"Чачуа і Бруніньйо спіймали вайб один одного": розбір матчу "Карпати" – "Колос"

24 листопада 2024 р.
Лев
Автор – Любомир Кузьмяк
"Зелено-білі" виграли третій поспіль матч на "Україні" і знову не пропустили при цьому. Хоча саме ковалівський "Колос" створив львів’янам чи не найбільше проблем з-поміж останніх суперників.
TYS_3324_upl_karpaty-kolos_221124.jpg

Протокол

Прем'єр-Ліга. Сезон 2024/2025. 14 тур

“Карпати” (Львів) – “Колос” (Ковалівка) – 1:0

22 листопада, 18:00. Львів, стадіон "Україна".

Головний арбітр – Володимир Новохатній (Черкаси)

“Карпати”: Кемкін, Мірошніченко, Жан Педрозу, Бабогло (Векляк, 81), Полегенько, Альварес, Бруніньйо (Шах, 71), Чачуа (Клименко, 90), Очеретько (Стеніо, 81), Костенко (Підлепенець, 71), Іґор Невес.

Головний тренер – Владислав Лупашко.

“Колос”: Пахолюк, Цуріков, Бондаренко, Краснічі, Козік, Демченко, Оріховський, Дієго (Безбородько, 83), Велетень (Третьяков, 59), Алефіренко (Гусол, 59), Болівар (Паулаускас, 83).

Головний тренер – Олександр Поздєєв.

Гол: Бруніньйо, 31.

Попередження: Бабогло, 78 – Велетень, 18, Бондаренко, 23, Козік, 39.

TYS_2955_upl_karpaty-kolos_221124.jpg

Статистичні показники (на основі даних Wyscout)

Загальні

Удари: 11 – 16

Удари в площину: 4 – 4

Кутові: 6 – 7

Офсайди: 2 – 3

Очікувані голи (xG): 0,89 – 1,77

Володіння м’ячем: 45% – 55%

Передачі: 319 – 446

Точність передач: 84% – 84%

Індивідуальні

Відсоток виграних єдиноборств: Мірошніченко – 11 з 16 (69%)

Кількість виграних єдиноборств: Очеретько – 12

Перехоплення: Жан Педрозу – 14

Обведення: Бруніньйо – 5 (вдалі – 4)  

Навіси: Полегенько, Костенко, Чачуа – по 2

Точні передачі в останню третину: Полегенько – 5 з 6 (83%)

Зароблені фоли: Очеретько – 4

Дотики у штрафному майданчику суперника: Бруніньйо та Іґор Невес – по 3

Підбори на половині поля суперника: Мірошніченко та Очеретько – по 3

TYS_3238_upl_karpaty-kolos_221124.jpg

"Лупашко не дарма сказав, що думати про єврокубки ще рано"

На думку журналіста Івана Вербицького, долю зустрічі вирішила виконавська майстерність Амбросія Чачуа (віддав шедевральний пас) і Бруніньо (ідеально тією передачею скористався, доповнивши барвисту палітру одного з найефектніших голів поточного чемпіонату своєю технікою поводження з м’ячем). "Колос" хоч і створив чимало моментів, але не довів справу до логічного завершення.

Експерт вважає, що на ігровий тонус "Карпат" вплинула затяжна пауза в календарі: "Трудова, важка перемога стала наслідком двох складових: окрім індивідуальної майстерності, це банальний характер і вміння терпіти. Характер, який ставав у нагоді й неодноразово допомагав "левам" здобувати очки в ході цього сезону".

Вербицький переконаний, що далі буде важче: "Владислав Лупашко не просто з обережності сказав, що думати про єврокубки "Карпатам" ще рано. Звісно, під цю мету можна доукомплектуватися в зимовому антракті. Але зараз дуже важливо не посипатися в кінцівці осінньої частини. Попереду ще три матчі".

TYS_3421_upl_karpaty-kolos_221124.jpg

Напрацювання під час паузи на збірні

Оглядач Артур Валерко називає “Колос” вразливим на старті сезону: “З цієї точки зору з ним добре було зіграти саме зараз, розуміючи всю небезпеку такого чіпкого суперника. До речі, Поздєєв не раз говорив про свою прихильність до комбінаційного футболу та називав футбол Лупашка серед надихаючих прикладів змін у цю сторону українських клубів. Тому цікаво було глянути на протистояння й під цим кутом”.

Експерт акцентує увагу на відсутності Адамюка та переведенні Мірошніченка ліворуч. Ще одна ключова ротація – Бруніньйо замість Підлепенця. “Вона вплинула загалом на побудову середньої лінії. Це зовсім інший підхід до протидії суперникам у перехідній фазі. Досить суттєві зміни, напрацьовані за близько двох тижнів збірних”, – зауважує Валерко. 

