"Ключові рішення Лупашка і вболівальницька культура": розбір матчу "Карпати" – "Верес"
Протокол
Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 16 тур
“Карпати” (Львів) – “Верес” (Рівне) – 5:0
7 грудня, 18:00. Львів, стадіон “Україна”
Головний арбітр – Максим Козиряцький (Запоріжжя)
“Карпати”: Кемкін, Полегенько, Бабогло (Адамюк, 65), Жан Педрозу, Мірошніченко, Клименко, Костенко (Очеретько, 24, О. Кузик, 88), Чачуа, Бруніньйо (Шах, 75), Підлепенець (Стеніо, 65), Іґор Невес (Устименко, 88).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
“Верес”: Кожухар, Вовченко, Гончаренко, Шевченко, Протасевич (Сміян, 78), Яго, Кльоц (Кучеров, 68), Дахновський (Шарай, 68), Луан (Лепський, 84), Гайдучик (Мрвальєвіч, 68). Степанюк (Годя, 68).
Головний тренер – Олег Шандрук.
Голи: Чачуа, 3, 54, Підлепенець, 19, Бруніньйо, 66, Устименко, 90+2.
Попередження: Бабогло, 31, Устименко, 90+2 – Яго, 25.
Вилучення: Яго, 27.
Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 18 – 5
Удари в площину: 12 – 3
Кутові: 7 – 5
Офсайди: 0 – 0
Очікувані голи (xG): 4,32 – 0,30
Володіння м’ячем: 68% – 32%
Передачі: 476 – 219
Точність передач: 89% – 74%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Бруніньйо – 11 з 15 (73%)
Перехоплення: Клименко – 7
Обведення: Бруніньйо – 4 (вдалі – 4)
Навіси: Мірошніченко – 4 (вдалі – 3)
Точні передачі в останню третину: Мірошніченко – 6 з 7 (86%)
Передачі під удар: Мірошніченко – 5
Зароблені фоли: Підлепенець – 4
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 6
Підбори на половині поля суперника: Очеретько – 4
"Вилучення стало наслідком ігрової переваги львів’ян"
Для журналіста Івана Вербицького матч на "Україні" був цікавим насамперед через тренерське протистояння: "Шандрук та Лупашко помітно збадьорили нашу УПЛ свіжістю тренерських ходів. Але це протистояння Владислав Лупашко виграв вчисту. Це визнав і сам Олег Шандрук, підкресливши, що визначальним у грі був дебют поєдинку, який "Карпати" провели ідеально. Далі було вилучення, яке зробило рівнян приреченими остаточно. Проте вилучення теж стало наслідком ігрової переваги львів’ян, демонстрацією того, що господарі були на крок попереду майже в кожній ігровій фазі. А те, що було далі – кураж, який, що важливо, не переріс у самовпевненість".
Журналіст згадує минулий тур, коли "Карпати" поступилися "Зорі": "Той поєдинок при певних розкладах міг завершитися не менш яскравою перемогою, ніж та, яка здобута над "Вересом". Однак за великої ігрової переваги львів’ян підвела реалізація. А реалізація найчастіше – наслідок недостатньої концентрації. Отримавши від луганців ляпаса, "леви" на гру з рівнянами вийшли значно зосередженішими. І тому не мали проблем з досягненням результату. Як в ідеалі не мали б мати проблем і в грі із "Зорею". Важливо, що своє вагоме слово сказали лідери команди Чачуа і Бруніньйо. Так, забиті ними м’ячі були колективною творчістю в найяскравішому прояві. Але показово, що завершували зусилля команди саме лідери".
Та одним із найбільш обговорюваних футболістів суботнього матчу став Іґор Невес. Вербицький проводить екскурс в історію та згадує у цьому контексті Валерія Лобановського: "Великий тренер завжди підкреслював, що цінність нападника залежить не лише від кількості голів, а найперше від його вкладу в командний результат. Нехай Іґор знову не забив, але завдяки його активності, своєчасним маневрам забили інші футболісти. Звісно, відсутність результативності на нього тисне. Та важливо, що попри цей тиск він залишається командним гравцем. І пенальті у цій грі вочевидь сам бити не взявся б, якби не закликали вболівальники. А оцінка вболівальників у такій ситуації – дорогого вартує".
Відлуння "Зорі", камертон Чачуа, асисти Мірошніченка
"Суперник приїхав до "Карпат" у бойовій формі, з 10-матчевою серією без поразок та в максимально оптимальному складі, – каже оглядач Артур Валерко. – Те, що відбулося після стартового свистка, це зовсім інша історія. Безперечно, першого удару по планах Шандрука завдав ранній гол. Проте чи не більш разючим стало вилучення Яго за дві жовтих картки впродовж трьох хвилин. Це трапилося при двох голах переваги господарів і фактично позбавляло серйозних надій на відіграш гостей. Вони намагалися щось змінити, але якісна гра карпатівців за рахунком заслужила на повагу. "Верес" програв закономірно. Навіть без вилучення Яго це могло статися настільки ж переконливо, і це підтвердження, що зі стартового туру львів'яни дечому навчилися в УПЛ".
Експерт звертає увагу на болісну поразку "Карпат" у понеділок в матчі із "Зорею": "Тут і прикрість моменту, коли львів’яни вели в рахунку й могли забивати ще, а в підсумку втратили очки. Тут і деякі кадрові втрати, які серйозно відбилися на наступному турі. Тут і ускладнення турнірної ситуації в середині таблиці, де відразу кілька суперників, включаючи недавнього та майбутнього, тиснули на "левів" з мінімальним відставанням".
