"Елементи баскетболу і прагматична перемога": розбір матчу "Карпати" – "Оболонь"

28 жовтня 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
У поєдинку 11-го туру Прем’єр-Ліги "леви" обіграли вдома "Оболонь". Що кажуть цифри та якими є враження експертів – у традиційному матеріалі.
TYS_1498_karp_obolon_261024.jpg

Протокол

Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 11 тур

“Карпати” (Львів) – “Оболонь” (Київ) – 1:0

26 жовтня, 18:00. Львів, стадіон "Україна".

Арбітр – Євген Цибулько (Черкаська область)

“Карпати”: Кінарейкін, Адамюк, Жан Педрозу, Бабогло, Полегенько, Клименко (Рябов, 75), Бруніньйо (Шах, 75), Очеретько (Чачуа, 62), Костенко (Саків, 83), Підлепенець, Устименко (Іґор Невес, 62).

Головний тренер – Владислав Лупашко.

“Оболонь”: Рибка, Стасюк, Карась, Приймак, Грисьо, Мороз (Тарануха, 46), Вітенчук (Слободян, 67), Блізніченко (Груша, 67), Черненко, Мединський, Суханов (Теслюк, 77).

Головний тренер – Сергій Шищенко.

Гол: Бруніньйо, 10.

Попередження: Клименко, 8, Жан Педрозу, 14, Чачуа, 70, Рябов, 87 – Вітенчук, 18, Суханов, 48.

TYS_1120_karp_obolon_261024.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 7 – 10

Удари в площину: 1 – 0

Кутові: 3 – 6

Офсайди: 1 – 2

Очікувані голи (xG): 0,59 – 0,46

Володіння м’ячем: 59% – 41%

Передачі: 347 – 343

Точність передач: 81% – 80%

Індивідуальні

Відсоток виграних єдиноборств: Полегенько – 8 з 8 (100%)

Кількість виграних єдиноборств: Підлепенець – 17

Перехоплення: Адамюк – 12

Обведення: Підлепенець – 7 (вдалі – 5)  

Навіси: Очеретько – 4

Точні передачі в останню третину: Очеретько – 4 з 4 (100%)

Зароблені фоли: Костенко, Підлепенець, Бруніньйо – по 3

Дотики у штрафному майданчику суперника: Бабогло – 4

Підбори на половині поля суперника: Адамюк – 6

TYS_1893_karp_obolon_261024.jpg

Вдало виконане завдання

"Трудова перемога з числа тих, про які кажуть, що гра забувається, а результат залишається. І з майже хрестоматійним для футболу Лобановського переможним голом. Зрештою, гру теж не назвеш поганою. І не скажеш, що "Карпати" в зустрічі з "Оболонню" відскочили. Це був важкий у всіх розуміннях поєдинок, адже і тренерський штаб львів’ян через травми окремих гравців і враховуючи, що через два дні доведеться грати кубкове дербі, не виставив всіх номінально найсильніших, і суперники були налаштовані бойовито. "Оболонь" приперта до стіни. Команда жадає вибратися з низів турнірної таблиці, а тренерський штаб на чолі з Сергієм Шищенком – зберегти роботу", – каже журналіст Іван Вербицький.

Експерт прагматично пояснює цілі "левів" на матч – три пункти: "І раз їх здобули "Карпати", то завдання на гру можна вважати виконаним. Що важливо – впоралися з цим завданням гравці, частина з яких не має стабільного місця в основному складі. Поряд з тим, тренерський штаб і вболівальників львів’ян напередодні матчу Кубку проти "Руху" має бентежити фізичний стан команди. Гра проти "Оболоні" показала, що в умовах щільного ігрового графіку "Карпатам" трохи бракує енергії, якої вимагає сповідуваний Владиславом Лупашком ігровий стиль. Хочеться вірити, що бракує ситуативно, адже "Рух" перед кубковим двобоєм мав більше часу на відновлення".

На думку журналіста останні два поєдинки "зелено-білих" дозволили виокремити двох нових лідерів команди: Жана Педрозу і Бруніньйо: "Перший володіє всіма потрібними для сучасного центрального оборонця рисами – вмінням обирати позицію, не давати нападникам суперника простору, а також гарно поставленим першим пасом, після одного з яких – через півполя, метрів на 50 – і був організований єдиний у матчі гол. Бруніньйо з його цупкістю, відмінним розумінням гри дає великий об’єм роботи. Іноді виникало враження, що бразилець на полі всюдисущий".

TYS_2014_karp_obolon_261024.jpg

Тріо лідерів

"Поранений звір вдвічі небезпечніший, – каже оглядач Артур Валерко про "пивоварів" і хвалить їх за якісний футбол на стадіоні "Україна". – "Якби в "Оболоні" був сильніший підбір виконавців з більшою різноманітністю, особливо на атакувальних позиціях, цікаво було б подивитися на останні хвилини у Львові. Третя поспіль поразка в чемпіонаті та п'ята поспіль на виїзді не були у випадку нинішньої "Оболоні" неминучими й команда не виглядала приреченою".