“Бруніньйо забив переможний м'яч, що само собою безцінно. Проте привертає увагу те, що бразилець адаптується в “Карпатах” і все більш швидко та впевнено взаємодіє з партнерами. Те, як вони із Чачуа розкрили оборону на своїй взаємодії, не може бути випадковістю – вони спіймали вайб один одного. До того ж Бруніньйо уже в дебюті пробивав по воротах суперників і загалом віддав багато сил”, – каже оглядач.

Валерко відзначає також Євгена Підлепенця, котрий добре ввійшов у гру після появи на заміну: “Комбінував, боровся, шукав варіанти прориву до воріт. З його швидкістю він завжди повинен ось так поглинати простір і тягнути м'яч. До речі, Стеніо мав би реалізовувати той момент у кінцівці. Євген все для нього зробив”.

TYS_3963_upl_karpaty-kolos_221124.jpg

Тактичний аналіз

Аналітик Іван Гук звертає увагу на невисоку інтенсивність матчу, але має пояснення цьому. На думку експерта, ключовою причиною такого футболу стали погодні умови.

Карпати - Колос

"Холодне повітря змушує організм витрачати більше енергії на підтримку температури тіла і пришвидшує втомленість м’язів. Також присутній психологічний аспект, особливо для тих гравців, котрі не звикли грати за таких умов. Тому команди на кшталт "Карпат", для яких рівень темпу гри є важливою складовою, будуть стикатись з цієї проблемою", – переконаний Гук.

Карпати - Колос, 4-4-2, 4-2-3-1

"Колос" працює у системі, яка властива "Олександрії", попередньому супернику львів’ян. Проте Гук відзначає деякі відмінності: "Підопічні Поздєєва у Львові фактично не використовували високий пресинг. У більшості випадків ковалівці розташовувались у середньому блоці у системі 4-4-2, як показано на першому малюнку. Із завданням максимально компактно покривати центральну частину поля, не дозволяючи карпатівцям просуватись через цю зону".

При володінні та при виході з оборони працюють ці ж патерни, як і у підопічних Ротаня. Це подвійний "півот" у середині, формування трикутників, як зображено на другій картинці, і рух м’яча у межах цих трикутників переважно по діагональних лініях. Коли вдається просунути м’яч через першу лінію захисту або вийти з-під високого пресингу, відбувається діагональне переведення на інший фланг. Там широко розташовані вінгери отримують ізоляцію і достатньо простору для гри один в один. Це призвело до виникнення двох моментів за участю Велетня на початку гри. У першому він сам опинився на ударній позиції, в іншому – створив епізод для підключення в атаку Цурікова з подальшим кросом на Болівара у штрафний майданчик.

Саме зменшення загальної інтенсивності від "Карпат", менш агресивна гра проти м’яча дозволяла ковалівцям легше виходити у цих епізодах з-під пресингу. Тій же "Олександрії" було набагато важче це робити.

У позиційних атаках "Колос", на відміну від багатьох команд, не використовує перебудову на 4-3-3, де один з двох центральних півзахисників підіймається у зону інсайду, а навпаки насичує цю групу завдяки дуже високій і широкій позиції від лівого захисника Цурікова. Центральні півзахисники балансують систему. Проте зону, котру залишає Цуріков, не завжди вдається контролювати. Зміщення туди Бондаренка формує достатній розрив у лінії захисників. З цього виник момент після проходу від Костенка і передачі на Іґора Невеса у штрафний майданчик.

Карпати - Колос, вихід через Альвареса

"Карпати" на початку гри намагались створювати чисельну перевагу в середині поля завдяки зміщенню туди Мірошніченка, але достатня щільність у діях "Колоса" і велике зосередження гравців у цій зоні не дозволяло просувати м’яч через середину. Тому з 20-ї хвилини Денис більше грав по ширині поля, як класичний крайній захисник", – каже Гук.

На малюнках вище показано епізод, коли гості намагались позначити високий пресинг від двійки форвардів, що залишало велику зону для Альвареса і дозволяло швидко розвивати атаки у вертикальному напрямку. Такі довгі передачі між лінії захисту були найбільшою гостротою від "Карпат". У даному випадку утворилась ситуація п’ять в чотири на половині поля. Але і в інших ситуаціях головним завданням було розтягнути лінії суперника. Як і у випадку з голом Бруніньйо, спочатку була довга вертикальна передача, що створила розрив між лініями "Колоса". Потім активна гра у відборі і швидка атака. Вже згаданому епізоду за участі Костенка та Іґора теж передувала довга флангова передача, що розтягнула побудови опонента.

"Погодні умови будуть формувати якість та інтенсивність матчів до завершення першої частини чемпіонату, – вважає Гук. – Якщо температура повітря буде близька до нуля градусів за Цельсієм, то це буде позначатись особливо на командах, котрі хочуть грати у більш активний і агресивний футбол. Ця гра була важчою для "Карпат", ніж попередня в Олександрії, але цього разу з позитивним результатом".