"Ідеальне завершення року": аналітичний розбір матчу "Карпати" – "Нива" (Тернопіль)

Протокол
Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 18 тур
“Карпати” (Львів) – “Нива” (Тернопіль)
24 листопада. 12:00. Львів. Стадіон “Україна”
“Карпати”: Кожухар, Саків (Сухар, 21), Бабогло, Векляк, Полегенько, Чех, Рябов (Демченко, 40), Костенко (Картушов, 46), Підлепенець (Романюк, 85), Чачуа, Іґор Невес (Шах, 85).
Головний тренер – Мирон Маркевич.
“Нива”: Механів, Зінь, Хруставка, Танчак, Мудрий, Давидов (Вольський, 75), Бороденко, Дорошенко, Гатала, Волохатий, Бей (Галадей, 57, Махінка, 79).
В. о. головного тренера – Олександр Стахів.
Голи: Картушов, 65, Іґор Невес, 78, Чачуа, 89.
Попередження: Чех, 77 – Бороденко, 3, Мудрий, 13.
Вилучення – Танчак, 84.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари (у рамку): 19 (10) – 7 (1)
Кутові: 5 – 5
Офсайди: 1 – 2
Небезпечні моменти (xG): 3,40 – 0,36
Володіння м’ячем: 55% – 45%
Передачі: 411 – 344
Точність передач: 83% – 83%
Індивідуальні
Удари: Іґор Невес – 6
Виграні єдиноборства: Векляк – 14 з 21 (67%)
Обведення: Підлепенець – 5
Навіси: Сухар – 4
Перехоплення: Векляк – 14
Зароблені фоли: Демченко і Чех – по 3
Підбори на половині поля суперника: Векляк – 8
Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 8

Рівень Чачуа, позитив Іґора, мотивація Картушова
Ідеальним завершенням року називає Іван Вербицький перемогу "Карпат" над "Нивою". Однак експерт додає: "Якби не серія травм, яка затьмарила враження від загалом вдало проведеного матчу. Зрештою, з "Нивою" Стахіва вочевидь по-іншому бути не може. Різницю у технічній майстерності і швидкості тернополяни компенсують жорсткістю, іноді свідомою, а часто зумовленою тим, що не вдається встигати за діями суперників. Як на мене, грати проти такого опонента значно важче і неприємніше".
Журналіст вважає, що проявили себе насамперед ті футболісти, які були лідерами команди в осінній частині сезону: "Інша річ, що Амбросій Чачуа відіграв на однаково високому рівні практично всі матчі, а форвард Іґор Невес, якому не було альтернативи на вістрі атаки, виглядав по-різному. На старті бразилець шукав себе в новій команді, адаптовувався до реалій української Першої ліги. Проте загалом його дії можна оцінити радше позитивно. Натомість одразу нагадав, що є лідером команди Євген Підлепенець. Повернувшись у матчі з "Нивою" після паузи, Євген миттєво перебрав на себе лідерські функції і, заробивши штрафний, який виявився результативним, став співавтором першого взяття воріт".
Вербицький відзначає ще один позитив на фініші року – вихід Єгора Картушова: "Безперечно, від Єгора з його досвідом виступів в УПЛ очікували восени більшого. Та з різних причин футболіст проявити себе не зміг. Але матч проти "Ниви" показав, що мова точно не про відсутність бажання чи належної мотивації. Картушов діяв з великим азартом, був активним і ефективним. Відкрив рахунок у матчі красивим ударом зі штрафного. Помітно, що цей 32-річний футболіст здатен принести львів’янам користь".

