"Максимальна налаштованість і правильне ставлення": аналітичний розбір матчу проти "Чорноморця"

Протокол
Кубок України. Сезон 2024/2025. Третій попередній етап.
“Карпати” (Львів) – “Чорноморець” (Одеса) 3:0
21 серпня, 18:00, м. Львів, стадіон "Україна".
“Карпати”: Кемкін, Саків, Бабогло (Педрозу, 46), Адамюк, Клименко (Мірошніченко, 76), Альварес, Кузик (к) (Чачуа, 60), Шах (Тлумак Ю., 58), Очеретько, Стеніо, Устименко (Костенко, 60).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
“Чорноморець”: Вічний, Кисіль, Лотоцький (Удод, 55), Савченко, Кайо Гомес, Васильєв (к), Хромей (Яновіч, 46), Калин (Каптенко, 62), Жоао Нето, Пшеничнюк (Григорчук, 86), Попов.
Головний тренер – Олександр Бабич.
Голи: Очеретько, 34, Кузик, 43, Чачуа, 75.
Попередження: Васильєв, 21.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 17 – 2
Удари в площину: 5 – 1
Кутові: 13 – 0
Офсайди: 1 – 0
Очікувані голи (xG): 2,14 – 0,16
Володіння м’ячем: 64% – 36%
Передачі: 495 – 267
Точність передач: 87% – 79%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Шах – 7 з 11 (64%)
Виграні верхові єдиноборства: Клименко – 3 з 5 (60%)
Обведення: Стеніо – 5 з 8 (63%)
Навіси: Стеніо – 5
Точні передачі в останню третину: Бабогло – 18 з 22 (82%)
Перехоплення: Адамюк – 4
Зароблені фоли: Кузик – 3
Дотики у штрафному майданчику суперника: Очеретько – 6
Підбори на половині поля суперника: Альварес – 6

"Тренери і гравці "Карпат" прислухалися до побажань фанатів"
"Суперники визначилися з пріоритетами ще напередодні гри, – каже Іван Вербицький. – Точніше, "Чорноморець" сприймав цей матч як тренувальний спаринг на старті сезону, а тренерський штаб і гравці "Карпат" прислухалися до побажань фанатів. Кубок можна не виграти, але боротися за нього треба. Традиція є традиція. Матчів чемпіонату може бути багато, але кожен кубковий поєдинок для вболівальника "Карпат" особливий. А перемога в ньому – тим паче".
Журналіст відзначає ставлення футболістів "Карпат", які не звертали уваги на стан суперника, а грали так, як їм сказав тренер. "Власне, "Карпати" на нинішньому етапі не можуть собі дозволити навіть натяку на зверхність у ставленні до суперника. Яким би слабким він не був. Владислав Лупашко неодноразово наголошував, що команді ще бракує зіграності. А отже, кожен наступний матч треба використовувати з максимальною користю. Крім того, перемога, особливо, коли вона переконлива, додає впевненості у власних силах уже з прицілом на майбутнє".
Поєдинок з "Чорноморцем" також надав вдосталь інформації для аналізу. Вербицький відзначає двох бразильських новачків "левів": Жана Педрозу та Стеніо. Особливо це стосується останнього, який вдало увійшов у гру і створював гостроту ще в попередньому матчі з "Динамо". Щодо готовності Педрозу станом на даний момент висновки робити надто рано – захисник приєднався до нової команди нещодавно. Але вміння боротися, вести і вигравати єдиноборства в діях Педрозу помітні.

