"Черговий крок вперед і домінування за грою та результатом": аналіз матчу "Металіст" – "Карпати"

27 серпня 2023 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
Найбільш переконливу перемогу на старті сезону "Карпати" здобули в матчі з "Металістом". Львів'яни додали у багатьох компонентах гри у порівнянні з попередніми матчами і продемонстрували ще якісніший футбол, про що свідчать цифри та аналітичні дані.
TYS_7744_25_08_2023.jpg

Протокол

Перша ліга. Група “А”. Сезон 2023/2024. 5 тур

"Металіст" (Харків) – "Карпати" (Львів) – 0:3

25 серпня. 17:00. Львів. Стадіон "Україна"

“Металіст”: Рибак, Абрамов, Голубка, Гомес, Мораренко (Горенко, 46), Оріховський (Маткобожик, 46), Приходько (В. Луців, 84), Рязанцев, Синчук (П. Луців, 74), Віктор Ян (Горяінов, 74), Тепляков.

“Карпати”: Кожухар, Мизюк, Векляк, Сухар (Саків, 62), Полегенько, Едуардо (Рябов, 46), Чачуа, Костенко (Картушов, 62), Підлепенець (Романюк, 82), Демченко, Іґор Невес (Сидун, 88).

Голи: Чачуа, 2, Демченко, 28, Рябов, 85.

Попередження: Іґор Невес, 40, Романюк, 87, Саків, 88.

TYS_7239_25_08_2023.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари (у рамку): 9 (2) – 14 (5)

Кутові: 5 – 4

Офсайди: 1 – 2

Небезпечні моменти (xG): 0,32 – 1,92

Володіння м’ячем: 47% – 53%

Передачі: 351 – 463

Точність передач: 80% – 83%

Індивідуальні

Удари: Іґор Невес і Костенко – по 3

Виграні єдиноборства: Полегенько – 9 з 13 (69%)

Обведення: Костенко – 6

Навіси: Полегенько – 5

Перехоплення: Векляк – 8

Підбори на половині поля суперника: Векляк і Підлепенець – по 5

Дотики у штрафному майданчику суперника: Іґор Невес – 5

TYS_7775_25_08_2023.jpg

Швидкий гол, глибина складу та працьовитий Іґор Невес

Журналіст Іван Вербицький звертає увагу на важливість забитого "Карпатами" м'яча до першої повітряної тривоги: "Цей гол, по суті, задав тон усьому поєдинку. Після паузи львів’яни вже мали від чого відштовхуватися і буквально сходу позбулися зайвої нервозності. Треба також відзначити, що підопічні Маркевича (не без тренерських настанов вочевидь) дуже вміло скористалися з того факту, що лінія оборони "Металіста" має звичку висовуватися аж надто високо. Фактично, наслідком цієї вади стали обидва голи до перерви".

Ще один позитив на думку журналіста – кадрові рішення тренерського штабу "левів": "Попри потребу здобувати очки, Мирон Маркевич продовжує напрацьовувати глибину складу. Рябов був одним із найкращих на полі в стартових матчах і особливих причин змінювати його не було. Проте тренер виставив в опорній зоні новачка Едуардо, щоб поступово адаптовувати бразильця до специфіки своєї гри. Те саме стосується і постійних пошуків оптимальних варіантів на лівому фланзі, на якому впродовж матчу з "Металістом" знову були залучені всі чотири гравці цього крила, які зараз є в обоймі. І показово, що саме лівий півзахисник Ян Костенко став співавтором першого гола".

Окремий акцент Вербицького – на Іґора Невеса. Журналіст хвалить бразильця за працьовитість та наполегливість. "Він намагається відходити ближче до власної половини і атакувати з глибини, потім відрізками виконує роль класичної "дев’ятки" і веде боротьбу в штрафному майданчику. Щоправда, поки Іґор Невес ще не пов'язаний тією хімією з партнерами, яка існує, скажімо, між Підлепенцем та Демченком чи Полегеньком. Якщо це відбудеться, то бразилець забиватиме ще частіше", – переконаний Вербицький.

TYS_7551_25_08_2023.jpg

Інтуїція Чачуа і різниця Костенка

Затяжні паузи через повітряні тривоги та кадрові проблеми "Металіста" – ці два форс-мажорні аспекти, що супроводжували матч на "Україні", виокремлює Артур Валерко. "Віддаючи належне професіоналізму футболістів і тренерів, які проводять уже другий сезон в екстремальних умовах, ми не можемо заперечити, що вимушені перерви збивають темп гри, суттєво позначаються на її перебігу та впливають на спортивний настрій учасників матчу", – зауважує оглядач.

Що стосується головних творців карпатівської перемоги, то Валерко насамперед відзначає Євгена Підлепенця: "Доставив м'яча під гол Демченка, завершивши відкаткою на партнера ефектний прохід із дриблінгом. Віддавав дуже своєчасну передачу на Іґора Невеса, який мав можливість створити для Євгена другий асист у поєдинку".