Експерт помічає низку проблем в обороні "Карпат", але вони відходять на другий план із врахуванням ротації, пріоритетності матчів та складного графіка. Поєдинок у суботу залишив багато нагальних запитань і показав, що є певна дилема стосовно системної ротації.

Серед найкращих гравців матчу на думку Валерка – тріо незмінних. Бруніньйо, Жан Педрозу та Олег Очеретько вийшли у старті в обидвох матчах на тижні, утім це не завадило їм знову проявити себе. Бруніньйо ще краще поглинав простір та встигав ледь не усюди, Жан Педрозу продемонстрував класну пасову роботу, а Очеретько – один із найобдарованіших молодих гравців, які опинялися в "Карпатах" останнім часом.

TYS_1831_karp_obolon_261024.jpg

Тактичний аналіз

"Побутує думка у футболі, що хороші команди здатні вигравати матчі за поганої гри. Важко сказати чи вийшли "Карпати" на такий рівень, що навіть за поганої гри можуть вигравати в суперників рівня "Оболоні". Але цього вечора так сталось", – зауважує аналітик Іван Гук.

Карпати - Оболонь

Водночас експерт наводить протилежне твердження про те, що такі матчі краще забути якомога швидше, оскільки з них дуже важко витягнути щось позитивне, окрім самого результату. Та це теж важливо особливо з огляду на психологію гравців та вболівальників.

"Звичайно, цьому сприяв ряд несприятливих обставин. Важкий графік, до котрого команда наразі не мала змоги призвичаїтись. Велика ротація гравців (у тому числі, вимушена) – це вплинуло на зв’язки між ланками і особливо на циркуляцію м’яча між лініями. Також ця гра показала, наскільки важливим для ведення позиційних атак у "Карпатах" є Пабло Альварес. Інколи відсутність гравця дає змогу зрозуміти його важливість", – каже Гук.

Без іспанця виникало мало командних взаємодій в контексті руху м’яча, його просування і доставки в останню третину в більш якісний спосіб, зокрема, через передачі низом. Аналітик відзначає два позитивні моменти та один негативний.

Карпати - Оболонь - 4-4-2

Вище на малюнку показано початок гольової атаки. Пас від Жана Педрозу виконаний на найвищому рівні. Але передумови проходження таких діагоналей створюються структурою команди. "Карпати" розташовані у формації 4-3-3 проти середнього блоку від "Оболоні" у системі 4-4-2. Позиція у зоні інсайду від Очеретька – це перший ключовий момент.

Його розташування змушує лівого захисника "пивоварів" тримати компактність між лінією захисників, відкриваючи ширину атаки під Підлепенця. На цьому скріні добре помітно, що Бруніньйо, котрий завдасть вирішального удару в фіналі цієї атаки, перебуває у більш далекій позиції, ніж опорник суперника Вітенчук.

Окремо Гук акцентує увагу на індивідуальних діях Підлепенця у момент прийому м’яча і просуванні з ним у штрафний майданчик: "Можна припустити, що для Євгена це, ймовірно, найкращий матч сезону. Зрештою, як і для Бруніньйо, котрий встигав заповнювати зону інсайда і водночас багато працював при розвитку атак, опускаючись глибше".

Карпати - Оболонь. Стандарт

Іншим позитивним прикладом є наведений розіграш стандарту на верхній картинці. "Не знаю чи є у тренерському штабі львів’ян шанувальник баскетболу, але це приклад баскетбольної комбінації "Pick and roll". Педрозу ставить "заслон" для Бабогла, на котрого йде передача на кут воротарського майданчика, після чого сам Педрозу відкривається у вільний простір вже перебуваючи у площині воріт. Таким чином, відбувається ротація у наведеній двійці і Бабогло скидає м’яч вздовж лінії воротарського майданчика. Як видно на другій картині, група з п’яти карпатівців вбігає у потрібну зону. Такі приклади "домашньої роботи" завжди цікаві та урізноманітнюють гру, надаючи їй більш яскравих барв", – пояснює Іван Гук.

Карпати - Оболонь 4-3-2-1

Третій малюнок – це проблема роботи у захисті на початку другого тайму. Надто рано говорити про втому гравців, скоріше, про втрату концентрації уваги і недопрацювання у захисті. "Оболонь" створює чисельну перевагу 3 в 2 на фланзі і з цього можуть виникати небезпечні моменти біля воріт "Карпат" з суперниками вищої кваліфікації.

Експерт вважає, що загалом львів’яни володіли перевагою (особливо у першому таймі) з огляду на контроль над територією, але цього недостатньо, щоб говорити про закономірність перемоги: "З іншого боку, в попередніх матчах проти "Інгульця" чи "Ворскли" гра давалась легше, але не було результату. Можливо, цього разу фортуна була більш прихильна до карпатівців".