"Одесити чинили опір рівно стільки, скільки були здатні"
"Чорноморець" їхав до Львова з низкою кадрових та ігрових проблем. Оглядач Артур Валерко вважає, що якщо й існував оптимальний час зіграти з одеситами, то він настав саме зараз, на старті сезону: "Одеська команда після втрати лідерів доукомплектовується і це означає, що з кожним матчем у неї покращуватиметься взаєморозуміння. Нехай не одразу, проте через 5-7 турів оновлений склад зіграється та вийде на якісь спільні показники загальнокомандної зіграності та готовності. Одесити чинили опір рівно стільки, скільки здатні були в цій конфігурації гравців".
Було зрозуміло, що після важких матчів проти "Кривбасу" та "Динамо" тренерський штаб змушений буде звернутися до ротації. Глибина складу "Карпат" дозволяє робити її досить якісно. Замість Підлепенця, Чачуа та Костенка свій шанс отримали Кузик, Шах і Стеніо. Замість Іґора Невеса спробував сили Устименко – новачок, котрий непогано проявив себе з "Динамо". "Залишилося враження, що при такому кількісному вигляді "Карпати" могли б пройти наступні матчі з ротацією в 40-60% і не помітили б. Хороший підбір півзахисників, нарешті певні намітки конкуренції попереду, справжня різня за місця на флангах – це приємний головний біль", – каже Валерко.
Експертові дуже сподобалася гра Ореста Кузика, який мав, що доводити "Чорноморцю": "Кузик традиційно дуже хороший в підіграванні та в ухваленні рішень між лініями та у фінальній третині поля. Його асист і гол зламали гру одеситів і змусили забути певний сумбур першої третини гри".
Класно почав у Львові й Олег Очеретько. "Головне, що він дуже швидко знаходить себе в тактичних побудовах, яскраво проявляє себе в комбінаційній грі та добре знаходить позиції під час атак. Наче давно в команді. А ще складається враження, що він прибув у Карпати в дуже хорошому функціоналі", – додає експерт.

Тактичний аналіз
Кубковий матч із "Чорноморцем" був можливістю для "Карпат" не лише перевірити окремих виконавців і надати їм ігрову практику, а й насамперед дати відпочинок лідерам команди, на котрих припадав основний тягар роботи у попередніх матчах. Тренерський штаб "левів" зумів це зробити і виставив у старті конкурентну обойму гравців.

Аналітик Іван Гук називає сюрпризом появу Владислава Клименка на позиції правого захисника: "Зрештою, цю позицію він займав більше умовно, постійно зміщуючись у центральну частину поля, у зону, де він звик працювати, а роботи безпосередньо у захисті гості йому не запропонували".

Експерт вважає, що різниця у класі команд була настільки відчутною, що це той випадок, коли вникати у тактичні деталі гри немає сенсу. Матч проти одеситів був своєрідним тренуванням для карпатівців у сенсі подолання кількісного захисту суперника, що розташовується на власній третині поля. Вище на малюнку зображено захист "Чорноморця" у схемі 4-4-2. Місцями вони могли перебудовуватись на 4-1-4-1 завдяки нижчому розташуванню від Васильєва, а у четвірку півзахисників у такому разі опускався Жоао Нето. У будь-якому разі покривати простір між лініями цей склад одеситів не міг. Мінімум один із двійки атакувальних півзахисників "Карпат" легко знаходив зону між лініями захисту суперників.

"Леви" отримали можливість напрацьовувати різні варіанти позиційних атак як у системі 4-3-3, так і у моделі 3-4-3, що є основною для Владислава Лупашка при веденні позиційний атак. Цей варіант зображено на малюнку вище. Важливо, що відстань від четвірки гравців не перевищує 10-15 метрів, і розташовані вони в умовному ромбі, що дозволяє легше рухати м’яч по діагоналях. Окрім цього, центральне перевантаження групою гравців "Карпат" відкриває фланги, чим здебільшого користувались львів’яни.

Незважаючи на низький блок захисту, "Чорноморець" все одно залишав багато простору і припускався доволі великих розривів у лініях. Наприклад, діагональна передача від Стеніо на Устименка повністю розрізала увесь захист "моряків". Загалом такі взаємодії виглядають якісно і проти них вкрай важко захищатись будь-якому супернику.
Іван Гук також відзначає постійний пресинг "Карпат" у системі 4-3-2-1, де верхня шістка гравців фактично не дозволила одеситам виходити з власної половини поля. У підсумку, всі вище зазначені елементи гри дозволили "Карпатам" домінувати на полі увесь матч і впевнено довести гру до перемоги.