"Домінація на старті та втрачена перевага": аналітичний розбір матчу "ЛНЗ" – "Карпати

Протокол
Українська Прем’єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 4 тур
“ЛНЗ” (Черкаси) – “Карпати” (Львів) 2:1
26 серпня, 19:00, м. Черкаси, стадіон "Черкаси-Арена".
Арбітр – Олександр Омельченко (Слов'янськ)
“ЛНЗ”: Кучеренко, Саліху, Дайко, Муравський, Путря, Тілль (Олійник, 83), Нонікашвілі (Бойко, 73), Пасіч, Яшарі, Молло (Наумець, 90+1), Авагімян (Момо, 46).
Головний тренер – Андрес Карраско.
“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Адамюк, Бабогло, Полегенько, Альварес, Очеретько (Шах, 65), Підлепенець (Костенко, 75), Чачуа (Кузик, 75), Стеніо (Клименко, 56), Іґор Невес (Устименко, 65).
Головний тренер – Владислав Лупашко.
Голи: Пасіч, 61, Яшарі, 76 – Чачуа, 34.
Попередження: Молло, 45+2, Кучеренко, 60, Тілль, 70, Яшарі, 88.

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)
Загальні
Удари: 9 – 10
Удари в площину: 5 – 5
Кутові: 2 – 3
Офсайди: 2 – 2
Очікувані голи (xG): 0,76 – 0,69
Володіння м’ячем: 40% – 60%
Передачі: 343 – 425
Точність передач: 77% – 82%
Індивідуальні
Виграні єдиноборства: Бабогло – 15 з 21 (71%)
Виграні верхові єдиноборства: Бабогло – 3 з 4 (75%)
Обведення: Альварес – 3 з 3 (100%)
Навіси: Костенко, Кузик, Стеніо – по 2
Передачі в останню третину: Полегенько – 10 з 13 (77%)
Перехоплення: Бабогло і Альварес – по 5
Зароблені фоли: Бабогло і Костенко – по 2
Дотики у штрафному майданчику суперника: Підлепенець, Іґор Невес, Устименко, Костенко – по 2
Підбори на половині поля суперника: Бабогло – 6

Фактор Яшарі
Домінація "Карпат" була беззаперечною протягом першої третини гри. Журналіст Іван Вербицький називає це домінування емоційним, зумовленим великим бажанням гравців проявити себе. "Враховуючи накопичену після кубкового матчу втому, ставку саме на активний дебют міг зробити тренерський штаб "зелено-білих". Якщо так, то ця ставка спрацювала. Ось лишень втримати перевагу не вдалося. "ЛНЗ" наразі виглядає банально переконливішим у намірі досягти свого".
Вербицький називає поразку "Карпат" закономірною: "На цьому етапі чемпіонату суперники краще готові, більш адаптовані до умов футболу в УПЛ, врешті-решт, краще призвичаєні до особливостей газону на черкаському стадіоні. "Карпати" спалахували час від часу, а суперник діяв монотонно і врешті досяг свого. Не без долі удачі, але на неї футболісти "ЛНЗ" теж заслужили".
Експерт додає – у складі львів’ян не знайшлося двигуна, здатного самотужки розігнати весь механізм. Натомість у складі господарів такий гравець був – Мухаррем Яшарі. У другому таймі Яшарі взагалі піймав кураж. Завдяки його активності "ЛНЗ" в середині поля немов отримало чисельну перевагу.

