "Карпати" отримують менше, ніж могли б", – каже оглядач.
Якщо вести мову про персоналії, то Валерко традиційно відзначає стабільних на старті сезону Чачуа і Кемкіна, а також звертає увагу на швидкість інтеграції у новому колективі Очеретька.
Тактичний аналіз
Аналітик Іван Гук вважає, що п’ять турів – загалом достатній час для сучасних тренерів, щоб доволі чітко показати модель гри, у котрій буде діяти команда: "Звичайно, тут не йде мова про кінцевий продукт. Місце для покращення якості гри присутнє завжди, але безпосередньо малюнок гри "Карпат" Владислава Лупашка, уже набув сталих обрисів".
На прикладі поєдинку проти "Ворскли" експерт робить проміжний підсумок і аналіз окремих фаз гри, на основі яких формує картину напряму розвитку команди і загальну модель.
"Насамперед потрібно виокремити початкову фазу розвитку (build-up). Немає хороших команд, котрі не працювали б над розвитком атак від воротаря. І не зважаючи на той факт, що в Україні велика кількість експертів досі не приймають необхідність наявності у команди декількох паттернів "build-up", наполягаючи на спрощенні гри, аргументуючи це відсутністю виконавців потрібної якості тощо. Ще раз мушу підкреслити, що це обов’язковий елемент гри, без котрого команда просто не буде відповідати вимогам сучасного футболу. А відповідно це пониження амбіцій клубу, і загалом перспектив розвитку, як команди в цілому, так і гравців зокрема", – вважає Іван Гук.
Вище зображено один з варіантів початкової фази атаки у "Карпат". Окрім очевидної переваги, що команда перебуває на м’ячі, а не у боротьбі після довгих передач, Гук звертає увагу на декілька факторів:
"У першій третині поля у "левів" кількісна перевага, суперник не може розібрати усіх гравців один в один через активну гру Кемкіна ногами. Вище позначено дві зони, через котрі можна рухати м’яч вертикально. У випадку, якщо опорний півзахисник суперника рухається до Очеретька, відкривається інший простір (друге коло), куди можна продовжувати розвиток атаки. У даному випадку, атака продовжилась через фланг Полегенька. Також важливо, що четвірка гравців атаки львів’ян, розташована високо, що не дозволяє захисникам суперника діяти агресивніше. Адже є можливість продовження атаки вже у другій зоні поля, чотири в чотири".
Наступний малюнок показує продовження атаки після вдалого виходу з-під пресингу. Маємо ситуацію п’ять в п’ять на пів поля. Рух від Іґора Невеса змушує одного із захисників "Ворскли" рухатись за ним, а іншого – страхувати свого партнера. Таким чином, формується простір під ситуацію фактично два в один: Очеретько і Шах проти Крупського. У цьому епізоді Очеретько завершив атаку ударом у поперечину. Загалом ситуацій 5 в 5, і 5 в 4, було достатньо, але кожного разу вони завершувались індивідуальними діями. Окрім удару від Очеретька, можна згадати удар Підлепенця і два епізоди за участі Стеніо у другому таймі.
Аналітик бачить підґрунтя для прогресу у завершальній стадії атаки. Звичайно, такі ситуації п’ять у п’ять чи п’ять у чотири не є стовідсотково гольовими, але з чотирьох таких підходів на один гол можна розраховувати, за умови кращої взаємодії гравців між собою.
Ще одна фаза – позиційні атаки. Гук акцентує увагу на високому розташуванні Кемкіна, який фактично виконує функції центрального захисника (зображено на картинці вище): "Таким чином, у "Карпат" виникає можливість отримати додаткового виконавця розташованого вище. Хоча "леви" й так були достатньо сміливими, з огляду саме на позиційне розташування 3-4-3, яке було у попередніх протистояннях. Група гравців з п’яти виконавців перебувала в останній третині поля".
Тепер ця кількість збільшувалась до шести таких гравців, як зображено на другому малюнку. Крім того, що така кількість гравців в останній третині дуже якісно покриває поле і створює чимало трикутників для взаємодії, ще однією перевагою є можливість вести пресинг після втрат м’яча. Адже у потрібній зоні поля, уже перебуває шестірка виконавців.
Це та особливість і вимоги, про котрі й говорить сам тренер. Інтенсивність особливо при втратах м’яча, миттєвий перехід до пресингу суперників… Очевидно, що під ці вимоги, потрібно збільшувати функціональну готовність, як команди в цілому, так і окремих виконавців. Як наслідок, тут виникають можливості гри на зміні фаз. Швидкий відбір м’яча на чужій половині поля і використання цього моменту, коли опонент дезорганізований і йому потрібен час на перебудову власного блоку.
Остання частина – це робота команди проти м’яча у системі 4-3-2-1. Дві ключові позиції це двійка восьмих номерів Чачуа і Очеретько. Саме вони мають обирати потрібний момент "включення" команди у пресинг. Гук зауважує, що критерієм оцінки моменту може бути невдалий прийом м’яча захисником, перебування суперника обличчям до власних воріт і погана видимість варіантів продовження.
У більшості випадків "Карпати" намагаються "відсікати" окрему групу гравців, зосереджуючи основний тиск на фланзі. Тому можна говорити про пресинг, зорієнтований не лише на індивідуальному тиску, але й на просторі. Певна група гравців суперника "затискається" на обмеженому просторі, переважно на фланзі.
Аналітик Іван Гук резюмує – Владислав Лупашко у короткі терміни провів доволі якісні зміни у грі команди, дав певну кількість чітких "інструментів", котрі гравці мають використовувати у різних фазах гри: "Для наступного якісного кроку вперед потрібно підвищити функціональну готовність команди і, напевно, кадровий потенціал, бо вочевидь на даному етапі найбільшою проблемою є можливість посилення гри замінами. Пауза в чемпіонаті і подовжене трансферне вікно в Україні якраз дають таку можливість".