Склад під УПЛ і хижак атаки
"Нива" завжди організовувала серйозний спротив "Карпатам". Попри несприятливі обставини, кожен матч з тернополянами перетворювався для "левів" на справжнє випробування. На цьому акцентує увагу оглядач Артур Валерко: "Незважаючи на очевидну вищість амбіцій і можливостей "зелено-білих", "Нива" старанно створює їм проблеми у кожному сезоні. Додаткова мотивація безпосередньо на цей матч – наявність теоретичних шансів на чемпіонську групу. Звідси і непоступливість гостей, які понад годину зберігали інтригу на "Україні".
Експерт відзначає важливе досягнення тренерського штабу львів'ян – при радикальному оновленні ростера "Карпати" швидко награли бойовий основний склад: "Благополучна кадрова ситуація "зелено-білих" дозволяла б спокійно дограти сезон наявним складом і залишатися фаворитом й на другому етапі. Проте вже в чемпіонській групі львів'яни очевидно награватимуть склад під УПЛ. Це відчувається як по настрою резервістів, які доводять своє право залишитися на весняну частину сезону, так і по великій кількості трансферних чуток".
Одним із найпомітніших у поєдинку на "Україні" Валерко називає Іґора Невеса: "Зазвичай бразилець отримує критику через свою нетиповість як для форварда (він багато відтягується у глибину, шукає м'яч, вивільняє зони для партнерів). Зрештою, такі дії є особливо корисними у формації 4-4-1-1 чи 4-2-3-1. Однак у ролі єдиного чистого нападника бразилець інколи дає підставу для критики. В матчі проти тернополян Іґор Невес шість разів пробивав по воротах "Ниви" і забив у гарному стилі хижака атаки".

Тактичний аналіз
"Олександр Стахів очолив "Ниву" якраз перед матчем проти "Карпат" у першому колі. Тоді видавалось, що надмірна агресивність тернополян пов’язана з приходом нового наставника і бажанням гравців проявити себе. Проте з плином часу стало зрозуміло, що це і є головною ідеєю тренера. Агресивний футбол на межі дозволеного і відповідно підбір гравців чи, точніше сказати, розташування гравців під тренерські ідеї", – каже аналітик Іван Гук.

Саме цим експерт пояснює зміну позицій багатьох виконавців: "Наприклад, Мудрий перемістився у зону центрального захисника, а на позиції крайнього півзахисника став діяти Бороденко. Натомість Волохатий піднявся вище у зону другого форварда. Напевне, ці виконавці більше відповідають вимогам наставника, є більш активними і рухливими для ведення тиску на суперників і водночас – вони більш агресивні і у певній мірі жорсткі".

Зате не змінилося тактичне розташування "Ниви" – 4-4-2 переважно у другій зоні футбольного поля, як зображено вище на малюнку, з високими позиціями від крайніх півзахисників і з активним тиском на суперника у зоні м’яча. "Чітких ліній захисників і особливо півзахисників немає, адже їхнє розташування залежить від положення м’яча. Ще одна особливість тернополян – це значно вужча лінія захисників у порівнянні з півзахисниками. "Нива" залишає багато вільного простору на флангах і між лініями, але у той же час прагне нав’язувати дуже активну боротьбу у другій зоні, зрідка переходячи до високого пресингу", – пояснює Гук.

Аналітик називає цей футбол простим за змістом, але цілком дієвим в контексті результату. І у першому таймі він виправдовував себе: "У перерві Мирон Богданович вочевидь знайшов потрібні слова і у другому таймі були зовсім інші, як для цього матчу, та загалом звичні "Карпати". Львів'яни почали більше рухати м’яч низом, добре покривали простір в атаках завдяки правильному розташуванню гравців, як зображено вище на малюнку. "Нива" все ще залишалась у формації 4-4-2, утім вільні зони на флангах "зелено-білих" займали Полегенько і Картушов. Єгор не так активно звужується у зону інсайда, як це робить Підлепенець (з цим пов’язана менша активність в атаці від Сухаря), однак і цього виявилося достатньо, щоб заволодіти територіальною перевагою".

Вище на скрінах аналітик демонструє типові для тернополян структурні помилки у розташуванні. І коли "Карпати" заповнили територію, зайняли правильні позиції і стали рухати м’яч через вільні коридори у лінії півзахисту, то систематично почали виникати ситуації п’ять у чотири в третій зоні футбольного поля. Позитивний результат для "левів" був лише справою часу.