"Не відмовилися від свого футболу": розбір матчу "Олександрія" – "Карпати"
Протокол
Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 13 тур
“Олександрія” – “Карпати” – 3:0
9 листопада, 15:30. Олександрія, стадіон "Ніка".
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)
“Олександрія”: Єрмаков, Кравченко, Калюжний (Шостак, 86), Філіппов (Кулаков, 76), Мишньов (Смирний, 65), Бєляєв (Ковалець, 65), Мартинюк, Кампос, Шабанов, Безерра, Козак (Костишин, 86).
Головний тренер – Руслан Ротань.
“Карпати”: Кемкін, Адамюк, Жан Педрозу, Бабогло, Мірошніченко, Альварес, Чачуа (Бруніньйо, 57), Очеретько (Клименко, 76), Костенко (Шах, 68), Підлепенець (Стеніо, 57), Іґор Невес (Устименко, 76).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
Голи: Кампос, 36, 54 (пен.), 86 (пен.).
Попередження: Альварес, 44.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 7 – 13
Удари в площину: 5 – 3
Кутові: 2 – 6
Офсайди: 2 – 1
Очікувані голи (xG): 2,06 – 0,73
Володіння м’ячем: 55% – 45%
Передачі: 483 – 369
Точність передач: 87% – 83%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Альварес – 10 з 15 (67%)
Перехоплення: Педрозу – 6
Обведення: Підлепенець – 4
Навіси: Мірошніченко – 3 (точні – 2)
Передачі в останню третину: Педрозу – 7 (точні – 6)
Зароблені фоли: Альварес – 4
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 3
Підбори на половині поля суперника: Мірошніченко – 7
"Команда росте і стає соліднішою"
"Після трьох поспіль перемог і чотирьох поєдинків без пропущених голів "Карпати" їхали в Олександрію з амбіціями поборотися за позитивний результат в матчі з одним із лідерів. На ділі ж отримали черговий іспит і підґрунтя для подальшого вдосконалення. Львів’яни в матчі з "Олександрією" не виглядали безпомічними і, безперечно, не заслуговували на розгромну поразку, але загалом суперник показав, що різниця в класі наразі існує. Ця різниця полягає в деталях, які допомагають не лише реалізовувати, а найперше заробляти потенційно гольові стандартні положення", – каже Іван Вербицький.
Журналіст виокремлює той факт, що цей матч був четвертим за ліком для "Карпат" проти квартету лідерів: "І якщо у трьох попередніх – проти "Динамо", "Шахтаря" і "Полісся" – дії львів’ян були просякнуті чимось схожим на юнацький романтизм, то в Олександрії ми побачили інші "Карпати". Прагматичніші, які намагалися зіграти в незручний для суперника футбол, а не спробувати диктувати йому умови з позиції сили. Ця риса поки для нинішніх "Карпат" нехарактерна, але на дальній дистанції, безперечно, корисна. Поряд із тим виглядає, що олександрійці напередодні цього матчу взяли за основу ту тактичну модель, яка скутала "Карпати" в кубковій зустрічі проти "Руху".
Експерт вважає, що попри поразку, цей поєдинок показав, що команда росте і стає соліднішою. Показав, що лідери вже з "Карпатами" рахуються. Але й дав розуміння, що те місце, яке львів’яни посідають зараз, є приблизною ілюстрацією їхніх поточних можливостей. Лідерам команда Владислава Лупашка поки може запропонувати цікавий футбол. А для того, щоб претендувати на результативний підсумок, ще треба попрацювати".
"Лідер виграв не без серйозних труднощів і ризиків"
До поєдинку господарі підходили з чудовими статистичними показниками. 13-й матч поспіль без поразок у новому сезоні, а загалом 18-й матч підряд без поразок (ще з квітня). Оглядач Артур Валерко переконаний, що це є певним тягарем для підопічних Руслана Ротаня: "Це теж дає певну втомленість – як моральну, так і фізичну. Проте такі серії дарують щось набагато більше – впевненість у своїх силах і менталітет переможця. За таких обставин не сформовані, молоді гравці значно швидше прогресують".
Журналіст зізнається, що з нетерпінням очікував протистояння Ротаня і Лупашка: хто зрадить своєму стилю, хто спробує зіграти в непритаманний собі футбол. "Це був тест і на адаптивність, і на впертість. І по грі ми побачили готовність тренерів боротися за свої уподобання та переконання в футболі. У виконанні "Карпат", новачка дивізіону, не було зламу під лідируючого суперника. Вони не відмовилися від свого футболу. Було обрано не глуху оборону, а навпаки – високий та інтенсивний пресинг", – зазначає Валерко.