Активність Амбросія Чачуа врешті-решт матеріалізувалася у результативні дії. "Гол на інтуїції, гольовому чутті та розумінні логіки розвертання атаки", – оцінює журналіст дії Чачуа. Третій герой за версією Валерка – Ян Костенко: "Коли Костенко набрав форму, то проілюстрував якісну різницю, котру він спроможний давати в грі на протяжності бровки та зі зміщеннями в центр".

TYS_7279_25_08_2023.jpg

Тактичний аналіз

"Схоже, тренерський штаб "Карпат" вже визначився з парою гравців на лівому крилі нападу. Сухар з Костенком додають в швидкості і взаємодії з кожним матчем, тож відповідно отримують більше ігрового часу, – каже аналітик Іван Гук. – Хоча слід зауважити, що Картушов ще не вийшов на власний рівень, котрий він демонстрував у попередніх клубах". Інша особливість стартового складу "левів" – дебют бразильця Едуардо, який змістив з основи незамінного Артура Рябова.

Карпати - Металіст формації

Наставник харків'ян Андрій Аніщенко використав схему 4-1-4-1 як базову, де велика роль у захисті, як і у початковій фазі атаки, відведена опорному півзахиснику Даниїлу Теплякову. "Зважаючи на юний вік гравця (17 років), це досить ризиковано, що призводило до певних проблем з покриттям цієї зони. Водночас це свідчить про потенціал юнака. Загалом у стартовому складі харків’ян вийшло одразу 5 гравців 2006 року народження", – акцентує увагу Гук.

Карпати - Металіст, захист Металіста

Високу лінію захисту "Металіста" аналітик називає "претензійною, але вочевидь помилковою": "Харків’яни, розташовуючись у другій зоні до перерви, залишали багато простору, не встигаючи зміщуватись горизонтально на флангах, і не могли контролювати простір за спинами. "Карпати" здебільшого через довгі передачі доволі легко використовували цей простір. За спинами захисників "Металіста" почергово опинялось ледь не пів складу львів’ян. Це призвело до першого м'яча, а також моментів для Костенка, Сухаря, Іґора Невеса і Підлепенця".

У другому таймі тренерський штаб номінальних господарів кардинально змінив розташування команди. Харків’яни перейшли на гру 5-4-1, краще покриваючи ширину поля і загалом діяли трохи нижче. Хоча й не відмовились від використання високої лінії захисту.

Карпати- Металіст 1. Карпати 4-4-2

Коли ми кажемо про помилки "Металіста", варто враховувати, що зумовлені вони були агресивною грою "Карпат". Особливо у ситуаціях "проти м’яча". Іван Гук і раніше відзначав цей компонент у грі "зелено-білих". Однак у поєдинку, що відбувся у п'ятницю, прогрес львів'ян був ще більш очевидним. "Зберігаючи щільність ліній і структуру побудови, команда Маркевича організовано і вчасно зміщує увесь блок захисту, як на лівий край, так і праворуч. Фактично опонент не має простору у позиційних атаках. І будь-яка втрата м’яча суперниками у цій зоні дозволяє "левам" розвивати швидкі атаки. Вони й конвертувалися у голи", – пояснює аналітик.

Гук детально аналізує дії вже згаданих Едуардо та Артура Рябова, кожен з яких отримав по тайму ігрового часу. Обидва дають команді імпульс, але з різними функціями: "Бразилець опускався нижче, більшість його передач виконувалася на власній половині поля. Він більше орієнтований на контроль м’яча та добре веде гру. І робить це не тільки через передачі у початковій фазі атаки, але й завдяки хорошому розумінню футболу, створюючи простір для Чачуа в центральній зоні. Едуардо рухається по усій ширині. Його культура пасу і бачення поля дозволяє загострювати завдяки асистам у заключну третину".

Попри це, аналітик вважає, що бразилець має величезний простір для прогресу: "Якщо Едуардо вдасться збільшити інтенсивність руху хоча б на відсотків 30, то Рябов отримає якісного конкурента за місце в основі".

Карпати - Металіст Едуардо - Рябов

Гук характеризує Рябова як "більш темпового гравця": "Артур висувається вище на метрів 20, чим створює тиск на супротивника, особливо у грі без м’яча. Рябов значно краще підходить для активного пресингу. Крім того, Артур володіє класним ударом і здатен нести постійну загрозу воротам".

Аналітик вважає ключовим епізодом протистояння "Карпат" та "Металіста" якісний аналіз суперника, який провів тренерський штаб "зелено-білих": "Карпатам" швидко вдалося скористатись слабкими місцями у побудові харків’ян. І вже до двадцятої хвилини фактично вирішити результат гри на власну користь".