Окрім дискваліфікації Альвареса, зіпсувати план на гру тренерському штабу "Карпат" могла травма Яна Костенка. Та навіть без нього "левам" вдалося налагодити комбінаційну гру. "Як комбінували між собою Чачуа, Невес, Бруніньйо, Мірошніченко! Отже, взаєморозуміння налагоджено. Є розуміння логіки дій партнерів, є інтуїтивне відчуття плеча. Недарма провели весь цей час", – зауважує Валерко.
Окрема відзнака від журналіста – львівським вболівальникам: "Те, як вони скандували "Ігор, Ігор" після незабитого пенальті бразильця – це безцінно. Це висока вболівальницька культура, якій не навчишся – з такою народжуєшся. Повага до гри, підтримка в складні моменти, розуміння тиску, який є на форварда, який – це об'єктивно – багато зробив для "Карпат" у Першій лізі. Приємний момент, справжній фейр-плей".
Це третя розгромна перемога Карпат у чемпіонаті, четверта в сезоні загалом. Що їх об'єднує? Всі здобуті вдома! "Якби сьогодні було завжди", – відчувається, що фани будуть сумувати за командою під час тривалої паузи, після такого особливого заключного домашнього матчу року.
Героєм матчу Валерко називає Амбросія Чачуа. І навіть не за голи та асисти: "Чачуа чудово відчуває темп гри та дії на загострення. Його рішення – розумні та неординарні. Згадаймо момент з його переведенням з глибини на фланг в одній із результативних комбінацій. За сучасною статистикою це не гольова передача, це "другий" чи навіть "третій" асист. Але що було б без нього? Яким камертоном треба бути, щоб за матч пропускати через себе десятки м'ячів і весь час із конкретикою та гостротою?"
Ще один безумовний фаворит – Денис Мірошніченко, який видав три асисти у різній стилістиці і різним гравцям. Валерко робить компліменти і Євгену Підлепенцю: "Його другий гол – один із ключових у матчі. В епізоді з першим взяттям воріт він тонко відчув момент і підтримав атаку. На ньому червону картку отримав Яго. Коли Підлепенець у формі та настрої, дуже важко його спиняти без фолу".
Тактичний аналіз
"Десятиматчева безпрограшна серія "Вересу" ніяк не вказувала, що ця гра буде легкою для "Карпат". Підопічні Шандрука виглядали дуже впевнено увесь цей період, якісно реалізовуючи свої переваги у швидких атаках з усіма попередніми суперниками. При цьому в організації гри рівнян залишалося чимало недоліків, які виглядали не надто помітними", – каже аналітик Іван Гук.
Для львів’ян завдання ускладнювалося відсутністю Пабло Альвареса, котрий є лідером середини поля, гравцем, який з’єднує ланки захисту і нападу (особливо при перехідних фазах гри). Експерт відзначає Владислава Клименка, який замінив іспанця і в цілому впорався із завданням щодо гри у захисті: "Владислав отримував час і простір, мав можливості рухати м’яч вгору, але сміливості у рішеннях в атаці йому не вистачало".
Вище на малюнках Гук показує, як "Верес" намагається контролювати простір у системі 4-4-2. Верхня шістка гравців розташовується дуже вузько, закриваючи можливість просування м’яча через центр поля. Високі позиції від обох вінгерів дозволяють у випадку перехоплення м’яча мати вигідні положення для швидких атак.
"Перше, що зробив Владислав Лупашко – це розтягнув побудови суперника. При передачах назад і певних паузах гравці "Вересу" висувались угору, що утворювало значно більше простору між нападниками рівнян і півзахисниками. Це ті ситуації, коли у Клименка був час, але сміливості у рішеннях не вистачало. Вище розташування створювало також більше простору між півзахистом і лінією захисників гостей", – пояснює Гук.
Друге рішення тренерського штабу "левів" – це звуження від Костенка і Підлепенця до центру більше, ніж зазвичай (з ротаціями Костенко – Бруніньйо, Підлепенець – Чачуа). Ці ротації змушували втрачати структуру в організації захисту гостей (це помітно на четвертій картинці). Таким чином, виникали можливості використовувати простір на флангах або у коридорах між лінією захисників, якщо хтось з крайніх захисників висувався вище і грав більш активно проти вінгерів "Карпат".
Третє рішення Лупашка – це просування м’яча вертикальними коридорами, як показано на скрінах вище. Звичайно, вилучення Яго збільшило ці коридори у півзахисті. А лінія захисників розтягувалась по горизонталі завдяки вдалим маневрам в основному від Іґора Невеса. Також ці зони атакували Чачуа, Підлепенець і Очеретько.
Іван Гук підбиває підсумки трьох ключових рішень тренерів "Карпат":
- Розтягування побудов "Вересу" по вертикалі, зменшуючи компактність суперника.
- Ротації на фланзі між атакуючими півзахисниками і вінгерами, що дозволило дезорганізувати лінії захисту.
- Просування м’яча вертикальними каналами і тиск на коридори між лінією захисників "Вересу".
"Тут важливо уточнити, що при аналізі матчу ці рішення виглядають досить простими, – каже аналітик. – Але потрібно пам’ятати, що у попередніх десяти турах цим ніхто не міг скористатись. Маємо відзначити здатність тренерського штабу "Карпат" не лише помітити ці недоліки в організації гри "Вересу", але й побудувати тренувальний процес у тижневому циклі таким чином, щоб мати можливість натиснути на них".