Журналіст наголошує – був досить тривалий відрізок, коли лідер почувався дискомфортно й міг не витримати протистояння гри на зустрічних курсах, під тиском, який заважає звичному розгортанню своїх багатоходівок: "У підсумку "Олександрія" виграла – прекрасно реалізувала свої стандарти. Проте аж до другого голу чи, можливо, навіть трішки пізніше, у цій грі були варіанти. І лідер виграв її не без серйозних труднощів і ризиків. Однак цей матч в історії залишиться розгромом, не відображаючи всіх тих драматичних поворотів сюжету, які мали місце".
Що стосується персоналій, то тут експерт віддає належне голкіперу Кемкіну та Іґору Невесу. "Бразилець перебуває під тиском критики, що цілком справедливо для форварда, у якого в листопаді все ще нема голів. Але на захист Іґора Невеса можна вказати, що свої обсяги робіт він виконує й адресу передачам дає. Було кілька моментів, коли форвард загострював. За механікою діяв і думав правильно (згадати хоча б, як він п'ятою пробував завершити, але Кампос заблокував). Колись його має прорвати, тому що працює він сумлінно".
Тактичний аналіз
"Карпати" уже готові домінувати над командами з нижньої частини турнірної таблиці, але ще не вийшли на необхідний рівень, щоб конкурувати з верхньою четвіркою команд. Звичайно, за сприятливих обставин можна було б досягнути результату і у поточному матчі, але витримувати необхідну інтенсивність усі 90 хвилини ще важко", – вважає аналітик Іван Гук.
Експерт звертає увагу на те, що "Олександрія" використовує різні тактичні схеми у різних фазах гри, але базова система – 4-2-3-1 (вона змінюється на 4-1-4-1 або 4-3-3 при володінні м’ячем і на 4-4-2 у захисних діях). Щоб вибудувати цю систему Руслану Ротаню знадобилося більше року роботи з командою і суттєве підсилення складу.
"Наприклад, без Калюжного вихід з оборони в атаку призводив до величезної кількості втрат м’яча. Іван став опцією, завдяки котрій з’явилась впевненість. Він може притримати м’яч за необхідності та є дуже корисним у захисних діях. Філіппов створив глибину атаки, котрої не було без нього, а Безерра став лідером команди, який здатний самотужки загострювати ситуацію на полі", – каже Гук.
Тим не менше, в окремих фазах гри "Карпати" можуть створювати проблеми таким суперниками і навіть переважали господарів поля у якості пресингу в першому таймі. Вище на малюнках порівнюються дії "Полісся" у попередньому турі і карпатівців у даній грі. Житомиряни, використовуючи формацію 4-4-2, не достатньо контролювали центральну частину поля і це дозволяло "Олександрії" просувати м’яч (перші два зображення). Натомість "Карпати" у системі 4-3-2-1 значно краще працювали з простором (високе розташування у другій зоні футбольного поля і трішки нижче).
Контролюючи середину, львів’яни змушували рухати м’яч на фланг, таким чином, "відсікаючи" певну групу гравців суперника з переходом до активного пресингу. Так само це працювало і у третій зоні поля. І якщо б Іґор Невес краще розпорядився моментом на 14-й хвилині, котрий виник після високого пресингу, гра могла б повернутись в іншу сторону.
Ще один приклад – це розтягування захисту суперників від "Олександрії" у позиційних атаках. Ідентичні ситуації з обох матчів – швидкий рух м’яча з одного флангу на інший, крайній захисник висувається до Бєляєва і це формує простір між лінією захисників, куди рухається "інсайд". Показово, що тут позиції мають більше значення за гравців. Незалежно від того, хто опиняється у потрібній позиції, працює певна схематична система.
Отримавши перевагу у два м’ячі, підопічні Ротаня, перейшли на 4-4-2. Це класичний компактний блок у середині поля. Відмінність від багатьох наших команд, котрі теж використовують 4-4-2, це більше просторова орієнтація або акцентованість захисту на покриття простору і суперника. Гравці розташовані у зонах з досить чіткими лініями захисту, але висуваються до суперників, коли ці входять у зону їхньої діяльності.
Відмінність від персональної опіки полягає в тому, що опіка суперника не є надто жорсткою, адже захисникам необхідно контролювати не тільки опонента, але й зону. Перевагою над персональною опікою є покриття простору, тому що гравець не продовжує рух за суперником у випадку маневру останнього.
Вибраний епізод показує можливе продовження атаки "Карпатами". Зміщення Адамюка до середини відкриває лінію передачі на фланг, але тут потрібна вчасна передача і краще позиціонування від "інсайду", щоб продовжити просування м’яча. Навіть мінімального перетримування м’яча від Педрозу достатньо суперникам, щоб переміститись і закрити можливі варіанти продовження атаки.
Іван Гук вважає, що "Карпати" можуть працювати з позиції сили проти суперників рівня "Олександрії", але без збільшення індивідуальної якості гравців у зонах завершення досягати результату буде важко.