Перевага, яка не конвертувалася в результат
Оглядач Артур Валерко вважає, що "Карпатам" до певної міри не пощастило застати "ЛНЗ" на самому старті чемпіонату, оскільки зараз команда Карраско стає злагодженішою і випробовує тактичну варіативність. До того ж можна констатувати, що новачки (Яшарі, Путря, Саліху, Дайко) вже знайшли себе в новій команді. Якби не вимушена відсутність Ейнела та Ассінора, можна було б вважати, що черкасці підійшли до "Карпат" в оптимальному стані.
Ще одна перевага команди Андреса Карраско – пізніший старт в Кубку України. А от тренерський штаб львів'ян повинен був розподіляти сили між матчами з "Динамо" (17 серпня) та "Чорноморцем" (21 серпня). Той склад, який зіграв у Черкасах, був під ротацією на 60%. Незмінними залишалися 5 позицій: воротаря (Кемкін), центрбеків (Адамюк, Бабогло) та опорника (Альварес), а також Очеретька, який приєднався до команди дещо пізніше.
Вже вдруге на старті сезону "Карпати" ведуть у рахунку, проте зазнають поразок. "У Черкасах "зелено-білі" завоювали відчутну перевагу в володінні м'ячем і нічим не поступалися в завершенні атак. Проте суперник, зігравши, як і проти "Руху", в три центральних захисники, створив своєрідні "пастки" для суперників. Яшарі, який зміщувався в центр, додаючи гостроти, прекрасно використав цю особливість протистояння схемі 4-1-4-1. Контрольований хаос із нарощуваннями кількісного тиску в окремих зонах призвів до обох голів", – каже Артур Валерко.
Валерко відзначає роль Кемкіна та двох гравців середини поля: Чачуа і Альвареса. Амбросій відзначився єдиним голом, був активним і вкотре продемонстрував, що може знайти себе в будь-якому поєднанні гравців у середині поля. Натомість Альваресу протистояло тріо Тілль-Нонікашвілі-Яшарі. Іспанець навіть за таких умов діяв переконливо – в нього висока культура пасу та чистота роботи опорника, який є стилеутворюючим для команди гравцем.

Тактичний аналіз
Аналітик Іван Гук вважає, що дуже багато вболівальників та експертів недооцінюють "ЛНЗ", але у той же час клубу вдається підписувати якісних гравців. Індивідуальна якість виконавців, особливо у плані можливості підсилення гри замінами, була одним з чинників (можливо, вирішальним), котрий мав вплив на загальний результат матчу.

"Якщо не брати до уваги гру проти "Чорноморця", то старт поєдинку з "ЛНЗ" був найкращим у виконанні "Карпат" щонайменше до 30-ї хвилини матчу, – вважає Гук. – Мова про володіння територією і, як наслідок, домінування левів на полі через контроль м’яча і території".

Вище експерт зображує побудову карпатівців у позиційних атаках. Цього разу було менше зміщень від крайніх захисників у середину поля через формацію суперників, що розташовувався у 5-2-2-1 в захисті і мав блок з четвірки гравців у цій зоні. Водночас завдяки фланговим взаємодіям переважно від трійки Полегенько – Чачуа – Підлепенець і простору між лініями, "Карпати" мали можливість просувати м’яч в останню третину поля. "Зелено-білі" створили достатньо передумов для доставляння м’яча в штрафний майданчик суперника.
"У випадку втрати м’яча група із п’яти виконавців мала можливість одразу починати високий пресинг суперника у системі 4-3-2-1. Таким чином, львів'яни дуже активно тиснули на двійку опорних півзахисників Нонікашвілі та Тілля. Це дозволяло контролювати територію і змушувати "ЛНЗ" діяти більше через довгі передачі. Також це створило достатньо передумов гри на зміні фаз, швидких атак у випадку відборів чи перехоплень м’яча на чужій половині поля. Але індивідуальної якості у завершальній стадії не вистачало, щоб довести ці передумови до логічного завершення", – каже Іван Гук.

Експерт звертає увагу на розташування команд у кінцівці першого тайму: "Бачимо добре покриття простору на власній половині поля у середній зоні від "Карпат". Щільність між п’ятіркою півзахисників левів фактично розділяла група атаки і захисту суперників, змушуючи їх рухати м’яч по колу з флангу на фланг, без вертикального просування".

По перерві відбулося декілька змін, котрі перевернули гру на користь господарів. Тренерський штаб "ЛНЗ" змінив тактичну формацію при володінні м’ячем з 3-4-2-1 на 3-4-1-2. Відтак, двійка нападників більше розтягувала по вертикалі захист "Карпат", створюючи глибину атаки і більше простору між лініями захисту. З одного боку Карраско спростив гру, підлаштовуючись під більш вертикальний футбол, але з іншого це підняло темп матчу (особливо треба відзначити роль Мухаррема Яшарі).
Владислав Лупашко намагався підтримувати темп гри замінами, проте саме індивідуальної якості гравців, котрі вийшли на поле по перерві, було недостатньо. Аналітик відзначає лише Яна Костенка, який добре ввійшов у гру. Як наслідок, збільшення темпу матчу, розтягування гри під більш вертикальний футбол і якісніші заміни дозволили "ЛНЗ" перевернути гру на власну користь.